Иво Христов: За 30 години преход от комунистическа диктатура се превърнахме в антикомунистическа диктатура

07.07.2019 / 14:59 2

"Това, на което станахме свидетели през последните дни, е една сделка между Франция и Германия, прикрита като междупартийно споразумение между Европейската народна партия, доминирана от германците, и групата на либералите, доминирана от френски евродепутати от групата на г-н Макрон. Това събуди брожения в парламента, свидетел съм на рязко негативната реакция на Групата на социалистите и демократите, към която принадлежа - в нея настроенията бяха въобще да се отхвърли сделката. Дали тя ще бъде утвърдена след две седмици в Страсбург, все още е под въпрос."

Това заяви Иво Христов, член на Делегацията на българските социалисти в ЕП, в предаването "Неделя 150" по Българското национално радио. 

 

По думите му кандидатурата на Урсула фон дер Лайен за председател на ЕК е неубедителна дори в средите на ЕНП. Христов припомни, че редица политици, в т.ч. и български, изказаха своите резерви към нея. 

 

"Тя не е политик с ярко европейско минало, а по-скоро с неубедително минало в националната политика, така че сделката може и да не се случи. Но самият факт, че говорим за сделка, вече е проблем. В Европа има социални кризи, налице са и миграционни проблеми по южния фланг на континента. Хората очакват решения, а са свидетели на това как се разпределят постове", смята евродепутатът. 

"ЕС е наднационално образувание, което претендира за демократичност. Но по структура то не съответства на класическата демокрация. Имаме законодателен орган - парламента; той обаче е лишен от законодателна инициатива. Имаме изпълнителен орган - комисията, но имаме и един орган, който стои встрани - това е Европейският съвет, който обединява лидерите на държавите членки и в който често се вземат основните решения, както в случая с ключовите постове в ЕС. Този орган дефакто казва на парламента, че е излишен, като му спусна една договорена сделка за утвърждаване и погази принципа на водещите кандидати, който целеше да създаде някакво подобие на демократичност в избора на ключовите фигури в ЕС", каза Иво Христов. 

Според евродепутата реформа на институциите на ЕС е необходима и основна крачка в тази посока е парламентът да се сдобие със законодателна инициатива. 

 

"Трудно е да се надмогнат националните егоизми - затова Съветът, където говорят националните лидери и защитават националните интереси, засега надделява над всички останали институции. Нещо повече - дори се получава така, че решения се вземат в много по-тесен формат. Френско-германският тандем на практика диктува политиката на Съюза", коментира Христов. 

На въпрос на водещия, свързан със създалото се дипломатическо напрежение между България и Сърбия, Христов отговори: "Думите на сръбския външен министър Ивица Дачич са в резултат на едно нескопосано изказване на нашия премиер. Това всъщност показва в каква степен амбициите на г-н Борисов да бъде говорител, омиротворител и европеизатор на Западните Балкани са илюзорни. Няколко месеца след прословутото европредседателство, когато проглушихме ушите на цяла Европа и най-вече - на българската публика - с приоритета "Западни Балкани", там се очертава провал. Впрочем самият Борисов, за да бъде завършена карикатурата, заяви, че се отказва от поста върховен представител по външна политика на ЕС, тъй като е възможно да отнесем негативите от отказа на Европа да приобщи Западните Балкани. В международните отношения е толкова важно какво казваш, колкото и какво премълчаваш. Коментарът на Бойко Борисов бе напълно излишен и той породи криза. България трябва да постави своите ясни условия, но и това не се случва."

"Ролята на българските евродепутати не е да прикриваме тези проблеми, а да работим за решаването им", заяви Христов в отговор на въпрос дали е правилно БСП да сигнализира редица европейски институции по въпроса за партийните субсидии. 

"Нормално е да бъдат сигнализирани, тъй като сме част от едно общо семейство. Цяла Европа се занимава с проблемите в полската демокрация, с Унгария. Но Европа, доминирана от ЕНП, категорично неглижира проблемите на българската демокрация и се прави, че не ги забелязва", каза Христов. 

"Ще поставим на дневен ред в Европейския парламент всички въпроси, свързани със свободата на словото и състоянието на демокрацията в България. Въпросът с партийните субсидии е точно такъв. В страна с изключителна ниска гражданска активност, каквато е България, това, което не успяваме да правим дори с финансиране, ще угасне съвсем, ако няма финансиране. Българските партии трудно могат да разчитат на гражданска активност, при положение че българите не са излизали на улицата от години."

Според него намаляването на партийните субсидии хвърля партиите в ръцете на бизнеса. "Всички партии имат и ще имат дарения. Въпросът е какъв е мотивът на тези бизнесмени да подкрепят една или друга партия. И сега има изцяло бизнес партии, като тази на г-н Марешки. Често българският бизнес търси политическа легитимация, за да обезпечи съществуването си, тъй като върху него се оказва много силен натиск", добави той. 

"Ако я нямаше Европа през тези 30 години, може би у нас нищо нямаше да се случи. Ние и сега завършваме една парабола - за 30 години преход от комунистическа диктатура се превърнахме в антикомунистическа диктатура. Нямаме свобода на словото, имаме бутафорен изборен процес, почти пълен контрол над медиите, зависимост на бизнеса от държавата. Всичко това се извършва под знамето на антикомунизма. Бившият телохранител на Тодор Живков - Бойко Борисов - припомня при случай атентата в "Света Неделя", дядо си... Всичко останало е същото. Както се казва в един роман на Джузепе Томазо ди Лампедуза: "Всичко трябва да се промени, за да остане точно същото." Това се случи в годините на българския преход."

Според Христов изкуствено се правят внушения, че има нещо нередно и скандално в това позициите на българския президент по дадени въпроси да съвпадат с тези на една или друга партия; още повече - с позициите на партията, която го е излъчила. "Никой не питаше г-н Плевнелиев защо винаги приглася на г-н Борисов, това изглеждаше съвсем естествено. А сега се внушава, че има нещо скандално, когато президентът не е съгласен с правителството. Според Христов понятието "равна отдалеченост" (от партиите) е политологическа интерпретация. "Нима трябва президентът да бъде равно отдалечен от фашизоидни и от демократични формации?", попита той. 



За реклама в "Петел" на цена от 60 лева без ДДС на ПР публикация пишете на info@petel.bg

Следете PETEL.BG всяка минута 24 часа в денонощието!

Последните новини виж - ТУК!


Проверка на фактите: Съобщете ни, ако видите фактологични грешки и нередности в статията или коментарите. Пишете директно на info@petel.bg. Ще обърнем внимание!


Изпращайте вашите снимки на info@petel.bg по всяко време на дежурния редактор!

 

 


Коментари
Коментирай чрез Facebook

Последни новини

 
Всички права запазени © 2011 - 2024 Petel.bg Изработка и техническа поддръжка Дот Медиа
затвори X
реклама