Икономическият възход на Гърция: Мегапроектът Елиникон ще привлича 500 хиляди души на ден
Гърция е в икономически подем, който се усеща навсякъде.
БВП на страната надмина 300 милиарда долара за 2022 година.
Заведенията са пълни, никнат нови проекти, а към страната се насочват чуждестранни инвестиции от цял свят.
Паркът Ellinikon с площ от 2 000 000 м2 по протежение на Атинската Ривиера, след като бъде завършен, ще може да поеме над 500 000 посетители на ден. Архитектурните фирми Sasaki и Doxiadis+ са използвали принципи за устойчивост в своя дизайн, като са взели предвид биоразнообразието на региона, предаде Блумбърг.
Пистите на летището ще бъдат запазени и използвани като част от широка 50-километрова мрежа от пешеходни и велосипедни алеи и ще бъдат засадени 1 000 000 нови дървета и растения. Проектантите също са предприели действия, така че паркът да се самозадоволява, покривайки собствените си нужди от напояване и електроенергия. Ellinikon, считана за най-голямата инвестиция за развитие на градска инфраструктура на зелено в Европа, е най-голямата частно финансирана инвестиция, която ще бъде извършена в Гърция, с бюджет от около 8 милиарда евро и предназначена да създаде повече от 75 000 работни места.
Когато първата фаза на строителството приключи през 2026 г., мястото на бившето летище в Атина ще бъде неузнаваемо. Въпреки че проектираният от Еро Сааринен източен терминал ще остане на мястото си, изоставените хангари и писти ще бъдат заменени от многофункционално съоръжение - обявено за интелигентен град - с размер два пъти по-голям от нюйоркския Сентръл парк.
В рамките на три години на площ от 650 акра по югоизточното крайбрежие на Атина ще бъдат построени около 10 000 луксозни къщи и апартаменти на брега на морето, хотел Mandarin Oriental, един от най-големите търговски центрове в Южна Европа, пристанище за мегаяхти, казино с марката Hard Rock, модерен спортен комплекс, частно училище, културни и развлекателни центрове, обширен плаж и зелена площ от два милиона квадратни метра, която ще бъде най-големият крайбрежен парк в Европа, с изглед към лазурните води на залива Сароника.
Накратко, този частно финансиран проект, наречен Елиникон, ще преобрази гръцката столица.
По време на откриващото събитие през октомври миналата година министър-председателят Кириакос Мицотакис определи Елиникон като "пролог към нова ера за крайбрежието", като отбеляза, че се очаква той да генерира над 14 млрд. евро данъчни приходи през 25-годишния си жизнен цикъл. Тъй като страната все още се изправя на крака след продължилата десетилетие дългова криза, Елиникон се издига като символ на възраждането на Атина.
Докато в много части на света големите строителни проекти се ограничават поради нарастващите разходи за строителство, повишаването на лихвените проценти и недостига на работна ръка, Гърция се намира в необичайно силна икономическа ситуация. Тя е облагодетелствана от възстановяването на туризма, силните продажби на жилища и търговски обекти и оптимизма на инвеститорите относно завръщането на власт на подкрепящия бизнеса Мицотакис, който току-що беше преизбран на общи избори.
Това се съчетава с бум на инфраструктурни и културни проекти, включително откриването през 2017 г. на Културния център на фондация "Ставрос Ниархос" - комплекс за образование, изкуство и отдих, в който сега се помещават Националната библиотека на Гърция и Гръцката национална опера, и дебюта през 2020 г. на Националния музей за модерно изкуство в бивша бирена фабрика. Планира се значително обновяване на 150-годишния Национален археологически музей, а градът също така започна строителството на четвърта линия на метрото, чиято първа отсечка ще бъде открита през 2029 г. и която ще свързва гъсто населени квартали като Кипсели и Галаци с центъра.
Тази енергия се усеща и по улиците. Атинските кафенета и таверни гъмжат всяка вечер от седмицата, а туристите обикалят площадите, където някога бунтовници са се сблъсквали с полицията. Това доведе и до ново ниво на богатство: градът се сдоби с девет нови 5-звездни хотела между 2019 и 2022 г., с което броят им достигна 30, а Conrad и Waldorf Astoria в момента работят върху луксозен комплекс, който ще съчетава хотелиерски услуги с елитни апартаменти.
Този пазар се опитва да използва и Елиникон. За да генерира начална динамика, строителният предприемач Lamda започна да продава жилищни имоти в 200-метровата кула Riviera Tower - която скоро ще бъде най-високата сграда в страната - със средна цена от 14 000 евро за квадратен метър. Това е значително по-скъпо от средната стойност от около 1809 евро за метър в центъра на Атина и 3368 евро в съседните южни предградия на Елиникон, по данни на гръцкия уебсайт за недвижими имоти Spitogratos, но също така е относително изгодно в сравнение с цените на имотите от висок клас на други места в Европа.
Досега са продадени всички 170 апартамента в кулата, като по-голямата част от тях са предназначени за гръцки граждани и членове на гръцката диаспора. Продажбите на наеми и имоти в "Елиникон" досега са достигнали 1,2 млрд. евро, а цените на жилищните имоти в съседните предградия също започнаха да се покачват. Lamda ще започне да продава извън Гърция от следващата година.
Нарастващите цени на имотите са чувствителен политически въпрос в Атина, тъй като жителите се конкурират с богати чужденци, наемодатели на Airbnb и инвеститори за ограничени жилища, а непредсказуемото увеличение на наемите поражда страх от изселване. За да овладее ситуацията, по-рано тази година правителството въведе програма за отпускане на ниски или безлихвени заеми на хора на възраст под 39 години, които искат да придобият първия си имот. От 1 юли ще влязат в сила и правила, които ще увеличат минималната инвестиция в имот, необходима за получаване на "златна виза", от 250 000 евро на 500 000 евро в някои части на страната, включително в Атина.
Макар че гръцката столица едва наскоро се превърна в дестинация за почиващите през уикенда, Константинос Зузулас, управляващ директор на Axia Ventures Group Ltd, инвестиционна банкова група, която се фокусира върху Кипър, Гърция и Италия, очаква, че Елиникон ще даде тласък на тази тенденция и дори може да удължи туристическия сезон до цялата година.
"Според нашите консервативни оценки Елиникон ще допринесе с 2,5 % към гръцкия БВП след завършването си и ще привлича 1,5 милиона туристи" годишно, заяви в интервю главният изпълнителен директор на Lamda Одисеас Атанасиу.
Елиникон е "знаков проект, който ще промени правилата на играта за Атина, региона на Атика и Гърция като цяло", каза Зузулас, като добави, че този град в града ще привлече и нови жители в района.
Тъй като крайбрежният строеж е в рамките на градската мрежа на Атина, само на 11 км от центъра, новият пейзаж също ще промени усещането за столицата и прилежащите ѝ общини. По-специално паркът "е много необходимо предложение в град, в който липсват зелени площи", казва Зузулас.
Сега Атина е изправена пред предизвикателството да интегрира Елиникон и да свърже съществуващите градски услуги с района, както и да изгради нови пътища и линии на метрото. Това "ще изисква значителни разходи за инфраструктура", каза Зузулас. Но въпреки че разходите ще бъдат високи както от гледна точка на финансите, така и на времето, той е положително настроен за крайния резултат.
По думите му, когато постепенно стане част от ежедневния поток на Атина, Елиникон "ще подобри допълнително градския пейзаж и начина на живот на гражданите".