Как да научите децата си да боравят с пари?
Повечето родители искат да отгледат деца, които разбират стойността на парите - но често предаването на тази информация, на колкото и години да е нашето дете, може да се окаже сложно.
Колкото повече отлагате "разговора", толкова по-трудно става, смята Адриен Пента, изпълнителен директор на Brown Brothers Harriman Center for Women & Wealth.
Първият най-добър начин да научите своите деца стойността на парите и труда, е да дадете личен пример - като избягвате дългове и натрупвате богатство, за да покажете на децата нужното, за да успеят в живота от финансова гледна точка.
Кои са най-важните уроци за всяка възраст?
В детската градина:
Научете ги концепцията за спестяването и замяната, за да им помогнете да взимат решения сами - например теста с бонбона: децата получават бонбон и обещанието, че ако не го изядат, когато възрастните напуснат стаята, ще получат втори, когато родителите се върнат.
В началното училище:
Започнете да им дават малка сума пари на определен период от време - например всяка седмица - и им обяснете какво могат да правят с нея. "Когато синът ми бе на пет, му давахме по пет долара и той решаваше за какво да ги изхарчи. В началото, веднага си купуваше нещо дребно и ги харчеше веднага. Но по-късно той успя да спести 85 долара, защото разбра, че за пет долара не може да си купи кой знае колко", казва Пента.
В основното училище
Давайте им примери със собствените си финансови решения, за да ги научите за разликата между "имам нужда" и "имам желание" за нещо. Например със семейната почивка, която може да се случи само веднъж годишно или с голяма покупка. Така те ще разберат, че и всички изпитват финансови затруднения и не могат да си позволят всичко накуп.
Накарайте ги да плащат за импулсни покупки със собствените си пари - и то в кеш, за да наблюдават обмяната на парите.
В гимназията
Независимостта идва и с повече отговорности. Тийнейджърите вече могат да разберат по-добре разходите, които родителите правят - включително и за тях. Не е лоша идея да започнете да ги карате сами да покриват част от тях - особено ако са на възраст, на която вече са работили през лятната ваканция. Например, сметката им за телефон. Или ги оставете да платят излизането на пица с приятели от парите, които им давате всяка седмица, вместо да им давате допълнителни за вечерта.
В тази възраст може да им връчите и дебитна карта, в която предварително сте внесли определена сума. Така едновременно ще сте спокойни, че при нужда, те ще имат средства под ръка, което ще ги научи и за нуждата винаги да имат спестени пари за непредвидени ситуации.Те вече са способни да разберат и по-сложни финансови теми като лихви, дивиденти и повишаване на стойността на стоки или активи. Може да ги запознаете с основните инструменти за пестене на пари, както и да им обясните опасностите, които дългът крие.
В университета
По това време те вече са достатъчно възрастни, за да се отделят - да живеят сами, да покриват месечните си сметки, да си купят автомобил и какво ли още не. Твърде вероятно е често в този период да се изправят пред финансови затруднения. Важно е да ги оставите да се опитат сами да се измъкнат и преборят, вместо винаги да сте готови да помогнете с пари.
Кой е най-важният финансов урок, който сте дали на своето дете?
money.bg
За реклама в "Петел" на цена от 60 лева без ДДС на ПР публикация пишете на info@petel.bg
Следете PETEL.BG всяка минута 24 часа в денонощието!
Изпращайте вашите снимки на info@petel.bg по всяко време на дежурния редактор!