Хотелският бранш: Данъците от туризма трябва да остават там, където се генерират

21.08.2026 / 17:05 1

Булфото

Туристическият сезон не е толкова слаб, колкото често се представя, но секторът е изправен пред сериозни предизвикателства, свързани с растящите разходи и недостатъчните инвестиции в инфраструктурата. 

Това каза председателят на Българската хотелска асоциация Веселин Данев, цитиран от БНР.

По думите му броят на туристите е малко по-нисък спрямо миналата година, но разликата е незначителна и остава в рамките на статистическата грешка. По-сериозен проблем за бизнеса са нарастващите разходи за електроенергия, горива и работна сила.

Според Данев хотелите, работещи предимно с чуждестранни туристи, не могат да увеличават цените със същите темпове като бизнесите, ориентирани към вътрешния пазар. Причината е, че туристическите пакети се договарят предварително и са съобразени с икономическата обстановка на международните пазари.

Председателят на Българската хотелска асоциация открои и друг дългогодишен проблем, свързан с финансирането на инфраструктурата в курортите. По думите му значителна част от данъците, генерирани от туристическия бизнес, постъпват в общинските бюджети, но впоследствие не се използват за поддръжка на районите, които създават тези приходи.

Като пример Данев посочи курортите Слънчев бряг, Златни пясъци и Албена, където според бизнеса инфраструктурните проблеми продължават да се натрупват въпреки значителния принос на туристическия сектор към местните бюджети.

Нормално е голяма част от данъците, които курортите генерират, да бъдат инвестирани обратно в поддръжката и развитието на инфраструктурата около туристическите обекти, коментира Данев.

Той даде за пример състоянието на дъждовната канализация в Слънчев бряг, която според него се нуждае от сериозно обновяване. По думите му без подобряване на инфраструктурата българските курорти трудно ще могат да запазят конкурентоспособността си на международния туристически пазар.

Хотелският бранш приветства и намеренията на държавата да развива публично-частни партньорства и по-ефективна реклама на туристическите дестинации. Според Данев обсъжданите промени могат да помогнат за решаването на част от натрупаните проблеми и да създадат по-добри условия за развитието на туризма през следващите години.

Добави Petel.bg в Google

Редактор "Екип на Петел",

"За нас"


За реклама в "Петел" на цена от 40 евро без ДДС на ПР публикация пишете на [email protected]

Следете PETEL.BG всяка минута 24 часа в денонощието!

Последните новини виж - ТУК!


Проверка на фактите: Съобщете ни, ако видите фактологични грешки и нередности в статията или коментарите. Пишете директно на [email protected]. Ще обърнем внимание!


Изпращайте вашите снимки на [email protected] по всяко време на дежурния редактор!

 

 


Коментари
1
0
MrBean (преди 1 час)
Рейтинг: 235783 | Одобрение: -2137
Старата песен на нов глас. А защо приватизаторите на Златни и Слънчака решиха ,че държавата им е харизала и инфраструктурата? Кого мамят? Истината е ,че Костоваците искат да направят частни общини,частни градове,уж закупени от тях. Например от 1998г. Костов драпа да отдели Златни като негово село,той да събира данъци-разбирай рекет.Но удари на камък ,кмета Йорданов го осъди на всички инстанции и всички улици,шосета,алеи,пътеки,инфраструктура,канали,тръби,кабели са собственост на община Варна,на град Варна. Днеска пак баламосваха министъра,а в същото време всички хотели които не са членове на структурата на костоваците нямат вода,а буферните цистерни не успяват да компенсират.Ако направим справка в НАП ще видим ,че само малките хотели плащат и пълнят хазната,а големите,лъскавите са офшорки и плащат 0€. Така че нищо чудно да сте по-голям данъкоплатец от братя Велчеви и други олигарси. Те пък се надрискват от смях как са разгромени от властта!

Последни новини

 
Всички права запазени © 2011 - 2026 Petel.bg Изработка и техническа поддръжка Дот Медиа
затвори X
реклама