КЗП и БАБХ с проверки в аптеките след множество сигнали за повишение на цените

22.01.2026 / 13:56 1

Булфото

В Комисията за защита на потребителите са получени много сигнали за повишение на цени на медикаменти и от тази седмица Комисията започна съвместни проверки с Българската агенция по безопасност на храните (БАБХ). Това каза пред журналисти Цветислава Лакова, член на КЗП преди проверка в аптека в София.

Конкретната акция е по сигнал на възрастен човек, който твърди, че лекарство за високо кръвно налягане е поскъпнало с една трета от 1 януари. 

"Започвахме проверка първо през портала за мониторинг на цените на КЗП „Колко струва“. Там за момента сме направили 84 проверки и сме установили малко повишение на цените  - с 2 - 3 стотинки, но тъй като имаме доста жалби за физически аптеки, стартирахме съвместни тематични проверки с БАБХ", каза Лакова. Проверяват се двойното обозначаване на цените, правилното превалутиране и повишението на стойността на лекарствени продукти за клиентите. 

Лакова посочи, че има сигнали в КЗП и БАБХ за нарушения при хранителни добавки и бебешки и детски храни, предаде "Нова". 

По думите ѝ към момента няма издаден нито един наказателен акт на аптека, защото текат административни проверки, като търговците имат 5 работни дни да предоставят на контролните органи изисканите документи. Тя добави, че ако се установи проблем по веригата на доставката, КЗП сигнализира Националната агенция за приходите (НАП).

Обоснованото поскъпване е свързано с повишаване на доставна цена, на наем, на работни заплати, на електричество, припомни Лакова. 

Тя добави, че засега КЗП е установила най-драстично увеличение на цените при паркингите и гаражите, като при някои поскъпването достига до 100 процента. 

Добави Petel.bg в Google

Редактор "Екип на Петел",

"За нас"


За реклама в "Петел" на цена от 40 евро без ДДС на ПР публикация пишете на [email protected]

Следете PETEL.BG всяка минута 24 часа в денонощието!

Последните новини виж - ТУК!


Проверка на фактите: Съобщете ни, ако видите фактологични грешки и нередности в статията или коментарите. Пишете директно на [email protected]. Ще обърнем внимание!


Изпращайте вашите снимки на [email protected] по всяко време на дежурния редактор!

 

 


Коментари
0
0
kjk (преди 6 месеца)
Рейтинг: 216903 | Одобрение: 21673
Вчера бях в аптеката,върнаха ми рестото в лева!!!

Последни новини

 
Всички права запазени © 2011 - 2026 Petel.bg Изработка и техническа поддръжка Дот Медиа
затвори X
реклама