Голям гаф на БТВ в "Аз обичам България"

14.04.2024 / 18:11 0

Кадър БТВ

Зрител на БТВ сигнализира пред "Петел" за гаф по БТВ в предаването "Аз обичам България".

Ето какво пише той:

"Искам да предоставя информация, че въпрос от 12.04 беше грешен. 

Изпращам въпроса като изображение.

Още от миналото Черни Осъм се нарича "малката Швейцария", защото посетителите били очаровани от градинките, селото било за пример и са идвали хора от различни населени места, за да вземат пример. 

Училище има отдавна, но не е било за планински водачи.

Няма как да наричат Черни Осъм "Малката Швейцария", ЗАЩОТО в селото се намира единственото в Европа (и тази точка е под въпрос - може да е единствено на балканския полуостров, но дали и в цяла Европа?) училище за планински водачи!", посочва той.

В Черни Осъм се намира единственото у нас и на Балканския полуостров  училище за планински водачи.

В Европа има обаче и други училища за планински спасители. 

Националното училище за планински водачи е позиционирано  с троянското село  Черни Осъм. И има 144-годишна история. Първоначално школото е било част от Троянския манастир,  като килийно училище, пише БНР.

 В най-новата ни история, в края на 90-те, училището било основно, за нуждите на децата от околните населени места.  Но през 2000 - та година, по идея на Минко Занковски , алпинист и дългогодишен директор на школото, се решило да бъде открита паралелка за планински водачи, разказва настоящият директор на гимназията Румяна Велешка.  Училищният колектив приел присърце идеята и започнали нейното случване. Едно от изискванията било професията „планински водач“ да бъде вписана в професионалния регистър на България, защото до тогава, макар и стара за Европа, тя не била позната у нас.

И така, преди 23 години, на 15 септември първите ученици от цяла България  в паралелката за планински водачи в Националното училище в село Черни Осъм, прекрачили школския праг.  

„От нашето училище децата излизат подготвени за живота“, споделя директорът Румяна Велешка.  „Изучават много специални предмети – планинско катерене, опасности в планината, алпинизъм и спортно катерене, безопасност и планинска медицина, долекарска помощ. Освен теорията, имат и много практически занятия, което, безспорно, е плюс за  обучението им“, допълва Велешка.

Около 20 деца – толкова включва една паралелка за планински водачи в Националното училище.  По традиция, броят на момчетата, които се обучават за планински водачи, е по-голям от този на момичетата, но дамите по нищо не им отстъпват, казва още директорът на Националното училище за планински водачи в село Черни Осъм.  

Кадрите по специалността са местни – двама от учениците на гимназията в паралелката за планински водачи, днес са преподаватели по същата специалност.

Болшинството от учениците от специализираната паралелка след това продължават в сферата на туризма, в различни направления, разказа още Велешка. А добро позициониране и известност не им липсва. Сред възпитаниците на Националното училище за планински водачи  има дете, за втора поредна година участник в изследователските мисии на професор Пимпирев. А в планинарските среди е добре известно и името на младия алпинист и професионален планински водач и спасител Дамян Чолпанов.  Който също възпитаник на гимназията и ученик от паралелката за планински водачи. Интервюто на Чавдар Златев с директора на Националното училище за планински водачи в село Черни Осъм,  Румяна Велешка, можете да чуете в прикачения файл: 


 


За реклама в "Петел" на цена от 60 лева без ДДС на ПР публикация пишете на info@petel.bg

Следете PETEL.BG всяка минута 24 часа в денонощието!

Последните новини виж - ТУК!


Проверка на фактите: Съобщете ни, ако видите фактологични грешки и нередности в статията или коментарите. Пишете директно на info@petel.bg. Ще обърнем внимание!


Изпращайте вашите снимки на info@petel.bg по всяко време на дежурния редактор!

 

 


Коментари
Коментирай чрез Facebook

Последни новини

 
Всички права запазени © 2011 - 2024 Petel.bg Изработка и техническа поддръжка Дот Медиа
затвори X
реклама