Къде е най-мръсен въздухът във Варна

15.12.2014 / 09:38 2

Въздухът в центъра на Варна е най-замърсен, а в по-голямата част от града нивата на фини прахови частици (ФПЧ) с диаметър под 10 микрона превишават среднодневните норми, предаде Дарик.

Над 163 000 души или 44 % от населението е подложено на наднормени нива на ФПЧ10. Най-негативно влияние върху качеството на въздуха оказва автомобилният трафик и след това използването на твърди горива за отопление. Това показва анализът за замърсяването на атмосферния въздух през 2013, който трябва да послужи за изготвянето на нов общински План за намаляването на вредните емисии и достигане на установените норми за вредни вещества. Изследването е направено от фирмата „ВАНГ“ и беше прието от общинската комисия „Опазване и възпроизводство на околната среда“.  

Две зони във Варна са със завишени нива на ФПЧ10. Едната обхваща централната градска част и околните жилищни квартали с обща площ 15.7 кв. км. В нея попадат основните градски магистрали и жилищните райони „Одесос“ и „Приморски“с население от 1634 души на 1 кв. км, което е причина за значителното влияние на битовото отопление върху въздуха. Интензивният трафик е причина за регистриране на нормативно установения брой от 35 превишения на среднодневната норма само през летния сезон в „Одесос“. Плътното застрояване и лошата проветривост затрудняват разсейването на замърсителите в района, който е и под влияние на Южна промишлена зона, където се намират кораборемонтните предприятия и Пристанище Варна – Изток. 

Другата проблемна зона е по протежението на участъка от "Хемус" в района на входа на Варна и обхваща площ от 5.6 km2. Там основният източник на замърсяване е транспортът. 

Според авторите на анализа качеството на въздуха в районите „Владислав Варненчик“ и „Младост“ може да се оцени като добро, а в район „Аспарухово“, село Константиново, както и в северната част на града след Техническия университет и стадион „Варна“ – като много добро. 

Единствено в село Тополи битовото отопление е основен източник на замърсяване с ФПЧ10 през зимата. Въздействието на промишлеността върху качеството на въздуха в жилищните райони на Варна е слабо. 

За да бъдат намалени емисиите на ФПЧ10 от транспорта анализът препоръчва ограничаване на движението в центъра на Варна, системно почистване и миене на пътните платна и ремонт на инфраструктурата. Авторите препоръчват на общинските власти и да снижат потреблението на дърва за отопление.

 

фото: Дарик


Коментари
Коментирай чрез Facebook
1
0
Въгледобив (преди 9 години)
Рейтинг: 320 | Одобрение: 95
Другари, с бързи темпове вървим към пещерите. С напредването на демокрацията все по-масово се топлим на дърва и въглища, та това и са фините прахови частици - дим. Още малко търпение, другари, и демокрацията ще победи напълно. Важното е, че банани има целогодишно и спокойно може да се плюе по управляващите.
0
0
iTechnology (преди 9 години)
Рейтинг: 3603 | Одобрение: 1053
В гората най-добре.

Последни новини

 
Всички права запазени © 2011 - 2024 Petel.bg Изработка и техническа поддръжка Дот Медиа
затвори X
реклама