ИСКАТ ТВУ-ТА ЗАРАДИ БОЯДИСАНАТА МЕЧКА, ПСИХОЛОЖКА ПРЕДЛАГА ДА НЕ ПРИБЪРЗВАМЕ
Варна избухна след инцидента с мечката Свобода. Гражданите са потресени от посегателството над животното. Боядисаното в синьо животно обаче не е никак добре, а в зоопарка все още умуват как да действат, за да не стане по-голям проблем. Голям проблем пред спецовете е как да бъде почистено животното. „Видимо мечката не е добре“, казват посетители, които редовно посещавали Свобода и нейния мъжки Карамуш.
Вълната от негативни коментари варненци насочиха срещу 10-годишното дете, което пуснало по думите на работещи в зоопарка синия флакон, който буквално обезобрази едрия хищен бозайник. "Сега родителите следва да платят 2-3 бона за "ремонта" на мечката, малкият да боядисва пейки 20 дни, като иска да е бояджия", предлага гражданин в мрежата. Друг пък призовава в училище да се вземат мерки и навсякъде, където се възпитават деца, да не се ползват безразборно спрейове. „Спрейовете превръщат града ни в царство на вандализма“, пише разгневен варненец.
Голям спор се води в интернет и по повод това дали детето е действало съзнателно или не. „Това си е предварително планирано и сериозно. Родителите му сериозно трябва да говорят с него и да му обясняват кое е правилно и кое не е и до какви последствия може да доведат неговите необмислени и глупави действия“, пише друг човек. Според други обаче е напълно възможно да става дума за случайност. Все пак голямата част от коментарите в мрежата са срещу родителите на 10-годишното дете. „Какви са тези родители. Грешка, въпросът е: Къде сте, родители? Върнете ТВУ“, пише гневна жена.
Пред „Народно дело” Петя Чешмеджиева – магистър психолог и доктор по педагогика, коментира, че е твърде рано да се дават заключения или диагнози на малчугана, тъй като не е известно с категоричност дали е хвърлил спрея по мечката Свобода, или просто го е изпуснал. „Неприятно впечатлена съм от повечето коментари по публикациите“, казва спецът.
По думите на д-р Чешмеджиева вандализмът е присъщ за деца с по-голяма степен на агресивност. „Пакостите са част от нещата, които могат да направят, ако времето им не се осмисля с нещо развиващо и интересно за тях“, отсича спецът. По думите на д-р Чешмеджиева е твърде рано да се дава заключение дали постъпката на детето от „Виница“ е следствие от проблеми в семейството. „Възможно е, но ние нищо не знаем за ситуацията на детето, за да правим веднага заключения за семейството“, казва тя.
Според нея в общия случай актовете на вандализъм могат да са следствие на недостатъчно зачитане в семейството, одобрение, липса на похвала за доброто, когато го правят, и най-вече постоянните забележки. Тогава изявата пред групата е геройството, което носи чувството за смелост, значимост, а също и за принадлежност, особено ако тази потребност не се удовлетворява в семейството, смята психоложката.
„Четейки коментарите, повечето лъхащи на деструктивност - като определения за детето, като мерки за наказанието му, ми изглежда все едно всичките тези възрастни напръскаха със спрея на собствената си агресивност детето. Вместо загриженост отговорът на възрастните е същият като "въпроса", който постави детето с хвърлянето на този спрей в зоопарка“, категорична е д-р Чешмеджиева.