Христа от Хасково по Великден: Господ ме докосна и ме излекува от сърдечна недостатъчност

09.04.2018 / 11:59 1

Снимки "Монитор"

„И само вярата ме спаси. Докато съм жива, ще идвам в Бачковския манастир и ще нося иконата на Божията майка”. Думите са на Христа Христова от хасковското село Тракиец, която вече над 10 години на втория ден от Великденските празници идва в Бачковския манастир и заедно с десетки вярващи, понася чудотворната икона на Света Богородица. И тази година, както и в предишните, богомолците изнесоха на литийно шествие до местността Клувията първото копие на чудотворната икона, пише Монитор.

Според игумена на обителта архимандрит Самуил то има същите сили, като оригинала. Истинската икона се пази в манастира, тъй като е на 414 години и нейната реставрация продължава.   Личният мотив на Христа Христева от село Тракиец да идва в Бачковския манастир винаги за литийното шествие и да се включва дейно в него, е заболяване. Жената страда от сърдечна недостатъчност и трябвало да бъде оперирана. Откакто вече десета година тя се моли пред лика на Божията майка и носи чудотворната икона се чувства здрава. Казва, че нямало никаква нужда да бъде оперирана.   „С вярата оздравях. На 6 км оттук до местността Клувията я нося иконата всяка година. И близките ми започнаха да вярват в Бога. Докато нося иконата, измолвам Божията благословия и моля Божията майка да ми дава сили, вяра, здраве, разум на мен и на целия български православен живот”, казва Христа. И въпреки заболяването си тя успяла да спази строго тазгодишния дълъг Великденски пост.

Също с вяра в Бачковския манастир са дошли от Габрово младото семейство Румяна и Живко Стоянови. Тяхната вяра е за рожба, която чакат дългите вече 12 години. „За първа година идваме на литийното шествие по случай Великденските празници.

Искаме да се помолим на Божията майка да ни дари с дете. Това е мечтата ми. Борим се много за дете. Вярвам, че Света Богородица ще ми помогне”, казва с огромна надежда Румяна Стоянова. „А, дано вие да сте ни на късмет”, нарича отстрани към екипа на Агенция Монитор близка на Румяна. Да молят здраве от Айтос и Карнобат в Бачковския манастир са дошли Васил Банкин и Стойчо Стоев. Двамата казват, че идват в обителта на втория ден от Великден от 10 години. „Идваме понеже Бачковският манастир е енергиен център. Посещаваме ежегодно и този манастир, както и Рилския, и Троянския. За да дойдем навреме, тръгнахме в 3,30 часа през нощта”, обясняват приятелите.

„Имам здравословни проблеми и се надявам Божията майка да ми помогне и на мен. На толкова много хора е помагала, нека да помогне и на мен”, се моли Йорданка от Асеновград. Тя често е идвала в Бачковския манастир, но в други дни. За първи път участва в литийното шествие на втория ден от Великденските празници, признава тя.   Йорданка от Асеновград (вдясно) идва за първа година по време на литийното шествие, тъй като се вярва, че в този ден иконата има най-голяма сила „Преди всичко бих искал хората да потърсят същността на своя живот.

Да се замислим всички, че сме временни на земята. За малко сме на земята и трябва да изживеем живота си не само да сме добри. Същността на живота е да сме истинни. Тоест, във всяка ситуация да постъпваме според Христовия закон”, каза игуменът на Бачковския манастир архимандрит Самуил. По думите му пред медии в обителта вярващите идват, защото са усетили мощта на Света Богородица и когато дойдат и усетят благодатта, радостта на Христос, то това се предава.   „Когато по някакъв начин сгрешим пред хората, заради човешка слабост, тогава да имаме силата на духа, след като сме направили тази грешка, след ден, след два, когато се осъзнаем, да отидем да помолим за прошка първо от хората, после от Господа и да продължим със съзнанието, че трябва да се борим със своя живот”, бе посланието на отец Самуил.

По думите му литийното шествие в едната посока до Клувията отнема около час и половина. Там се служи служба, след което миряните хапват агнешки курбан и в следобедните часове поемат надолу към манастира. Иконата, заедно с дървения постамент, на който я слагат, за да я носят, тежи около 40-50 килограма. Когато обаче хората се опитват да я пипнат за здраве и се облягат на дървените подпори, иконата натежава много. „Сякаш с проблемите на хората натежава и става над 100 килограма. А иначе не е тежка”, споделят носачите. Един от тях е Йордан Томов на 80г. от Пловдив, който казва, че от 13 години носи иконата на Божията майка и затова никога не е боледувал. Литийното шествие с иконата на Света Богородица на втория ден от Великденските празници в Бачковската света обител е единствено у нас.

То е започнало да се провежда след откриването на чудотворната икона през 1604г. от две овчарчета в местността Клувията. Те я занесли в манастира, но на другия ден иконата се върнала отново на мястото, където е била открита. Затова монасите я сложили вдясно до входната врата вдясно от главната манастирска черква, за да може да вижда всички, които влизат в храма, дали са с чисти сърца. За да не се върне сама иконата в местността Клувията, монасите започнали да правят литийно шествие на втория ден от Великден от манастира до мястото, където е намерена в планината. Така иконата на Божията майка останала в Бачковската света обител и през всичките тези стотици години е помогнала на хиляди да оздравеят и да се сдобият с мечтаната рожба.

  Пепа Николаева се е наела с нелеката задача да продава дарени на иконата хавлиени кърпи, чорапи и бельо Продават кърпи и гащи в двора на манастира Хавлиени кърпи, детски бодита, чорапки, дамски бикини, мъжки чорапи и детски тениски. Всичко това бе изложено скромно на маса в дъното на манастирския двор и се предлагаше за продажба на нищожни цени. Хавлиените кърпи и дрехите са били дарявани на иконите в манастира, но тъй като се били събрали много чували с чисто нови вещи, от обителта решили да ги разпродадат на нищожни цени и с парите да си помогнат. Цените започват от 50 стотинки и достигат до 1,50 лева, колкото струват най-скъпите вещи. Хавлиените кърпи се продават за стотинки, а дамските бикини достигат до по-високата цена, обяснява камериерката в Бачковския манастир Пепа Николаева.


 


 


За реклама в "Петел" на цена от 60 лева без ДДС на ПР публикация пишете на info@petel.bg

Следете PETEL.BG всяка минута 24 часа в денонощието!

Последните новини виж - ТУК!


Проверка на фактите: Съобщете ни, ако видите фактологични грешки и нередности в статията или коментарите. Пишете директно на info@petel.bg. Ще обърнем внимание!


Изпращайте вашите снимки на info@petel.bg по всяко време на дежурния редактор!

 

 


Коментари
Коментирай чрез Facebook

Последни новини

 
Всички права запазени © 2011 - 2024 Petel.bg Изработка и техническа поддръжка Дот Медиа
затвори X
реклама