Интернет беше изключен в цял Казахстан на фона на масовите протести

05.01.2022 / 15:32 0

Редактор: Виолета Николаева

e-mail: violeta_nikolaeva_petel.bg@abv.bg

Снимка Pixabay

Властите в Казахстан прекъсват интернет в цялата страна на фона на масови протести, които започнаха на 2 януари в петролния моноград Жанаозен и през следващите три дни обхванаха всички големи градове, включително Алма-Ата и столицата Нур-Сутлан.
В сряда, 5 януари, републиката от Централна Азия се озова на практика в тотално интернет затъмнение, става ясно от данните на услугата NetBlock, която следи блокажи на мрежата по света, пише finanz.ru.
Частичните прекъсвания на интернет започнаха в понеделник, когато клиентите на мобилните оператори започнаха да изпитват проблеми с достъпа.

Тогава представители на Beeline и Kcell заявиха, че не са виновни за прекъсванията в комуникацията. „В момента компетентните органи на Република Казахстан предприемат мерки за спиране на работата на мрежите и предоставяне на комуникационни услуги в интерес на гарантирането на обществената безопасност“, коментира спирането на Kcell (цитиран от BBC News).

В сряда държавният оператор "Казахтелеком" изключи интернет в цялата страна, както мобилните, така и кабелните оператори нямат достъп. Дори телефонната комуникация спря да работи в Алма-Ата и Нурсултан, това се случи едновременно около 17:00 ч. местно време (14:00 ч. московско време), пише Интерфакс.
Започнати с двукратно увеличение на цената на втечнения газ в района на добив на нефт и газ в Мангистау в Западен Казахстан, протестите бързо обрасли с политически искания за смяна на властта и оставка на сегашното правителство.

Правителството на Казахстан беше уволнено в сряда сутринта, но това не потуши протестите, въпреки налагането на извънредно положение, полицейски час и армейските подкрепления на силите за сигурност с помощта на светкавици, сълзотворен газ и гумени куршуми.
Протестиращите, въоръжени с палки и метални пръти, влязоха в сградата на администрацията на Алмати, според The ​​Moscow Times, след което се преместиха в телевизионния център с искане да излязат в ефир.

Както съобщи Sputnik Казахстан, помещенията на редакциите на телевизионните канали в Алма-Ата са разрушени. https://t.me/rian_ru/137769 Според кореспондент на РИА Новости протестиращите са отнели огнестрелни оръжия, щитове и палки от полицията, а служителите на реда вече не се наблюдават в града. Както съобщава кореспондентът на "Известия", протестиращите в Алма-Ата принуждават военните да свалят униформите си. 

Хора с тояги и щитове спират на улицата войниците, отвърнали се от военните части. Според RBC силите за сигурност започнаха да преминават на страната на протестиращите. Хората, които излизат на улицата, използват държавни технологии, за да се придвижват, а хората в униформи пътуват заедно с тях в коли.

В Актобе протестиращите запалиха огньове близо до областната администрация и отказаха да напуснат площада. В Алма-Ата хората започнаха да разбиват и ограбват оръжейни магазини. „Изваждат всичко и се опитват да отворят оръжейните складове. Не можем да влезем в полицията “, написаха служителите на един от тях в Instagram.

През нощта в Алмати са изгорени над 120 автомобила, ранени са над 500 цивилни, разрушени са 120 магазина и павилиони и 180 заведения за обществено хранене, съобщи комендантът на града Канат Тацмерденов.
Руското външно министерство призова за мирно решаване на проблемите "в рамките на конституционното и правното поле", подкрепяйки стъпките на президента Касим-Жомарт Токаев "за стабилизиране на ситуацията". В същото време ведомството нарече исканията на протестиращите "законни".

Москва се надява "на възможно най-скорошно нормализиране на ситуацията в страната, с която Русия е свързана чрез отношения на стратегическо партньорство и съюз, братски, човешки контакти", заявиха от външното министерство.
След оставката на правителството Токаев назначи нов първи заместник-ръководител на Комитета за национална сигурност на Казахстан, на мястото на Самат Абиш, племенник на бившия президент Нурсултан Назарбаев, който преди това беше наричан от мнозина за приемник.

81-годишният Назарбаев управлява страната близо 30 години, преди внезапно да се оттегли през 2019 г. и да подкрепи Токаев като негов наследник. Назарбаев запазва широки правомощия като председател на Съвета за сигурност. Той не е свикал съвет и не е коментирал насилието от началото на протестите в Казахстан тази седмица.

Казахстан не е Беларус, където режимът ще убива и измъчва, за да остане на власт, не Киргизстан, където властта се срива в миг, а не Украйна, където гражданското общество е силно, отбелязва Ерика Марат, експерт по Централна Азия и пощата -Съветското пространство Ерика Марат от Американския колеж по международна сигурност.

„Казахстан преминава през своя собствена трансформация в момента, болезнено прекъсване на съветското наследство и трансформация в нова страна“, каза Марат. 


 


За реклама в "Петел" на цена от 60 лева без ДДС на ПР публикация пишете на info@petel.bg

Следете PETEL.BG всяка минута 24 часа в денонощието!

Последните новини виж - ТУК!


Проверка на фактите: Съобщете ни, ако видите фактологични грешки и нередности в статията или коментарите. Пишете директно на info@petel.bg. Ще обърнем внимание!


Изпращайте вашите снимки на info@petel.bg по всяко време на дежурния редактор!

 

 


Коментари
Коментирай чрез Facebook

Последни новини

 
Всички права запазени © 2011 - 2024 Petel.bg Изработка и техническа поддръжка Дот Медиа
затвори X
реклама