Хакери откраднаха €1 милиард и ги изпраха чрез криптовалути

29.03.2018 / 01:09 2

Повечето държави не харесват Bitcoin. Те подхождат предпазливо към криптовалутата, опасявайки се, че може да бъде използвана за незаконни цели. И вече имат пример, достоен за холивудски сценарий.

По данни на Европол банда от кибер престъпници, откраднала над 1 млрд. евро от повече от 100 финансови институции в 40 страни, използва крипто активи, за да покрие следите си.

Предполагаемият ръководител на престъпната група е 34-годишен украинец, идентифициран като Денис К., който иска да създаде криптовалута за пране на пари и да я предостави на руската мафия.

По време на почти 5-годишния заговор кибербандата използва злонамерен софтуер, за да получи достъп до банкови мрежи и сървъри, контролиращи банкомати, които са програмирани да изхвърлят пари в определени часове, така че да могат да бъдат събирани от очакващите ги "мулета".

Хакерите се представят за представители на легитимни компании, изпращайки фишинг имейли на банкови служители, за да ги подмамят да изтеглят софтуер, който позволява на престъпниците да контролират машините. Те използваха инфилтрираната мрежа за електронни плащания, за да прехвърлят пари в криминални сметки, а базите данни са променяни, за да напомпят банковите баланси.

Денис К изглежда е бил една крачка пред властите през годините, като престъпната група модернизира и усъвършенства техниките си. Първата версия на злонамерения софтуер е известна като Anunak, която е насочена към мрежите от банкомати в световен мащаб, а по-сложната версия, наречена Carbanak, се появява през 2014 г. Cobalt, най-новата версия на зловредния софтуер, позволява на групата да открадне до 10 млн. евро на обир, според Европейската банкова федерация.

Печалбите са изпирани, като се използват предплатени карти, свързани с крипто портфейли, с които се купуват скъпи автомобили и имоти, съобщава Европол. В крайна сметка глобалната схема излиза наяве - в резултат на сложно разследване, включващо Европол, американската ФБР, испанската национална полиция, както и частни охранителни компании и власти в Румъния, Молдова, Беларус и Тайван.

В края на миналата година се разрази истинска мания по Bitcoin и мнозина видяха във виртуалната валута средство да забогатеят. Правителствата обаче все повече се притесняват от незаконното използване на криптовалутите.

Финансовите министри и централните банкери, които участваха в срещата на Г-20 този месец, отбелязват в комюнике, че крипто активите повдигат въпроси, свързани с "укриването на данъци, изпирането на пари и финансирането на тероризма".

Привържениците на дигиталните валути посочват, че докато трансакциите в блокчейн могат да бъдат анонимни (изискващи само цифров портфейл и ключ вместо банкова сметка), цифровата счетоводна книга, която записва тези транзакции, е публична. Тя може да помогне на властите (pdf) да проследят престъпните действия. Точно такъв може да е бил случаят с кибербандата на Денис К.

Криминалната история има малко общо както с критиците на bitcoin, така и с привържениците му. Въпреки това фактът, че криптовалута е средството, използвано за изпиране на пари в изпипана многогодишна престъпна кампания, едва ли ще остане незабелязан от властите.

Докато регулаторните органи се опасяват от забавяне или отблъскване на иновациите, по-голямата регулация и контрол изглеждат неизбежни./ money.bg


 


За реклама в "Петел" на цена от 60 лева без ДДС на ПР публикация пишете на info@petel.bg

Следете PETEL.BG всяка минута 24 часа в денонощието!

Последните новини виж - ТУК!


Проверка на фактите: Съобщете ни, ако видите фактологични грешки и нередности в статията или коментарите. Пишете директно на info@petel.bg. Ще обърнем внимание!


Изпращайте вашите снимки на info@petel.bg по всяко време на дежурния редактор!

 

 


Коментари
Коментирай чрез Facebook

Последни новини

 
Всички права запазени © 2011 - 2025 Petel.bg Изработка и техническа поддръжка Дот Медиа
затвори X
реклама