Гражданка: Ако някой не е виждал гривяк да отиде до Кауфланд във Варна

Кадър М. Георгиева, BirdsInBulgaria.org - Птиците в България
Ако някой от Варна не е виждал гривяк, то да се разходи до района над Кауфланд преди моста, пише гражданка в социалната мрежа.
Там от години си виреят добре, както и гугутките. Една прекрасна градска джунгла целогодишно. Варна 8.05.25 г.
Гривякът е един от едрите представители на семейство Гълъбови (Columbidae) (най-едрият в България).
Физически характеристики
Дължината на тялото му е 41 – 43 cm, размахът на крилете около 75 cm, а теглото 300 – 650 g. Няма изразен полов диморфизъм, но мъжкият е малко по-едър и с метален блясък на гушата. Оперението му е синкаво-сиво с бяло петно от двете страни на шията, а гушата и гърдите са с червеникав оттенък. Краката са червени, човката със светъл цвят.
Среща се в цяла Европа и по-голямата част от Азия. Силно разпространен е в България, но обитава гористите местности до 1800 m н.в.
Живее в различни типове сравнително редки гори, храната си търси по земята и дърветата. Растителнояден, храни се със зърна, семена от културни растения, плодове, млади филизи, бурени и др.
В България е прелетен и в страната се завръща рано напролет. Заселва се основно в широколистните гори. Изкачва се и високо в планините. В Рила е установен и на 2000 m н.в. Лесно се опитомява. Живее до 15 години
Моногамна птица е. Гнезди по дърветата. Гнездото е изградено от тънки клонки и сламки, плоско. Снася 2 бели яйца, които мътят и двамата родители в продължение на 17-18 дни. Малките се излюпват покрити с рядък пух, слепи и безпомощни, родителите им ги хранят със специална кашичка от гушата си, която се нарича „гълъбово мляко“. Малките напускат гнездото след около цял месец и родителите ги хранят известно време след това.
За реклама в "Петел" на цена от 60 лева без ДДС на ПР публикация пишете на info@petel.bg
Следете PETEL.BG всяка минута 24 часа в денонощието!
Изпращайте вашите снимки на info@petel.bg по всяко време на дежурния редактор!