Известен тенор представя поетична книга в Радио Варна

11.12.2022 / 12:22 0


"Омая в сърцето лей"

Песенно-поетичен спектакъл с представяне на поетичната книга на Арсений Арсов "Театрален антракт"

12 декември 2022, 19.00, Концертно студио на БНР - Радио Варна 

Тенорът Арсений Арсов, който е варненец със световна кариера, ще представи поетичната си книга "Театрален антракт" на 12 декември 2022, 19.00, Концертно студио на БНР - Радио Варна.

Арсений Арсов e завършил Музикалната академия “Панчо Владигеров” в класа по пеене на проф. Сима Иванова и проф. Реса Колева.
Специализира при проф. Благовеста Карнобатлова-Добрева.

През месец май на 1981 година като абсолвент се явява на конкурса ”Млади оперни надежди – Томче Грънчаровски” в Скопие, където печели златен медал. Същата година е назначен за артист-солист на Варненската опера. Дебютът му на варненска сцена е в ролята на Паолино от оп.”Тайният брак” на Чимароза.

 

До 1999 г. е щатен солист на Варненската опера. През май на 1986 г. се явява на международния конкурс за оперни певци „П.И.Чайковски” в Москва, където е удостоен с почетен диплом и лауреатско звание.

През 1987 г. става лауреат на международния конкурс за вокалисти „Мария Калас” – Атина, с председател на журито Джузепе ди Стефано и получава II-ра награда при мъжете, при неприсъдена първа награда. Същата година става и лауреат на европейския конкурс за вокални изпълнители в Монте Карло ”Л’ар лирик”.

От септември 1999 г. за два сезона е солист на международната оперна компания „Eurostage”, където пее централните тенорови партии в оперите „Ловци на бисери”, ”Риголето”, ”Мадам Бътерфлай” и „Набуко”. От 2000 година е редовен гастролиращ солист на Националната опера в София, където осъществява премиерите на оперите: ”Лучия ди Ламермур”, ”Севилският бръснар”, ”Фауст”, ”Дон Жуан”, "Италианката в Алжир”. От началото на 2010 г. отново е солист на Оперно-филхармонично дружество – Варна.

Работил е с много именити чуждестранни диригенти: Тамаш Пал, Франческо Ла Векия, Джанфранко Риволи, Манфред Майерхофер, Роберто Абадо, Генади Рождественски, както и с почти всички най-известни български диригенти. Партнирал е на: Катя Ричарелли, Пиеро Капучилли, Пола Скалиера, Джорджо Лорми, Каталин Шендрени, Сергей Лерфейкус, Франческо Елера Д’Артеня, Радмила Бакочевич, Валери Попова, Никола Гюзелев, Галина Савова, Димитър Петков, Кирил Кръстев, Стефан Циганчев, Мари Крикорян, Ранко Дюлгеров, Юлиан Константинов, Владимир Стоянов, Дарина Такова, Александрина Пендачанска, Орлин Анастасов и др.

Арсений Арсов често се изявява и като концертен изпълнител.

Пял е на едни от най-големите оперни сцени по света в Мадрид, Барселона, Амстердам, Лисабон, Атина, Рим, Хага, Хараре, Будапеща, Прага, Монте Карло, Линц, Берлин, Кайро, Пекин, Сеул, Москва, Лозана, Цюрих, Тел Авив и др.

Арсений Арсов е носител на награда „Варна” за 2008 година. През 2012 година е удостоен със «Златна лира» - награда на Съюза на българските музикални и танцови дейци за високи постижения в областта на оперното изкуство. През 2016 година, по повод 35-годишната му творческа дейност, е отличен с Почетен знак за заслуги на кмета на Община Варна.

Оперният му репертоар включва 45 централни тенорови партии от опери на Чимароза, Росини, Доницети, Верди, Пучини, Бизе, Масне, Гуно, Моцарт, Сметана, Чайковски, Мусоргски, Лехар и др.

Арсений Арсов има 5 компактдиска, през 2016 г. излиза и дискът „Космични траектории”, в който със сборен оперен оркестър, под диригентството на Марио Манцо, е записал 20 знакови арии от своя репертоар.

- Когато един известен тенор влиза в необичайно амплоа на поет, това наистина е специално събитие. Поздравления за първата ти стихосбирка, с пожелание да ни събираш и на следващи литературни премиери, Арсений!
 
- Благодаря, Вили! Моята поетична книга „Театрален антракт“ отдавна беше готова за печат, но пандемията забави излизането й. Щастлив съм, че ръководството на Варненската опера откликна на моето предложение да представим официално книгата на 12 декември от 19.00 часа в Концертното студио на Радио Варна. Всъщност това няма да бъде само литературна премиера, а песенно-поетичен спектакъл, който съм озаглавил „Омая в сърцето лей“, цитат от едно мое стихотворение.

- Не беше трудно, вярвам, да намериш толкова приятели и съмишленици за тази първа твоя поетична среща с публиката.

- Радвам се, че много колеги откликнаха на поканата ми да участват спектакъла – сопраното Ирина Жекова, басът Гео Чобанов и баритонът Георги Петков, мой колега от самото начало на певческата ми кариера, който идва от София специално за събититието. Известно време той също беше в редовете на Варненската опера, много роли сме направили заедно. Благодарен съм също на концертмайстора Красимир Щерев, който ще има солова изява и на пианиста Стефан Бояджиев, който ще акомпанира на солистите. Аз също ще се включа, разбира се. 
Режисьор на спектакъла е театроведът Сия Папазова, едно голямо име в културния живот на града, дългогодишен драматург на Варненския театър, сега художествен ръководител на Детско-юношеския театър „Златното ключе“. Нейните възпитаници Дориан Генков и Невена Петкова, лауреати на национални рецитаторски конкурси, ще изпълнят творби от книгата. С тези млади хора се получава онази приемственост между поколенията, на която аз винаги съм държал - преди, когато израстнах като певец, благодарение на моите учители и сега, когато самият аз се занимавам с вокална педагогика. 

- Как откри за себе си връзката между операта и поезията? 

- Може и нескромно да прозвучи, но не са много оперните певци, които издават поетични книги, макар че аз познавам такива. Пеенето по начало е свързано с поезия - оперните либрета всъщност са една висша поезия, първо се пишат либретата и после върху тях се създава музиката. Едва когато певецът проникне в словесното съдържание на дадената опера, той ще разбере защо музиката е точно такава, защо композиторът е потърсил точно тези похвати и защо е използвал точно тези цветове от музикалната си палитра.

- Оперното либрето като източник на вдъхновение за поезия, това е много интересно. Как точно се случи?

- Както е казано, в началото бе словото и за мен то е от първостепенно значение. Осмислянето на текста в една оперна роля е от голямо значение за нейното правилно поднасяне. Вече 42 години пея оперни либрета и в мен някак спонтанно изникнаха тези стихотворения. Родени на един дъх, те са плод на мои дълбоки преживявания и който се докосне до тях, ще усети, че това са изповеди, които съм имал нужда да направя по емоционални поводи - след премиери, спектакли или концерти на различни сцени у нас и в Европа. Това, което е вълнувало душата ми на певец и артист, съм го изразил в тези стихове. 

- Виждаш ли ги, пресътворени в музика? 

- Поезията е музика на словото и когато пишех моите стихове, а и сега, когато ги препрочитам, улавям музикалния ритъм в тях, но дали ще бъде създадена музика по тях, ще реши бъдещето. Бих бил щастлив да стане. Засега искам още веднъж да поканя моите съграждани да се присъединят към нашия спектакъл, който подготвяме с много любов и с желанието да слеем сърцата си в едно общо духовно съпреживяване на музиката и поезията.

Интервю на Виолета Тончева



За реклама в "Петел" на цена от 60 лева без ДДС на ПР публикация пишете на info@petel.bg

Следете PETEL.BG всяка минута 24 часа в денонощието!

Последните новини виж - ТУК!


Проверка на фактите: Съобщете ни, ако видите фактологични грешки и нередности в статията или коментарите. Пишете директно на info@petel.bg. Ще обърнем внимание!


Изпращайте вашите снимки на info@petel.bg по всяко време на дежурния редактор!

 

 


Коментари
Коментирай чрез Facebook

Последни новини

 
Всички права запазени © 2011 - 2024 Petel.bg Изработка и техническа поддръжка Дот Медиа
затвори X
реклама