Има ли светкавици на другите планети

05.06.2020 / 05:00 0

kaldata.com

През 2011 г. космическата сонда Cassini успява да заснеме светкавица в голяма буря на северното полукълбо на Сатурн. Контрастът на изображенията е подсилен, за да бъде по-видимо явлението. На лявото изображение се вижда малко синьо проблясване, а на дясното, което е заснето 30 минути по-късно, то вече е изчезнало. Източник: NASA/JPL-Caltech/Space Science Institute

Краткият отговор на този въпрос е да. Камерите на космическите апарати Galileo и Voyager успяват да заснемат светкавици в атмосферата на газовия гигант Юпитер, а Cassini – в облаците на Сатурн. И при двете планети тези явления се долавят в райони с наличие на бури.

Най-надеждният начин за улавянето на такива феномени е чрез засичане на радиовълни, които обикновено се излъчват при светкавица. Това е така, защото този метод не е зависим от характеристиките на светкавицата или от това дали камерата е насочена към подходяща буря.

Видеото на ScienceNASA (долу) пояснява докъде е стигнало изследването за наличие на светкавични бури на другите планети в Слънчевата система.

Както на Земята, така и на други космически тела, светкавичните бури се образуват при излъчване на частица от регион с преобрадаващо положителни заряди към регион с преобладаващо отрицателен заряд. Това често се случва в богатите на вода облаци, тъй като тя притежава неравномерно разпределение на електричните заряди.

Светкавиците както на Юпитер, така и на Сатурн, се образуват именно в богатите на водa облаци на газовите гиганти. Те се формират под няколко пъти по-високо атмосферно налягане от това на Земята.

Титан

Що се отнася до спътниците – Титан, най-големият естествен спътник на Сатурн, образува силни бури в атмосферата си, която е по-дебела от тази на Земята. Въпреки това космическата сонда Cassini досега не е засичала светкавици или радиовълни, образувани вследствие на такива на луната. Може би причина за това, е, че атмосферата на Титан, за разлика от тази на великана Сатурн, около който обикаля, не притежава високо съдържание на вода.

Венера

Нашата съседка Венера също разполага с дебела атмосфера, но тя се състои предимно от въглероден диоксид, а водата в нея е съвсем оскъдна. Въпреки това мисията Venus Express се сдоби с убедителни доказателства за радиовълни, предизвикани от светкавици. Всъщност е установено, че в атмосферата на планетата възникват светкавици поради сблъсъци между облаци в 25% от случаите. Въпреки това проблясъците от такива събития все още не са наблюдавани.

Артистична илюстрация на светкавица на Венера. Тъй като магнитометърът на Venus Express е засякъл радиосигнали, сходни с тези при наличието н светкавица, се смята, че на Венера може да има светкавични бури. Източник: ESA

Марс

Изследвания за следи от светкавици са провеждани и на другия ни съсед Марс с помощта на радара Mars Express. Такива не са открити, но изображения от Mars Global Surveyor показват ярки проблясъци в пясъчни бури, както и кратери на Марс, за които се смята, че са възникнали от мълния.

Ако светкавици съществуват на нашите космически съседки Венера и Марс, ни предстои да ги открием и наблюдаваме.



За реклама в "Петел" на цена от 60 лева без ДДС на ПР публикация пишете на info@petel.bg

Следете PETEL.BG всяка минута 24 часа в денонощието!

Последните новини виж - ТУК!


Проверка на фактите: Съобщете ни, ако видите фактологични грешки и нередности в статията или коментарите. Пишете директно на info@petel.bg. Ще обърнем внимание!


Изпращайте вашите снимки на info@petel.bg по всяко време на дежурния редактор!

 

 


Коментари
Коментирай чрез Facebook

Последни новини

 
Всички права запазени © 2011 - 2024 Petel.bg Изработка и техническа поддръжка Дот Медиа
затвори X
реклама