Как да използваме изкуственият интелект за откриване на анемия

02.03.2020 / 09:59 0

Освен, че ни помага да се ориентираме по света, човешкото око може да разкрие признаци на основно заболяване, което лекарите вече могат да разкрият по време на прост неинвазивен скрининг (снимка, направена от задната част на окото). Преди сме показвали, че изкуственият интелект, приложен към тези снимки, може да помогне за идентифициране на диабетна очна болест, както и сърдечно-съдови рискови фактори. Днес споделяме как продължаваме да използваме изкуственият интелект за откриване на анемия.

Анемията е основен обществено-здравен проблем, който засяга 1,6 милиарда души в световен мащаб и може да причини умора, слабост, замаяност и сънливост. Диагнозата на анемия обикновено включва кръвен тест за измерване на количеството хемоглобин (критичен протеин във вашите червени кръвни клетки, който носи кислород). Ако хемоглобинът ви е по-нисък от нормалния, това показва анемия. Жените по време на бременност са изложени на особено висок риск от анемия с повече от 2 на 5 засегнати, а анемията може да бъде и ранен признак на рак на дебелото черво при иначе здрави индивиди.

 

Нашите констатации

В най-новата ни работа „Откриване на анемия от образи на ретината на фундамента чрез изкуствен интелект“, публикувана в „Nature Biomedical Engineering“, откриваме, че моделът изкуствения интелект може да определи количеството на хемоглобина, като използва снимки на задната част на окото и общи метаданни (напр. възраст, пол за самоотчитане) от Обединеното кралство Biobank, проучване от населението. В сравнение само с използването на метаданни, изкуственият интелект подобри откриването на анемия (измерена с помощта на AUC), от 74 процента до 88 процента.

За да се гарантира, че тези обещаващи констатации не са резултат от случайност или неверни корелации, други учени помогнаха за валидирането на модела - който първоначално е разработен на база данни от предимно кавказки произход - на отделен набор от данни от Азия. Производителността на модела беше сходна и в двата набора от данни, което предполага, че моделът може да бъде полезен в различни настройки.

Множество техники за обяснение предполагат, че оптичният диск е важен за откриване на анемия от изображения на задната част на окото.

Тъй като това изследване разкри нови открития за ефектите на анемията върху окото, искахме да идентифицираме кои части на окото съдържат признаци на анемия. Анализът ни показа, че голяма част от информацията идва от диска на зрението и околните кръвоносни съдове. Оптичният диск е мястото, където нервите и кръвоносните съдове влизат и излизат от окото и обикновено изглежда много по-ярко от околните области на снимка на задната част на окото.

 

Ключови заведения

Този метод за неинвазивен скрининг за анемия може да добави стойност към съществуващите програми за скрининг на диабетна очна болест или да подпомогне скрининг на анемия, който би бил по-бърз и лесен от кръвен тест. Освен това тази работа е друг пример за използване на задълбочено обучение с обясними разбирания за откриване на нови биомедицински знания, разширяване на предишната ни работа за сърдечно-съдови рискови фактори, рефракционна грешка и прогресия на макулна дегенерация. Надяваме се това да вдъхнови допълнителни изследвания за разкриване на нови научни прозрения от съществуващите медицински тестове и за подобряване на ранните интервенции и здравните резултати.

 



За реклама в "Петел" на цена от 60 лева без ДДС на ПР публикация пишете на info@petel.bg

Следете PETEL.BG всяка минута 24 часа в денонощието!

Последните новини виж - ТУК!


Проверка на фактите: Съобщете ни, ако видите фактологични грешки и нередности в статията или коментарите. Пишете директно на info@petel.bg. Ще обърнем внимание!


Изпращайте вашите снимки на info@petel.bg по всяко време на дежурния редактор!

 

 


Коментари
Коментирай чрез Facebook

Последни новини

 
Всички права запазени © 2011 - 2024 Petel.bg Изработка и техническа поддръжка Дот Медиа
затвори X
реклама