Голям проблем с Шенген за България заради отменена обществена поръчка обяви Радан Кънев

20.09.2024 / 20:43 2

Кадър БТВ

„Отменената обществена поръчка за рентгеново оборудване увеличава риска да компрометираме претенцията си, че сме изпълнили всички изисквания за Шенген. Това се случва на фона на редица скандали в Европа за оборудване с китайски произход.“ Това каза евродепутатът от ПП-ДБ Радан Кънев в „Лице в лице“ по bTV.

„Става дума за голяма поръчка, която е по общо европейски митнически контрол и съответно поръчка за покупка на рентгеново оборудване оборудване, което да е за нашите граници като външни граници на Европейския съюз. Този европейски инструмент отделя специално внимание на външната граница. Има специално изискване  от Европейската комисия, която отделя над 60 милиона грант, пари за тези покупка и условието е да има прозрачност за обществената поръчка“, обясни Кънев.

На брифинг в парламента Мартин Димитров попита защо се е стигнало до пряко договаряне с фирма, която да достави новото рентгеново оборудване. Целта е по-голяма сигурност на граничните пунктове. Димитров обясни, че Европейската комисия изисква от нас да има проведена обществена поръчка. От Агенция „Митници“ казаха, че всичко е законно и  се координира с Европейската комисия.

„Категорично не може да ни спъне за Шенген. Категорично парите няма да бъдат загубени, категорично заявявам, че проектът ще бъде завършен във вида и начина, в който ЕК и Агенция „Митници“ си представят, че трябва да бъде реализиран“, каза Георги Димов, директор на Агенция „Митници“.

„В България печели фирма, която не се знае коя. Това естествено увеличава риска за една държава, към която и без друго има ниско доверие поради корупция, известни данни за каналджийство през границите. Така че от една страна сме изправени видимо пред риска да загубим тези пари, на второ място сме изправени преди риска да компрометираме претенцията си, че сме изпълнили всички изисквания за Шенген, които ние наистина сме изпълни“, коментира Радан Кънев.

Добави Petel.bg в Google

Редактор "Екип на Петел",

"За нас"


За реклама в "Петел" на цена от 40 евро без ДДС на ПР публикация пишете на [email protected]

Следете PETEL.BG всяка минута 24 часа в денонощието!

Последните новини виж - ТУК!


Проверка на фактите: Съобщете ни, ако видите фактологични грешки и нередности в статията или коментарите. Пишете директно на [email protected]. Ще обърнем внимание!


Изпращайте вашите снимки на [email protected] по всяко време на дежурния редактор!

 

 


Коментари
1
0
kjk (преди 1 годинa)
Рейтинг: 222838 | Одобрение: 22238
Обикновенно печели фирмата която е изпълнила всички условия и шефа и накуцва с десния крак (тоест нашия човек)!!! Другите не отговарят на условието за куцането с правилния крак!!!
0
0
cron1 (преди 1 годинa)
Рейтинг: 165383 | Одобрение: -24357
В БГ имаме странни разбирания за "Обществена поръчка" - нвка спечели фирмата на баджанака, пък после ще видим...
Марио Кроненберг

Последни новини

 
Всички права запазени © 2011 - 2026 Petel.bg Изработка и техническа поддръжка Дот Медиа
затвори X
реклама