Георги Стойчев: Студентите по медицина са два пъти повече за последните години, ръст и в педагогиката

13.11.2020 / 09:25 2

Редактор: Юлия Георгиева 

e-mail: julia_georgieva_petel.bg@abv.bg

кадър бТВ

През последните седем години делът на студентите, които се обучават в направления, свързани със сектора на здравеопазването, се удвоява, като броя на студентите по медицина през 2020 година е над 108% повече, отколкото е бил през 2013 година. И това се случва на фона на общия спад на студентите в България поради демографски прочини, така че сектора на здравеопазването и тези, които подготвяме специалисти в тази сфера, наистина наблюдаваме бум по отношение на броя на студентите.

Това коментира Георги Стойчев, директор на Институт "Отворено общество", в ефира на бТВ.

Тук не става въпрос за някаква мода, а по-скоро за рационализация в избора на студентите и стурктурата на образованието до нуждите на пазара на труда. Затова сега има подготовка на кадри за пазара на труда, от каквито има реална нужда, а не както преди години. Според мен това е рационален избор, а не въпрос на мода, посочи той.

Отличните от средното образование отиват да учат медицина, стоматология, фармация, математика, филология. Най-много студенти пък има в направления икономика, педагогиак, администрация и управление. В тези направления има най-много студенти, защото там има и най-голям прием. Т.е. ако отначало не ви приемат там, където искате, шанса е да ви приемат в едно от тези направления, обясни той.

Педагогиката се превръща в привлекателна специалност и това го виждаме от увеличения брой на студентите с 40%. От една страна заради политиките на МОН, но и от друга страна - естествен интерес към това направление, обясни той.

Най-високи заплати получават завършилите математика, компютри, информатика. Но също така има две други интересни направления, които често са подценявани - металургия и проучване, добив и обработка на полезни изкопаеми. Това са малки направления, но с много висока добавена стойност. Там се приемат студенти със сравнително нисък успех от средното образование, но са в топ 5 от гледна точка на доходите, посочи Стойчев.

 



За реклама в "Петел" на цена от 60 лева без ДДС на ПР публикация пишете на info@petel.bg

Следете PETEL.BG всяка минута 24 часа в денонощието!

Последните новини виж - ТУК!


Проверка на фактите: Съобщете ни, ако видите фактологични грешки и нередности в статията или коментарите. Пишете директно на info@petel.bg. Ще обърнем внимание!


Изпращайте вашите снимки на info@petel.bg по всяко време на дежурния редактор!

 

 


Коментари
Коментирай чрез Facebook
2
0
kris (преди 3 години)
Рейтинг: 343785 | Одобрение: 55545
Wseo....не знам каква е връзката ти с Нелсънвил, Охайо, САЩ, но трябва да знаеш, че един млад и току що дипломиран лекар в Щатите работи като стажант в болниците 5-8 години, за да натрупа опит преди да го пуснат по стъргалото.....Та искаш да предложиш младите доктори да натрупат опит в България и после да духнат в чужбина, където им плащат 10 пъти повече....Да, може, но решението е друго и едва ли е възможно да се направи.....Просто държавата е бедна и куче, влачи диря няма.....и всеки се спасява поединично.....За съжаление.....!!
Аз мога! Трудно е да съм съвършен, но ми се налага!
1
0
wseo (преди 3 години)
Рейтинг: 4239 | Одобрение: 354
Това е чудесно! Въпросът е само да не избягат в чужбина, като завършат! Тук се сещам за една идея, да сключват договор, че след като завършат ще останат, поне 5 години у нас за практика, ко ще кажете, а?
Уеб дизайн и SEO оптимизация от дигитална агенция Viseo

Последни новини

 
Всички права запазени © 2011 - 2024 Petel.bg Изработка и техническа поддръжка Дот Медиа
затвори X
реклама