Истината за дрехите втора употреба, която всеки трябва да знае! (Обзор)

19.02.2018 / 22:56 0

Откъде идват дрехите втора ръка до пазара у нас и защо все повече българи купуват употребявани стоки? През какъв контрол минават и опасни ли са за здравето ни? Отговорите на тези въпроса ще получите от следващите редове.

През миналата година в страната ни от страни извън ЕС са внесени над 11 хиляди тона дрехи втора употреба за над 22 млн. лв. Основно идват от САЩ, Швейцария, Канада и Норвегия. Част от този внос продължава пътя си към трети страни – основно към Пакистан, Турция, Бенин, Гвинея и Индия, предава Блиц.

През 2017 г., например, изнесените количества са над 17 хиляди тона за над 31 млн. лв. Дрехите пристигат натоварени в огромни контейнери на пристанищата в страната. Преди да достигнат дотам се събират от фирми, специализирани в разделно събиране и преминават през санитарен контрол. 60 процента от пристигналите дрехи остават и се разпределят у нас, 30 на сто се изнасят, а 10 процента се рециклират. Само във Варна има пет сортировъчни центъра, в които годишно се обработват над 20 хиляди тона дрехи втора ръка. От сортировъчните бази на пристанищата чувалите с дрехи тръгват към складовете в страната. Стоката от чувалите се разпределя по качество и сезонност. Разделят се мъжките, женските и детските дрехи. За безопасността на всяка дреха гарантира сертификат за дезинфекция, който трябва да е поставен на видимо място в магазина и показва, че дрехите са третирани с препарати, които са безопасни за здравето ни. Третирането става при 90 градуса. През миналата година само в София здравните власти проверяват 170 обекта, а всяка четвърта проверка завършва с нарушение.

Има стоки, които са забранени и те са бебешки дрешки за деца под 1 година, бански костюми и обувки. Ако дрехите не са добре обработени, може да се стигне до дерматити, алергии и дори инфекции, предупреждават експертите. Силната дезинфекция може да остави някакви следи по дрехите, затова се експерт препоръчва при прането им у дома да ползваме два пъти програмата за изплакване. Истинската истерия в магазините е при зареждането на нови стоки. Тогава битката е за всяка една дреха.

Ловците на находки търсят артикули от световни марки. Нерядко след това ги препродават в интернет на много по-високи цени. Плащането става на бройка или на килограм. Дрехи втора ръка активно вече се предлагат и в интернет. Големите търговски сайтове с такава стока у нас вече са над 20. Преди да се пуснат за продажба в мрежата внимателно се проверяват до детайл. Сред най-търсените и ценни находки са винтидж стоките – т. нар. дрехи с история от 60-те и 70-те години на миналия век.

 



За реклама в "Петел" на цена от 60 лева без ДДС на ПР публикация пишете на info@petel.bg

Следете PETEL.BG всяка минута 24 часа в денонощието!

Последните новини виж - ТУК!


Проверка на фактите: Съобщете ни, ако видите фактологични грешки и нередности в статията или коментарите. Пишете директно на info@petel.bg. Ще обърнем внимание!


Изпращайте вашите снимки на info@petel.bg по всяко време на дежурния редактор!

 

 


Коментари
Коментирай чрез Facebook

Последни новини

 
Всички права запазени © 2011 - 2024 Petel.bg Изработка и техническа поддръжка Дот Медиа
затвори X
реклама