Hoвoтo oгpoмнo лeтищe нa Иcтaнбyл e изгpaдeнo cъc cтъĸлo oт Бългapия

16.01.2019 / 06:00 5

След като премина през строителни проблеми, финансови препятствия и грандиозно откриване, новото летище на Истанбул, което даде заявка да бъде най-голямото в света, скоро ще заработи на пълни обороти.

Огромното съоръжение е мегапроект за 11 милиарда долара, който е най-скъпият в историята на Турция (поне докато бъде построен Канал Истанбул, за да облекчи трафика през Босфора) и особен повод за гордост на президента Реджеп Ердоган.

Задачата на грамадната аерогара е да бъде ключов транспортен хъб между Европа, Азия и Африка, като още през 2019 г. трябва да обслужва 90 млн. пътници, a дo ĸpaя нa пpoeĸтa през 2028 г. ĸaпaцитeтът й щe бъдe yвeличeн дo 200 млн. пътници.

Освен че ще увеличи въздyшният тpaфиĸ нaд Бългapия c около 20%, повишавайки пpиxoдитe oт тpaнзитни тaĸcи, новото летище е свързано и по друг начин със страната ни: то е изградено със стъкло, разработено и произведено в България.

16 000 тона стъкло

 

При изграждането на новата аерогарата на Истанбул е използвано наистина много стъкло - общо 200 000 кв. м стъклопакети (или над 16 000 тона стъкло). 44% от облицовката на летищните фасади е от този материал: с него са покрити вертикалните фасади на централния пътнически терминал, терминалните блокове, куполите, осигуряващи светлина в сградата, ръкавите за отвеждане на пътниците от и към самолетите и т.н.

Основният доставчик е турският стъклен гигант Şіşесаm Flat Glass ("Шишеджам") и неговият супермодерен завод за плоско стъкло "Тракия глас" в Търговище, съобщава списание "Градът".

Тъй като е много широк и не особено висок, централният пътнически терминал разчита на естествена светлина, осигурена от 450 стъклени купола, в различни форми, чиято площ е над 30 000 кв. м.

В българската фабрика се изработва специално стъкло със сребърно покритие, което отговаря на строги изисквания за здравина, звукоизолиране и пропускливост на светлина и топлина, така че да гарантира светлинен и енергиен баланс в терминала.

Събрани са обстойни метеорологични данни за района за период от 50 години, за да се измери силата и посоката на вятъра и да се предвиди устойчивостта на стъклото. То е закалено и звукоизолирано, така че да издържи както на натиска от големи количества сняг, така и на шума от въздушния трафик (на места стъклото понася до 45 децибела).

Само за ламинирането на използваното за летището стъкло са необходими 550 дни, а за закаляването му - 950 дни. Екипите на Şіşесаm Flаt Glаѕѕ прекарват цели 8000 часа в тестови дейности./ money.bg



За реклама в "Петел" на цена от 60 лева без ДДС на ПР публикация пишете на info@petel.bg

Следете PETEL.BG всяка минута 24 часа в денонощието!

Последните новини виж - ТУК!


Проверка на фактите: Съобщете ни, ако видите фактологични грешки и нередности в статията или коментарите. Пишете директно на info@petel.bg. Ще обърнем внимание!


Изпращайте вашите снимки на info@petel.bg по всяко време на дежурния редактор!

 

 


Коментари
Коментирай чрез Facebook

Последни новини

 
Всички права запазени © 2011 - 2024 Petel.bg Изработка и техническа поддръжка Дот Медиа
затвори X
реклама