Как да настроим климатика правилно през различните сезони?

07.11.2023 / 14:48 0

Климатикът се е превърнал в един от най-важните електроуреди за дома, но знаем ли как да боравим правилно с него? За повечето хора използването на такава система не представлява никаква трудност. Все пак обаче има някои тънкости, които могат да направят работата на уреда по-ефективна, а сметките за ток - по-ниски. В следващите редове ще изясним няколко въпроса, свързани с правилната експлоатация на климатиците.

Режим на отопление

Има няколко неща, на които трябва да обърнете внимание при използване на климатика в режим отопление: градусите, въздушната струя и мощността. За разлика от по-старите системи, редица модерни технологии вече позволяват да насочвате въздушния поток в различни посоки едновременно. Такива например са някои модели хиперинверторни климатици Gree, които можете да закупите от сайта eclima.bg.

И така, функцията за отопление обикновено е обозначена на дисплея на дистанционното с иконката слънце. На английски език се нарича „heat“.

Да започнем оттам, че през есенно-зимния период температурата в стаята не трябва да пада под 22 градуса или да надвишава 25 градуса. Това е важно уточнение, тъй като разликата в температурата вътре и навън няма да е особено голяма, което ще позволи на машината да изразходва по-малко електроенергия. Това също ще се отрази благоприятно на вашето здраве, като се има предвид, че не е полезно да стоите на 30 градуса вкъщи, когато навън е под 10.

В никакъв случай не оставяйте климатика да работи на 30 градуса, защото това не само няма да подобри ефективността му, но и ще увеличи разхода на електроенергия.

Когато не сте си у дома, настройте вентилатора на автоматичен режим, за да позволите на системата сама да регулира мощността. Препоръчително е да намалите температурата на 18-20 градуса.

Когато се приберете, може да включите вентилатора на втора или трета степен, което ще осигури по-бързо затопляне на въздуха. След като се достигне желаата температура, намалете скоростта на вентилатора на първа или втора степен. Имайте предвид, че колкото по-дълго време се ползва максималната мощност, толкова по-често системата ще превключва на размразяващ режим (по-познат като дефрост).

Въздушната струя трябва да е насочена към пода, за да може топлината да се разпределя равномерно в помещението (както знаете, топлият въздух се издига нагоре). Имайте предвид, че ако вземете подов климатик, част от въздушния поток автоматично ще бъде насочен нагоре към тавана.

Преди лягане превключете на така наречения „нощен режим“, който позволява на уреда да работи по-тихо, без да ви пречи на съня.

Друго важно уточнение е да не изключвате климатика през отоплителния период, особено ако разполага с инверторна технология. Изключването на системата през нощта или когато не сте вкъщи ще попречи на машината да поддържа зададената от вас температура.

Когато отново бъде включена, тя ще трябва да работи на много високи обороти, за да навакса пропуснатото, поради което ще изразходи по-голямо количество енергия. Това би могло да скапе системата по-бързо, както и да доведе до по-високи сметки за ел. енергия.

Ако смятате, че в стаята е твърде топло, винаги можете да настроите температурата на 18-19 градуса. Това е за предпочитане пред варианта да изключите изцяло климатика.

Не забравяйте за сензора I-Feel, чиято работи е да следи температурата в стаята и нагажда работата на системата съобразно с това. Ако този режим е активиран, климатикът ще работи по-добре.

Режим на охлаждане

Режимът на охлаждане се нарича „cool“ на английски и обикновено е обозначен на дисплея като снежинка.

Преди да започне летният сезон е препоръчително да направите диагностика на климатика, за да се уверите, че всички части са в добро състояние. От изключително значение е да проверите нивото на фреона (хладилен агент). За тази цел се използва специализирана техника, с каквато разполагат сервизните техници. Ако бъде установено, че системата има нужда от допълнително количество фреон, той може да бъде презареден, което ще осигури безпроблемната работа на климатика.

За съжаление, немалко потребители поддържат твърде ниски градуси през лятото. Оптималната температура е 25-26 градуса. Не се изкушавайте да понижите градусите до 20-21, защото това не е здравословно нито за вас, нито за уреда.

При охлаждане също може да се ползва функцията „нощен режим“. Той намалява скоростта на вентилатора, а от своя страна това намалява шума, произвеждан от машината.

Новите системи са оборудвани с датчици, които засичат движение в помещението. Ако установят липса на такова, те автоматично регулират зададената работна температура с 1-2 градуса. Когато отново засекат движение, те възстановяват настройките в зависимост от режима на климатика.


*публикация



За реклама в "Петел" на цена от 60 лева без ДДС на ПР публикация пишете на info@petel.bg

Следете PETEL.BG всяка минута 24 часа в денонощието!

Последните новини виж - ТУК!


Проверка на фактите: Съобщете ни, ако видите фактологични грешки и нередности в статията или коментарите. Пишете директно на info@petel.bg. Ще обърнем внимание!


Изпращайте вашите снимки на info@petel.bg по всяко време на дежурния редактор!

 

 



Последни новини

 
Всички права запазени © 2011 - 2024 Petel.bg Изработка и техническа поддръжка Дот Медиа
затвори X
реклама