Кабинетът пак обеща втора кабинка на Банско

21.11.2017 / 01:02 0

Не просто втори лифт, а нови ски съоръжения - лифтове, влекове, писти, ще позволи правителството на концесионера на ски зоната в Банско "Юлен". Строителство на нови хотели и къщи за гости в зоната на концесията обаче няма да има, а концесионната такса ще се увеличи двойно. Решението за нови ски съоръжения ще мине задължително през оценка за въздействието върху околната среда, както и обществено обсъждане. Това съобщиха вицепремиерът Валери Симеонов и екоминистърът Нено Димов след голяма среща за Банско с представители на всякакви институции и организации.



Новите съоръжения и по-високата концесионна такса ще бъдат предвидени в промяна на концесионния договор с "Юлен". Не е ясно обаче как ще бъде заобиколена забраната да се строят нови спортни съоръжения в националните паркове, какъвто е Пирин. Според чл. 21, т.1 на закона за защитените територии - приет по времето, когато Нено Димов беше главен секретар на МОСВ, а Евдокия Манева - министър в кабинета "Костов", в националните паркове се забранява "строителство, освен на туристически заслони и хижи, водохващания за питейни нужди, пречиствателни съоръжения, сгради и съоръжения за нуждите на управлението на парка и обслужването на посетителите, подземни комуникации, ремонт на съществуващите сгради, пътища, спортни и други съоръжения". "Няма как да бъде изградена законно втора кабинка, но на мястото на старата може да се изгради такава с по-голям капацитет", подчертаха и от коалицията "За да остане природа в България".

"Това са прекалено дълго отлагани решения на проблемите. Ако се помотаме още малко, на този концесионер може да му мине меракът за нов лифт", обясни Симеонов, цитиран от "Медиапул". Подминавайки констатациите от първото правителство на Бойко Борисов, че години наред "Юлен" ползва повече площ от предвиденото в договора и не плаща за това, вицепремиерът изтъкна, че фирмата била открила много повече от обещаните работни места и вложила много повече от планираните инвестиции и вече трябвало да започне да си ги връща. Той не приема никакви алтернативи на втория лифт. "Ако бяхме казарма, щяхме да решим проблема за нула време. Строй се, преброй се! Организират се смени - ти ще си от 6:30 часа, ти застъпваш в 12 и т.н. Но туристите си пият кафето и отиват на лифта в 8:30 - 9 часа и става струпването на огромна маса хора. Не можеш да ги накараш да ходят в 12 или в 4 часа през нощта. Само нов лифт може да реши проблема", смята Симеонов.

Екоминистърът беше по-умерен в обещанията си - той все пак се застрахова, че засега не се говори за конкретен проект, а за принципно съгласие. "Към момента няма инвестиционно решение за втори лифт, когато такова бъде внесено, то ще подлежи на оценка за въздействието му върху околната среда за съвместимост със защитите в парка и ще има обществено обсъждане", обясни екоминистърът. Той оправда необходимостта от промени в концесионния договор с неопитността на държавата навремето и с желанието да се предвидят санкции за нарушения на екологичното законодателство, защото такива не били заложени в сегашния договор.

По данни, изнасяни при предишни епизоди на тази сага, "Юлен" плаща около 220 000 лв. на година за територия, която е 64% по-малка от реално ползваната, като разминаването беше оправдано с неясните постановки на договора. Последният опит за промяната му беше лично спрян в началото на 2016 г. от премиера Бойко Борисов, за да не поражда съмнения, че угажда на олигарси. Тогава беше подготвена промяна, с която да се допише допълнителната територия, застроена от "Юлен", а таксата да бъде увеличена. След остра позиция на природозащитните организации, че това ще остави впечатление за подкрепа на олигарсите зад офшорките, които са собственици на "Юлен", Борисов нареди промяната да се спре, докато не се намери консенсус. Такъв не се намери.

ТРЕВОГА

Дни преди вчерашната среща при Валери Симеонов на сайта на ЮНЕСКО беше публикуван годишен доклад за състоянието на обектите от световното наследство. Той е изготвен от Международния съюз за защита на природата и природните ресурси (IUCN), в който членува и българското правителство. За Пирин в доклада е записано, че състоянието му предизвиква "сериозно безпокойство", което е една крачка преди крайната оценка "критично", отбелязва коалицията "За да остане природа в България". Като причини за това са посочени именно заплахите за разширяване на ски зоните от Предела през Банско до Добринище и планираното увеличение на сечите./ segabg.com



За реклама в "Петел" на цена от 60 лева без ДДС на ПР публикация пишете на info@petel.bg

Следете PETEL.BG всяка минута 24 часа в денонощието!

Последните новини виж - ТУК!


Проверка на фактите: Съобщете ни, ако видите фактологични грешки и нередности в статията или коментарите. Пишете директно на info@petel.bg. Ще обърнем внимание!


Изпращайте вашите снимки на info@petel.bg по всяко време на дежурния редактор!

 

 


Коментари
Коментирай чрез Facebook

Последни новини

 
Всички права запазени © 2011 - 2024 Petel.bg Изработка и техническа поддръжка Дот Медиа
затвори X
реклама