Георги Костов: Минимум 6.4 милиарда лева трябва да е индикативната рамка за Варна до 2028 г. към плана за усвоява на Европейски средства
Георги Костов е един от водещите експерти по европейски политики и проекти. Консултирал е проекти и политики в областта на иновациите, неправителственият сектор, индустрията и др.
Г-н Костов да започнем интервюто с текущата обстановка в гр. Варна. Какво е вашето мнение за проектната готовност на града ?
През годините многократно съм заявявал публично, че управлението на проектните възможности и реализирането им не е на добро ниво в община Варна. Към текущият момент ситуацията не се е променила и не може да бъда променена от днес за утре. Периода е изключително важен за общината, защото предстои да заработят множество национални и оперативни програми. Община Варна със сигурност има някаква проектна готовност, но дали тя е достатъчна ?
Какви са недостигите и защо сме на едно от последните места по усвояване на средства ?
Не мога кажа какви са недостигите в самата система, защото нямам поглед отвътре. Аз лично съм реформирал множество административни системи, но не смятам че основният проблем е в системата или недостиг в нея. За мен лично основният проблем е във водената политика на управление и планиране. Както съм го заявявал Варна има нужда от публичен динамичен план за възможностите за финансиране. Изоставането в усвояването на средства по мое мнение е във водената политика от предходното ръководство на общината.
Каква е причината текущият момент да е изключително важен за община Варна ?
Под текущият момент имам предвид периода от цялата следваща година. Стартират множество програми, които могат да подобрят значително икономическата обстановка. Общините са насочени да определят целите си по отношение на стратегическите инвестиции. На разположение ще са различни финансови и нефинансови механизми за насърчаване на инвеститорите. Бизнеса ще бъде насочен към внедряване на иновации, за кръгова икономика и множество други инструменти за усвояване на ЕС политики, които са изцяло или частично нови.
По ваше мнение какво основно трябва да се промени за да може Варна да привлече повече финансови средства ?
Основното е политиката на общината и целите, които тя си поставя. За да имаме успеваемост трябва да се поработи върху оперативна политика за действие и проектен инструментариум, който да работи с всички възможности за финансиране. Да бъдат привлечени или изградени капацитети, които да се справят с предизвикателствата. Създаването на индикативна проектна рамка е добре да включва всички възможности и бенефициенти за да има цялостен ефект върху общността – жителите и гостите на гр. Варна.
Тук е важно да подчертаем, че една индикативна проектна рамка може да надхвърли даже два пъти годишният бюджет на общината, но тя ще даде възможност за по голям и качествен избор на проекти и финансиране на местни политики. Така например минимумът за такава рамка при бюджет близо 800 милиона би следвало да достигне до 6.4 милиарда до каят на програмният период в 2028 г.
Какъв би бил ефекта от всичко това ? И какви са шансовете да се случи ?
Как какъв ще е ефекта? Ефекта ще е върху цялостното подобряване на средата за живот и възможностите за хората и бизнеса. Целта е именно да се ускорят тези процеси и ние да наваксаме видимото наваксване от което има нужда града за да се развива просперира и задържа младите хора в него.
Интервю на Пламена Сутева
За реклама в "Петел" на цена от 60 лева без ДДС на ПР публикация пишете на info@petel.bg
Следете PETEL.BG всяка минута 24 часа в денонощието!
Изпращайте вашите снимки на info@petel.bg по всяко време на дежурния редактор!
За да продължите, трябва да се регистрирате в сайта