И в Румъния празнуват Баба Марта

01.03.2019 / 18:45 5

Днес, на 1 март, и в съседна Румъния си разменят мартеници. Това, оказва се, не е само българска, а Балканска традиция, с която народите посрещат пролетта.

Вижте по какво се отличават румънските мартеници от българските.

Марцишор - така румънците наричат мартениците. Правят ги от две хиляди години, като традицията никога не е прекъсвана. Много от символите, вплетени в българските и румънските мартеници си приличат. Бялото кокиче и лястовичката като предвестници на топлото време. А също и четирилистни детелини, коминочистачи и подкови - символи на късмета и щастието, съобщава БНТ.


Йонел Мускалу, директор на Окръжен исторически музей - Гюргево: В началото при нас мартеницата не е била от бял и червен конец, правела се е от бяла и черна вълна. И много по-късно сме започвали да боядисваме с червено вълната и да сплитаме конците. С навлизането на градската култура, мартеницата е започвала да наподобява по-скоро брошка - жените започват да я носят на ревера си като украшение, обримчено с бял и червен конец или шнурче. У нас няма традиция мартеницата да се слага на ръката.

На пазара в Гюргево изобилства от мартеници с фолклорни мотиви. Има и български търговци.

Галина Антонова: Понеже са направени ръчно, интересът е много голям. От 3 години продавам тука, поръчки получавам постоянно… Знаят всеки един детайл какво означава, интересуват се и ги харесват много.

Оказва се, че в Румъния мъжете не носят мартеници, защото това е привилегия само на жените.



За реклама в "Петел" на цена от 60 лева без ДДС на ПР публикация пишете на info@petel.bg

Следете PETEL.BG всяка минута 24 часа в денонощието!

Последните новини виж - ТУК!


Проверка на фактите: Съобщете ни, ако видите фактологични грешки и нередности в статията или коментарите. Пишете директно на info@petel.bg. Ще обърнем внимание!


Изпращайте вашите снимки на info@petel.bg по всяко време на дежурния редактор!

 

 


Коментари
Коментирай чрез Facebook
1
1
ПраБългарин (преди 5 години)
Рейтинг: 62214 | Одобрение: -28356
Една легенда разказва, че владетелят на прабългарите, хан Кубрат, повикал петте си сина и им завещал да не се разделят и да бъдат винаги заедно. Да бъдат силни и да не могат врагове да ги нападат и поробят. След време хазарите нападнали прабългарите и пленили дъщерята на Кубрат – Хуба. Предводителят на хуните предложил на братята й да го признаят за техен владетелтогана, да освободи сестра им и да им остави земите. Канските синове били поставени пред трудно изпитание. Най-големият син, Баян, признал хазарското владичество и останал при пленената си сестра. Другите тръгнали да търсят свободна земя за своите племена. Единият се отправил на север, а другите - Аспарух, Кубер и Алцек, потеглили на юг. Преди да се разделят, братята тайно се уговорили с Хуба и Баян да останат при хан Ашина, докато намерят свободна земя. Уговорили се Аспарух да им изпрати птица, вързана със златна нишка на крачето, която ще бъде знак , за да избягат. Братята потеглили и оставили пленената девойка и Баян в ръцете на злия Ашина. След време при Хуба долетял гълъб със златен конец на крачето. Както се били разбрали, Хуба и Баян избягали от лошия хан и достигнали водите на Дунав. Не знаели какво да направят. Само птицата можела да им покаже пътя, а те не знаели как да преминат на другия бряг. Баян взел бял конец, който Хуба вързала на крачето на гълъба. Пуснали птицата да полети, но в този момент се появили преследвачи от хунското племе, които започнали да ги обстрелват. Баян бил ранен от стрела и началото на конеца, който държал, почервенял от кръвта му. В този момент на другия бряг на реката се появил Аспарух с неговите войници. Хуните, като го видели и побягнали. Аспарух помогнал на Хуба и Баян да минат реката. Взел конеца от Баян и завързал белия му край с червения. Закичил всеки един от своите войни с късче от този свещен конец. След това застанал пред войската и признал, че той и неговите братя не са се вслушали в съвета на баща си и така са заплатили с кръвта си своето разединение. Заръчал червено-белият конец никога да не се разкъсва, защото тази окървавена нишка завинаги ще свързва българите. Каква е връзката на малък Сечко, голям Сечко, баба Марта с червения и белия конец...... Защо съседните държави, копират наши традиции??? Те българи ли са ???
4
3
Mercenary (преди 5 години)
Рейтинг: 47466 | Одобрение: 11156
Няма как румънците по тези земи да ги правят от двехиляди години! Мартеници се правят в земи, населени от българи!
2
4
гарфилд (преди 5 години)
Рейтинг: 53259 | Одобрение: 17214
Дивака,разсмя ме от сърце и ти дадох първи палец нагоре.УсмивкаУхиленИзплезване

Последни новини

 
Всички права запазени © 2011 - 2024 Petel.bg Изработка и техническа поддръжка Дот Медиа
затвори X
реклама