Герой от САЩ’94: След първата ни загуба мислехме, че ще ни замерят с домати и яйца в България

24.07.2024 / 11:08 0

Редактор: Недко Петров

Стопкадри бТВ

Един от героите на Световното в САЩ през 1994 година – Пламен Николов, се върна към спомени от незабравимите за българския футбол финали.

Вратарят пази през второто полувреме на последния ни мач и се превръща в единствения страж в първенството, който не допуска гол.

Пламен влиза в 46-ата минута при 0:4 срещу Швеция и опазва мрежата си „суха“, а след двубоя заедно с другите си съотборници е награден с бронзов медал за четвъртото място.

Преди да се върне към сблъсъка със скандинавците обаче, Николов разкри какво се е случило след загубата ни с 0:3 в първия мач с Нигерия.

Два дни след срещата не си говорехме, всеки беше сърдит и имаше неприятности. В един момент се оказва, че някой го напуска и оптимизма, заяви в „Преди обед“ Николов.

След поражението ще ви кажа и случай. Боби Михайлов, мисля, че говореше на администратора Сашо Динев и на още някой, й им каза: Абе, обаждайте се в България, да кацаме на някакво друго летище, защото ще ни замерят с домати и яйца, разкри той.

Наистина след първия мач си спомням, че факсовете които получихме от България с отзивите за този мач, настроението на обществеността към нас беше на другия край и беше много негативно, добави Николов.

Относно двубоя с шведите, в който Пламен Николов пази с пукнато ребро, той заяви: Малко преди финалите Боби имаше проблем с лакетя и аз пазих в последната контрола с шампиона на Мексико. В 15-ата минута ми влязоха остро в гръдния кош и получих сериозно нараняване. Снимката показа, че имам пукнато ребро, а имаше 4 дни до първия мач. Ние бяхме двама вратари, аз останах с отбора, но Димитър Попов пристигна за всеки случай.

Иначе срещу Швеция на почивката помощник-треньорът Краси Борисов дойде при мен и ми каза: Влизаш, стягай си обувките. Нямаше време да си говорим, но при 4:0 стават такива неща, прави се смяна, за да се промени нещо. Един, два, три гола и пада самочувствието на вратаря и започва да нервничи, да не е концентриран и да не е в кондиция. Аз също съм бил в такава ситуация, след като една година ми вкараха 5 гола с Левски. Ние водехме на полусезона с 5 точки, побеждаваме ЦСКА за Купата на професионалната лига и ще ставаме шампиони, а изведнъж виждаш на таблото 5. Както е казал великият Лев Яшин, за всеки гол е виновен вратаря.

След тези думи Николов се върна и към успехите в САЩ.

След като победихме Гърция, нещата започнаха да се нормализират, а после и след успеха над Аржентина от България започнаха да идват по-добрите новини и оптимизмът бе вече голям. После дойде еуфорията след победите над Мексико и Германия, и постигнахме този исторически успех, макар че целта ни първо беше да спечелим първа победа за България на Шампионат на планетата, заяви по бТВ Пламен.

Накрая, когато си дойдохме, винаги като си спомня за това посрещане, настръхвам. От летището до стадион „Васил Левски“, северното платно на бул. “Цариградско шосе“ бе затворено. Голям кордон от хора, които ни приветстваха, возехме се с прословутите чайки на Министерски съвет, които бяха останали от едно време, каза още Пламен Николов.