Историята на най-гъсто населения град в историята

25.12.2018 / 05:00 3

Северната част на Хонконг десетилетия наред можеше да бъде наречена най-гъсто населеното място на света. От 1950 до 1994 година над 33 000 души са населявали и са работили в някогашния крепостен град Каулун.

Самият той представлява огромен комплекс от свързани помежду си 300 сгради, превръщащи града в един общ огромен блок. Разположен между Китай и Хонконг, градът става известен през миналия век с имиджа си на място, където законите не се спазват, а организираната престъпност ръководи бизнеса там.

През тези няколко десетилетия някогашното китайско военно укрепление се превръща в град, побран на едно място в няколкостотин високи сгради. Местните жители започват да населяват Каулун в началото на 20-ти век, като след Втората световна война огромна вълна от китайци се преселва в Хонконг.

 

Каулун през 1975 година

Източник: Wikipedia

Каулун през 1975 година

 

Това води до остър недостиг на жилищата. В отговор на търсенето малко по малко местните предприемачи се захващат с изграждането на нови многоетажни сгради, които да приютят хората.

Строителството се развива бързо, без предварително планиране и без регулации. Единственото възприето ограничение е сградите да не бъдат по-високи от 13-14 етажа заради намиращото се в близост летище.

В пика на заселването в Каулун над 33 000 души живеят на площ от близо 26 декара. Тогава градът е възприеман като най-гъсто населеното място на Земята.

 

И през 1989 година

Източник: Wikipedia

И през 1989 година

 

Между 50-те и 70-те години градът неофициално е управляван от китайската мафия, наречена Триад. Така Каулун се възприема най-вече като рай за проституцията, залаганията и наркотиците.

Въпреки че през 80-те години престъпността там вече е значително ограничена, властите в Китай и Хонконг решават, че е време той да бъде премахнат.

Така през 1987 година е взето решение всички 33 000 души, живеещи в Каулун, да бъдат преместени. В рамките на 5 години градът остава без жители, а през 1993 година започва и неговото събаряне./ money.bg



За реклама в "Петел" на цена от 60 лева без ДДС на ПР публикация пишете на info@petel.bg

Следете PETEL.BG всяка минута 24 часа в денонощието!

Последните новини виж - ТУК!


Проверка на фактите: Съобщете ни, ако видите фактологични грешки и нередности в статията или коментарите. Пишете директно на info@petel.bg. Ще обърнем внимание!


Изпращайте вашите снимки на info@petel.bg по всяко време на дежурния редактор!

 

 


Коментари
Коментирай чрез Facebook
0
0
tonivp (преди 5 години)
Рейтинг: 3282 | Одобрение: 1072
петли,петли градът не се казва кАулун а кОулунАнгелче
азззз

Последни новини

 
Всички права запазени © 2011 - 2024 Petel.bg Изработка и техническа поддръжка Дот Медиа
затвори X
реклама