Как се стигна до историческата мисия на Space X и НАСА

28.05.2020 / 02:40 0

БНТ

Мисията на частната компания на Илън Мъск изпълнява формулата на шефа на НАСА Джим Брайдънстайн за подновяване на стартовете на "американски астронавти, на американски ракети и от американска територия." От девет години НАСА извежда екипажи с руски кораби Съюз.

Сега 53-годишният Дъг Хърли и 49-годишния му колега Боб Бенкън тръгват от площадката на НАСА във Флорида, използвана и за последния старт на космическа совалка през 2011-та. Навремето и тази совалка е пилотирана от Хърли. От същата площадка 39 А на космическия център Кенеди стартира и първата пилотирана мисия до Луната през юли 1969.

Илън Мъск - главен изпълнителен директор на Space X: Чест е да бъдем на тази площадка , за което сме много благодарни. Та това е 39 А, това си е като Таймс Скуеър.

За предприeмача Мъск днешният старт е от ключово значение за ракетите за многократно използване, разработвани от неговата компания с цел полетите да станат по-евтини и по-чести. За първи път частна разработка, дело на частна компания извежда американци в Космоса.

Илън Мъск - главен изпълнителен директор на Space X: Аз съм главен инженер на цялото начинание. Ако мине гладко - ще е актив за екипа на Space X - НАСА. Ако се обърка, вината е моя.

За последен път НАСА изстреля астронавти с чисто нов кораб преди 40 години в началото на програмата Спейс Шатъл.

53-годишният Хърли и 49-годишният Бенкън са служители на НАСА с договор да летят със Space X. Двамата ще пътуват до станцията 19 часа и ще останат на орбита няколко седмици.

Първият пилотиран полет на Старлайнър - конкурентният проект на авиокосмическия гигант Боинг, се очаква догодина. НАСА предостави общо 8 милиарда долара на двете компании за разработка на различни системи за космически полети.

Досега Space X е изстрелвала само товарни полети. През 2012 г. тя стана първата частна компания, осъществила доставка до Международната космическа станция и оттогава я снабдява редовно.

Миналата година пилотираната капсула Крю Драгън без екипаж премина успешен тест на първата си мисия до Международната космическа станция Месец по-късно капсулата беше унищожена при наземни тестове вследствие на експлозия, причинена от дефектен клапан.

Френският астронавт Тома Песке също стиска палци за успех на днешния старт. Догодина той ще стане първият европеец , който ще полети на новата американска капсула към Международната космическа станция. Пред Франс прес Песке изрази еднакво доверие към проекта на Space X и конкурентния Старлайнър.

Той трябва да започне тренировките на кораба на Space X през юни, за Старлайнър още не разполага с конкретна дата. Направило му впечатление, че Крю Дракън на Илън Мъск е със 100% сензорни екрани, докато при Боинг капсулата е по-позната и прилича на самолетна кабина.

Пилотът предпочита джойстик пред айпад, отбелязва Песке пред Франс прес, но отдава дължимото на стремежа към иновации на Space X.



За реклама в "Петел" на цена от 60 лева без ДДС на ПР публикация пишете на info@petel.bg

Следете PETEL.BG всяка минута 24 часа в денонощието!

Последните новини виж - ТУК!


Проверка на фактите: Съобщете ни, ако видите фактологични грешки и нередности в статията или коментарите. Пишете директно на info@petel.bg. Ще обърнем внимание!


Изпращайте вашите снимки на info@petel.bg по всяко време на дежурния редактор!

 

 


Коментари
Коментирай чрез Facebook

Последни новини

 
Всички права запазени © 2011 - 2024 Petel.bg Изработка и техническа поддръжка Дот Медиа
затвори X
реклама