Иде ли нова газова криза? „Газпром“ спря доставките за Украйна

02.03.2018 / 11:32 1

Има ли шанс газовата криза от януари 2009 г. да се повтори? Това е въпросът, който всеки би си задал, когато разбере, че "Газпром" спря доставките на синьо гориво за Украйна. За момента става въпрос само за снабдяването на самата държава, което не се отнася до транзитните газопроводи, по някои от които и България получава почти 100% от природния газ.

Но подобна ситуация се разигра именно и през 2009 г., когато така и не стана ясно дали Русия спря подаването на синьо гориво към България и Източна Европа или това направи самата Украйна, спирайки транзита, тъй като и тогава страната бе останала без доставки за собственото си потребление.

Ситуацията към момента е следната: Руският концерн "Газпром" отказа да възобнови доставките на газ за Украйна от 1 март. Както съобщават от там, концернът е върнал на "Нафтогаз Украйна" предплатата като обяснява това с отсъствието на допълнително споразумение към действащия договор, необходимо за начало на доставките. "Очевидно е, че доставките на газ от 1 март за "Нафтогаз" няма да се осъществяват", заяви вчера заместник-председателя на Управителния съвет на "Газпром" Александър Медведев, предаде БГНЕС.

В същото време обаче "Нафтогаз" смята отказа на "Газпром" за нарушение на договора между компаниите, както и за неизпълнение на решението на Стокхолмския арбитраж от декември 2017 г по иска на украинското срещу руското дружество. "Учудва ни позицията на "Газпром". Компанията поиска сметката в рамките на договора, променен от арбитража, сметката бе платена. Оценяваме отказа на "Газпром" от доставката като нарушение на договора и неизпълнение на решението на арбитража", заяви председателят на управителния съвет на "Нафтогаз" Андрий Коболев. Управителят на украинската компания отбеляза още, че заради отсъствието на доставки от Руската федерация Украйна ще трябва за няколко дни да въведе икономичен режим на потребление на газ в промишлените предприятия, намаляване на потреблението на топлоцентралите с 5-10%", казва той, цитиран от ТАСС.

"Газпром дължи на "Нафтогаз" 2,56 милиарда долара. През декември 2017 година Стокхолмският арбитраж намали годишния обем на доставки на руски газ за Украйна от 52 милиарда до 5 милиарда кубически метра годишно. Осемдесет процента от този нов обем Украйна трябва да купува по условието "взимай или плащай". То предвижда, че "Нафтогаз" трябва да плаща договорения ежегоден обем доставки независимо от това колко газ купува в действителност компанията. Според решението на арбитража, по това условие Украйна трябва да купува не по-малко от 4 милиарда кубически метра газ годишно до края на 2019 година, когато изтича подписаният през 2009 година газов договор. Арбитражът задължи "Нафтогаз" да плати на "Газпром" компенсация от 2 мииларда долара за газа, доставен през 2014 и 2015 г.

Второто решение по газовия спор между компаниите, който засяга условията и стойността на транзита на руски газ през украинска територия, бе прието в сряда, 28 февруари. Арбитражът задължи "Газпром" да доплати на "Нафтогаз Украйна" 4,63 милиарда американски долара заради недоставяне на съгласуваните обеми газ за транзит. След като се пресметне резултатът от двата арбитражни спора между компаниите за доставка и транзит на газ, "Газпром" би трябвало да доплати на украинската компания 2,56 милиарда долара. Арбитражът отклони в същото време исканията на украинската страна за преразглеждане на транзитните такси и за изменение на договора в съответствие с украинското законодателство.

Както отбелязва "Ройтерс" Стокхолмският арбитраж не коментира решенията си като оставя на участниците в спора правото да правят публични изявления, ако сметнат това за необходимо. По-рано се съобщаваше, че "Нафтогаз" искаше от "Газпром" чрез арбитража плащането на около 16 милиарда щатски долара, преразглеждането на тарифите, разблокиране на виртуалния реверс и възможност да се преоформи транзитният договор с друг оператор. Договорът за транзит между "Нафтогаз" и "Газпром" е от 2009 година до 2019. Според него "Газпром" е длъжна ежегодно да предава не по-малко от 110 милиарда кубически метра газ за транзит през Украйна, при което действащите правила не предвиждат каквито и да са глоби за по-малък обем, съобщава "Интерфакс".


 


За реклама в "Петел" на цена от 60 лева без ДДС на ПР публикация пишете на info@petel.bg

Следете PETEL.BG всяка минута 24 часа в денонощието!

Последните новини виж - ТУК!


Проверка на фактите: Съобщете ни, ако видите фактологични грешки и нередности в статията или коментарите. Пишете директно на info@petel.bg. Ще обърнем внимание!


Изпращайте вашите снимки на info@petel.bg по всяко време на дежурния редактор!

 

 


Коментари
Коментирай чрез Facebook

Последни новини

 
Всички права запазени © 2011 - 2024 Petel.bg Изработка и техническа поддръжка Дот Медиа
затвори X
реклама