Италиански десерт и Алпийско Фондю в Банско
Символите на италианската кухня
Италианската кухня е сред най-популярните в света, при това с многобройни ястия - пици, ризото, паста, месни ястия, рибни блюда и морски дарове, сосове, салати, и т.н., като те често имат разновидности.
Както е известно, националната кулинарна листа на Италия е палитра от местни блюда, наложили се в останалите райони на страната. От там те са се разпространили по света като символи на италианската кухня.
Много от тях дори в названието си пряко посочват региона, откъдето произлизат - "Яйца по неаполитански", "Котлети по милански", "Тоскански пилешки бутчета" и т.н.
По същия начин като многобройните ястия, за символи на италианската кухня са се наложили и редица десерти. Трудно е да се каже кой сладкиш е по-известен, защото във всеки десерт са вложени различни традиции за вкусове, аромати, продукти, начини на приготвяне.
Човек може да се наслади на популярните италиански десерти и у нас - например в италианския ресторант Леонардо в Банско, където всичко си приготвя по автентични рецепти.
Самите италианци много държат на джелато - техният домашен сладолед, който е уникален. Той се различава от останалите и по вкус, и по аромат, и по начин на приготвяне, и има над 200 вида. А край Болоня има дори университет за приготвянето на джелато, в който за обучение отиват готвачи от цял свят.
От италианските сладкиши може да се спомене и тирамису. Преводът на името му е "повдигни ме" и се приготвя от бишкоти, сирене Маскарпоне, захар, яйчени жълтъци, ликьорно вино Марсала, силно еспресо и какао на прах. Интересен е и неаполитанският десерт Баба? - сиропиран сладкиш, като в сиропа има и ром. Според една от легендите, се получил случайно в началото на 18 век - хвърлен по слуга сух сладкиш съборил бутилка ром и се накиснал в него. Полученият вкус и аромат дали новото начало.
Фондю - уникалното за Европа ястие
Фондю е готварската емблема на Швейцария. Това ястие няма аналог в европейската кулинарна практика - и като начин на правене, и като начин на консумация, и като комбинация на вкусове и аромати.
Основната версия е, че е "открито" от пастири през студените вечери в Алпите и датира от 16 век. С времето става особено популярно сред аристокрацията и артистичните среди.
Сред почитателите му са били Фьодор Достоевски, също и Чарли Чаплин, Фреди Меркюри и редица други световно известни личности.
Днес Фондю се предлага като кулинарен етикет в цяла Швейцария, както и в престижни ресторанти по света, включително и у нас, като например в алпийския ресторант Фондю в Банско.
Най-общо казано, класическото ястие е от разтопени сирена в бяло вино, докато станат кремообразни и от тях се топи с хапки хляб.
Използват се разнообразни подправки - чесън, кимион, пипер, копър, индийско орехче. Така се получава неповторим микс на вкусове и аромати. С времето са се получили разновидности на Фондю с мазнина или зеленчуков бульон, като хапките хляб са заменени с различни меса, риби и морски деликатеси.
В тези случаи парченцата се запържват или варят за кратко. Има и шоколадово Фондю. Специфичното при направата на Фондю е, че то се приготвя на самата маса за хранене и участват всички. Друго особено е консумацията - ястието се поддържа топло на открит огън, а всички топят със специални вилици в общия съд. Популярен вариант е хапките да се топват предварително в плодова ракия.
Тъй като често се случва някой да изпусне залъка си, традиционно е въведен игрови елемент - "прегрешилият" изпълнява шеговити желания на компанията. Между другото, легендата съдържа и малко сепващ момент - ако някой пастир твърде често изпускал залъка си, го биели с пръчка, а можело и да го удавят в Женевското езеро. Разбира се, швейцарците разказват това на шега.
* публикация
За да продължите, трябва да се регистрирате в сайта