Как да живееш със 100 лева на месец? Произведено в България
Няма нужда да ни четат статиски, че в България има много голяма бедност. Ние си го знаем. Но информацията, която показва едно изследване у нас е толкова шокираща, че нямаше как да не ви в покажем...
Петър Ганев - старши икономист в Института за пазарна икономика, обяви, че през 2013, 21 на сто от населението е в риск от бедност, а един на всеки десет е в риск от дълбока бедност. Посочените причини за обедняването на хората са лошото образование и безработицата, а за малцинствените групи - и животът в гетото.
Много рискови групи по отношение на бедността са семействата с двама възрастни с лошо образование и поне три деца, живеещи в райони с висока безработица. Най-ниската линия на бедността - т. нар. дълбока бедност, е за хора с доход 40 процента от медианния доход на глава от домакинство. По данни на НСИ този медианен доход за 2013 година е близо 3000 лева годишно или 250 лева на месец. Тоест, близо 700 хиляди души в страната живеят с доход под 100 лева месечно, а като бедни се определят 1,5 млн. души с 60 процента от медианния доход.
Именно хората в дълбока бедност сериозно изостават в доходите от средната класа и най-малко се влияят от промените в икономическата среда. На практика всеки втори безработен попада в риск от бедност, а всеки трети - в риск от дълбока бедност. Относителният дял на хората в дълбока бедност се увеличава постепено от около 8,5 на сто през 2008-2009 г. до около 10 на сто през 2012-2013 година.
Бедността при заетите хора е чувствително по-ниска - едва 7-8 на сто от тях попадат в риск от бедност. Тази група е голяма и обхваща почти 3 млн. души, което означава, че около 210 хил. заети попадат под линията на бедността. Заетите в риск от бедност са предимно хора с минимални възнаграждения и на непълно работно време. Те попадат в определението „работещи бедни”, но трудно могат да бъдат класифицирани като водеща рискова група. При налагане на най-ниската линия на бедността /40 на сто от медианния доход или 100 лева месечно/, едва 2,2 на сто от заетите са в риск от бедност или това са около 65 хил. души.
Групата на безработните е сред най-рисковите за попадане в бедност, като почти всеки втори безработен на практика е в риск от бедност - през последните три години има лек спад и през 2013 под 48 на сто от безработните са в риск от бедност. Това са около 190 хил. души. Общата картина показва, че рискът от бедност при безработните е почти седем пъти по-голям от този при заетите.
Според изследването около 440 хиляди пенсионери живеят с доход под 150 лева месечно, а 100 хиляди с по-малко от 100 лева на месец. Изследването показва, че 335 хиляди деца /под 18-годишна възраст/ живеят с по-малко от 150 лева на месец, а 205 хиляди - с по-малко от 100 лева месечно.
Източник: http://dariknews.bg/