Хората панически бягат към самолетите на летището в Кабул

16.08.2021 / 10:29 0

Кадър Никола Карийм

Хаосът в Афганистан е пълен.

Преходът от демократично управление към ислямистки режим е шок за хората, които започнаха да свикват с предимствата на демокрацията като даденост и сега не могат да повярват колко бързо всичко рухна след изтеглянето на НАТО.

Много афганистанци също се опитват да напуснат страната. Хаос се породи на летището в Кабул, тъй като американските войски продължиха да стрелят във въздуха.

"Минахме и видяхме, че големите стъклени врати между гейта и самолетите са счупени. Хората хукнаха към последния самолет. Изглежда, че първият самолет, който беше наш, беше запълнен от служители и излетя, и имаше втори полет, на който хората започнаха да се качват. По-скоро почти се тъпчеха. Върнахме се назад и видяхме много пътници, които просто седяха под самолета близо до пистата. Хората бяха шокирани и не знаеха какво да правят, тичайки от един самолет до друг. След това тръгнахме към изхода, за да се качим в колата. Въоръжени мъже в цивилни дрехи охраняваха летището. Хората бяха много отчаяни, някои тичаха към летището, някои бягаха. За да попречат на хората да влязат на летището, пазачите откриха огън във въздуха. Когато излизах, във имаше човек, който стреляше във въздуха. На няколко минути по пътя от летището видях няколко полицейски автомобила, оставени сами на пътя с отворени врати. Все още чувам спорадични изстрели и хеликоптери", добавя той.

 


Една жителка на Кабул, студентката Айша Хурам е написала в Twitter, че се е събудила днес от викове и стрелба пред прага на дома си. Тя казва, че хората, представящи се като бойци на моджахедите, "са обикаляли от дом на дом и са взимали колите и вещите на хората", но избягали, когато чули, че талибанските войски наближават, съобщава Би Би Си, цитиран от Днес.бг.

Талибаните през изминалия час отново повториха, че са наредили на бойците си да оставят афганистанските цивилни на мира. И по-специално - при влизането си в Кабул талибаните се опитаха да представят своето по-умерено лице.

За много жени в Афганистан подобен развой на събитията означава само едно - мечтите им са разбити. Една от тези жени е Зеб Ханифа. Тя започва кариерата си като PR консултант и писател през 2013 г., след като завършва колежа си в провинция Балх.

Първата й работа "й дава крила да лети", спомня си тя, добавяйки, че е била горда, когато е пътувала до друга държава сама, със спестените си пари. Това е момент на гордост и за майка й, тъй като тя никога не е стъпвала извън родния си град.

Зеб казва, че следващите няколко години са били невероятни за нея, тъй като е била повишена и е научила нови умения. "Сякаш майка ми преживяваше мечтата си чрез мен. Но тя имаше постоянен страх да не стане нещо нередно - израснала е в конфликт. Тогава не я разбирах, но сега го разбирам."

Ханифа планирала да заведе майка си на първото й пътуване в чужбина, когато настъпва пандемията от COVID-19, а сега не е сигурна, че такава възможност ще се появи отново.

"Счупена съм. Не съм сигурна дали някога ще мога да работя или да правя всичко, което исках да направя. Има толкова много млади жени като мен - мечтите ни се разбиват. И надеждите ни за по-добро бъдеще бързо избледняват. "

Талибаните обещаха, че всички цивилни граждани ще имат своите права под техния контрол, но анализаторите се питат - колко дълго ще спазят това обещание, особено щом става дума за жени и деца. Една снимка, появила се в социалните мрежи, се превърна в метафора на надеждата и страха. На нея се виждат как няколко млади  момичета отиват на училище в първия ден, в който Афганистан е под контрола на талибаните.

 

 

"Ще бъде особено трудно за младите жени. Познавам толкова много студенти по медицина, които биха били отлични лекари, но сега не знаят как ще завършат образованието си", казва той.


Той също така казва, че е чувал и съобщения за бунтовници от талибаните, разграбващи имоти и разказва как талибаните отнели скъпата кола на неговите роднини, като просто ги накарали да слязат от нея насред оживен път.

Джавид казва, че подобни инциденти го плашат, тъй като "вече не може да спи от дни".

Афганистанският министър на образованието Рангина Хамиди заяви пред BBC, че тя ще продължава да работи - и няма да се откаже от борбата за образование на жените.

"Засега е спокойно. Аз съм у дома си и предполагам, че мога да кажа, че се чувствам относително в безопасност - колкото и да не съм в безопасност", казва тя за предаването Newshour в неделя. Тя казва, че е твърдо решена, че дъщеря й и други афганистански жени ще имат образование. "Искам тя да има бъдещето, което съм предвидила за нея и което е предопределено да има. Ако преживеем това, разбира се, ще направя всичко и всичко по силите си, за да продължа да се боря - не само за нея, но и за милионите дъщери, които имам късмета да нарека мои дъщери."


 

 


 


За реклама в "Петел" на цена от 60 лева без ДДС на ПР публикация пишете на info@petel.bg

Следете PETEL.BG всяка минута 24 часа в денонощието!

Последните новини виж - ТУК!


Проверка на фактите: Съобщете ни, ако видите фактологични грешки и нередности в статията или коментарите. Пишете директно на info@petel.bg. Ще обърнем внимание!


Изпращайте вашите снимки на info@petel.bg по всяко време на дежурния редактор!

 

 


Коментари
Коментирай чрез Facebook

Последни новини

 
Всички права запазени © 2011 - 2024 Petel.bg Изработка и техническа поддръжка Дот Медиа
затвори X
реклама