Горещата вълна се насочва към Италия, Испания и Северна Африка

11.07.2023 / 21:47 0

Снимка Pixabay

Рекордните жеги ще обхванат още държави: 

Италия, Испания и Северна Африка се готвят за рекордни горещини от 47- 48 градуса. Сред най-засегнатите това лято ще са Сицилия и Сардиния, предупреждава италианската метеорологична служба. Именно сицилианците усетиха през 2021 г. какво е да живееш на 48,8 градуса по Целзий – най-високата температура някога регистрирана в Европа, предава Нова тв.

В някои райони на Португалия, Испания, Мароко, Тунис и Алжир термометрите може да ударят над 44 градуса. Макар и не толкова горещо, но в рамките на 35 градуса може да бъдат регистрирани и в Франция, Германия и Полша, прогнозират синоптиците.

"Тази екстремна жега ни показва как би могъл да изглежда климатът в Южна Европа в бъдеще. Тъй като все повече парникови газове навлизат в атмосферата, изменението на климата продължава с необратими темпове. В бъдеще ще бъде още по-топло и това също означава, че такива температури ще са нещо нормално", коментира метеорологът на нидерландската обществена медия Герит Хиемстра.

Италия гледа с безпокойство. За поредното горещо лято първите признаци дойдоха от там през пролетта, след като пресъхна езерото Гарда, а туристи се разхождаха по неговото дъно. Второ поредно горещо лято би било икономическа катастрофа. 40% от Брутния вътрешен продукт зависи пряко или косвено от водата на река "По".

В плодородния речен басейн не само се отглеждат култури като пшеница и ориз, но и животновъдство - крави, които осигуряват мляко за сиренето пармезан;  прасетата, които се преработват в пармска шунка. Според земеделската организация "Колдирети" сушата и топлото време са коствала на фермерите над 3 милиарда евро загуби миналата година.

Не само фермерите, но и всички жители на района имат причина за безпокойство. "За най-малко 3,5 милиона италианци питейната вода вече не е очевидна", заяви миналата седмица президентът на италианската компания за питейна вода. Според Между 6 и 15% от италианците живеят в райони, които днес са изложени на тежка или екстремна суша.

Друго притеснение е енергийното снабдяване в Северна Италия. По протежение на "По" са разположени водноелектрически централи, някои от които трябваше да бъдат затворени за известно време миналата година поради липса на вода. Цяла Италия е 20% зависима от водноелектрическата енергия.

Франция също не е "готова да посрещне" последиците от изменението на климата. Това е изводът на Висшия съвет по климата, които излиза с доклад от 200 страници и препоръчва на правителството най-спешните мерки, свързани с екологията, климатичните промени и ускоряване на декарбонизацията.

Добивът намалява с 10% до 30%" в селското стопанство, производството на ток от ВЕЦ е с 20% под средното в сравнение с 2015-2019 г., водни проблеми и увеличена смъртност заради горещините. Засегната е и популацията при някои водолюбиви птици, отбелязва докладът.

Страните трябва да бъдат подготвени както за обилни валежи (каквито се случиха през 2021 г. в Белгия и Нидерландия и Германия), така и за дълги засушавания като през лятото на 2022 г., заради които най-силно си изпати френската енергийна система.

"Страната още се възстановява от резкия спад в произведената електроенергия, милиони загуби за бюджета и търсене на помощ под формата на внесена енергия от съседна Белгия", коментира Ричард Вьординг, управляващ директор на Нидерландската асоциация на застрахователите.

На 10 юли средната температура на Земята е била 17,01 градуса, докато предишният подобен топлинен световен рекорд е бил измерен през 2016 г. - 16,94 градуса. Според синоптиците това се дължи на "Ел Ниньо", природното явление, което затопля Тихия океан. Заради него следващите седмици се очакват още температурни рекорди.

Поради високата температура на морската вода, морският лед също се топи по-бързо. През юни около Антарктида е имало исторически малко лед. Дори и сега, когато там е зима. Изчезването на морския лед е симптом на глобалното затопляне.

Необичайно високите температури също водят до жертви. Според статистиката през миналата година вследствие на горещините са загинали над 60 000 в Европа.


 


За реклама в "Петел" на цена от 60 лева без ДДС на ПР публикация пишете на info@petel.bg

Следете PETEL.BG всяка минута 24 часа в денонощието!

Последните новини виж - ТУК!


Проверка на фактите: Съобщете ни, ако видите фактологични грешки и нередности в статията или коментарите. Пишете директно на info@petel.bg. Ще обърнем внимание!


Изпращайте вашите снимки на info@petel.bg по всяко време на дежурния редактор!

 

 


Коментари
Коментирай чрез Facebook

Последни новини

 
Всички права запазени © 2011 - 2024 Petel.bg Изработка и техническа поддръжка Дот Медиа
затвори X
реклама