Искате ли да управлявате небето? Станете ръководител на полети
Над България прелитат повече от 2000 самолета на денонощие. Повече от 2000 малки точки, които никога не трябва да се срещат. Кой отговаря това да не се случи? Държавното предприятие „Ръководство на въздушното движение“. Работата на ръководителите на полети е да осигурят безопасността на полетите, така че всички да пътуват спокойно, комфортно, бързо и надеждно до избраната дестинация.
Професията на ръководителя на полети е изключително малко позната на широката общественост. Настоящият директор на центъра за обслужване на въздушното движение във Варна, Недко Мартинов, има 24-годишен опит зад гърба си в тази сфера.
Минал е през всички работни места за ръководител на полети и етажи в йерархията, за да бъде утвърден преди три месеца за ръководител на центъра. Центърът във Варна обслужва освен излитащи и кацащи на летището въздухоплавателни средства, и ниско прелитащи и кацащи на други летища и малки летателни площадки. Радиусът, който покрива е около 60-70 километра, а височината е малко повече от 5000 метра. Натовареният период, разбира се e, активният туристически сезон. От май до септември включително работят 34 ръководители на полети.
„Човекът, който иска да упражнява професията ръководител на полети трябва да е с чувство за отговорност, да осъзнава, че ще отговаря за стотици, за хиляди, дори за десетки хиляди животи. Професията е високоотговорна, стресова и престижна. В България тя може да се нарече уникална, тъй като с нея се занимат едва около 250-300 човека в петте центъра за обслужване на въздушното движение – София, Варна, Бургас, Пловдив и Горна Оряховица. Едно от предимствата на тази професия е, че е престижна, социално осигурена и добре платена. Всеки път, когато човек стане от стола след края на смяната си, изпитва удовлетворение от това, че си е свършил работата. Може да е било много тежко, но това да знаеш, че държиш в ръцете си тези невидими нишки, които управляват трафика и да си свършил работата, е уникално усещане“, казва Недко Мартинов.
„Авиационният транспорт е най-безопасният, и това не е случайно. Зад тази безопасност стоят редица фактори. Освен пилотите, основна роля имат именно ръководителите на полети – хората зад екраните, хората на кулата. Тези, които обслужват въздушния трафик. Те комуникират с пилотите и осигуряват безопасната траектория на полета “, споделя Мартинов.
ДП РВД набира кандидати за позицията ръководител на полети целогодишно. Всеки желаещ може да се опита да се реализира в тази престижна и отговорна професия. За това ви трябват точно четири неща – да сте висшист бакалавър, без значение в каква специалност, да знаете английски език, да не сте навършили 30 години към момента на подаване на документите и да имате чисто съдебно минало. Ако отговаряте на тези четири критерия, можете да подадете документите. Оттам нататък стартира отговорен процес на подбор в шест етапа – подбор по документи, тест по английски език (за тези, които не притежават сертификат за ниво на владеене), тест „Feast“ (First European Air Traffic Controller Selection Test) в две части, практически упражнения на симулатор, проверка за медицинска годност и заключително интервю. След успешно преминаване на подбора започва същинското обучение, което има няколко етапа.
Недко Мартинов е категоричен, че хората, които искат да упражняват тази професия, трябва да могат да се справят със стреса, да имат бързо, логично и пространствено мислене, да могат да вършат няколко неща едновременно, да работят в екип, да могат да вземат бързи и адекватни решения и то в дефицит от време. Например прелитащите самолети се движат с по 800-900 километра в час и ако летят един срещу друг трябва бързо да се вземе решение. Дори 30 секунди са много, обяснява още директорът на центъра за обслужване на въздушното движение във Варна. Според него жените също се справят отлично в тази професия и призовава всички млади хора да не се притесняват да кандидатстват.
Важно е да се знае, че за тази професия не са необходими така наречените „връзки”, а качества и истинска мотивация. Всеки от вас може да се пробва, като научи повече на сайта bulatsa.com.
За да продължите, трябва да се регистрирате в сайта