Guardian: Нощният кошмар на Ердоган за единен Кюрдистан изглежда скоро ще се сбъдне

22.02.2016 / 21:13 2

Турция от няколко години се движи в невярна посока, но сега нейните вътрешнополитически грешки се превръщат в сериозен международен проблем, пише в редакционна статия британският вестник The Guardian. Става дума за конфликта с кюрдите, с който Анкара рискува да задълбочи и без това сложната ситуация в региона.Разпадането на Ирак и Сирия подобри позициите на кюрдите в тези страни, което Турция не очакваше. Възможно е, че тя никога не е била сериозно настроена да решава конфликта с тях, пише блиц.

„Борбата между турците и Работническата партия на Кюрдистан (ПКК) в югоизточната част на страната става все по-гореща и едновременно с усилващо се противороставяне между Анкара и сирийските кюрди” – описва сложното положение The Guardian.

Главната заплаха е, че турските войски могат да нахлуят в Сирия под предлог за създаване на хуманитарен коридор за бежанците или буферна зона, но крайната цел е да спрат придвижването на сирийските кюрди. Ердоган се бои, че те ще създадат мини-държава на сирийска територия, усилвайки по такъв начин позициите на ПКК и ще окажат окуражаващо влияние на иракските кюрди.

„Нощният кошмар на Турция за единен Кюрдистан изглежда скоро ще се сбъдне” – отбелязва изданието.

Ердоган натика Турция в изолация, констатира The Guardian: неговата външна политика се гради на удържимост на идеята да не се позволи на кюрдите да постигнат своите цели и изглежда, че Анкара нищо друго не забелязва. 

„Докато Турция не преустрои кардинално своята политика по отношение мира със своите кюрди, тя и занапред ще прибавя проблеми в работите на региона, а няма да спомага за тяхното сдържане” – обобщава британския вестник.

Добави Petel.bg в Google

Редактор "Екип на Петел",

"За нас"


За реклама в "Петел" на цена от 40 евро без ДДС на ПР публикация пишете на [email protected]

Следете PETEL.BG всяка минута 24 часа в денонощието!

Последните новини виж - ТУК!


Проверка на фактите: Съобщете ни, ако видите фактологични грешки и нередности в статията или коментарите. Пишете директно на [email protected]. Ще обърнем внимание!


Изпращайте вашите снимки на [email protected] по всяко време на дежурния редактор!

 

 


Коментари

Последни новини

 
Всички права запазени © 2011 - 2026 Petel.bg Изработка и техническа поддръжка Дот Медиа
затвори X
реклама