Изкуствен интелект разпознава мястото, на което е правена снимката
Специалистът по компютърно зрение Тобиас Уейънд и колегите му от Google са създали програма по метода на "дълбокото учене", наречена PlaNet, и са я обучили да разпознава местата, където са заснети фотографии на базата на визуални данни, пише Discovery News, цитиран от "Фокус".
Първоначално екипът е разделил глобуса на мрежа от учатъци, изключвайки океаните и полярните региони. След това е създал база дани за PlaNet, съдържаща 126 милиона геолокализирани снимки, събрани от интернет.
За да тестват прецизността на PlaNet, Уейънд и колегите му са захранили софтуера с 2.3 милиона геолокализирани изображения от Flickr.
PlaNet е подредил 48 процента от фотографиите в правилния континент, 28.4 на сто в правилната държава, 10.1 процента в правилния град, и 3.6 процента на точната улица. Програмата е премерила сили и с десетима опитни пътешественици, като е показала по-добри резултати.
Изследователите посочват, че PlaNet не се нуждае от много памет. Създаденият от тях модел използва само 377 мегабайта, което означава, че би могъл да се изсталира в смартфон.
За реклама в "Петел" на цена от 60 лева без ДДС на ПР публикация пишете на info@petel.bg
Следете PETEL.BG всяка минута 24 часа в денонощието!
Изпращайте вашите снимки на info@petel.bg по всяко време на дежурния редактор!