Каква е причината за честата активност на исландските вулкани

02.08.2024 / 08:11 0

Снимка Pixabay

Изригванията на Фаградалсфял през 2021 г. може да са били предизвикани от натрупване на магма точно под земята, противно на първоначалното мнение на учените, пише Newsweek, цитиран от vesti.bg.

Изригване на вулкана Фаградалсфял на исландския полуостров Рейкявик започна през март 2021 г. и продължи няколко месеца, произвеждайки големи количества лава, които покриха части от околността.  

Според нова статия в списанието Nature проби от лава разкриват, че изригването е започнало от огромно натрупване на магма под повърхността, вместо да излиза направо от мантията, както се смяташе преди.  

"Страхотна, вълнуваща и страшна": Чуйте как звучи земята под Исландия, вулкан се готви да изригне

“Чрез събиране на лава на редовни интервали и след това измерване на техния състав в лабораторията, можем да кажем какво подхранва вулкана в дълбочина“, каза съавторът на изследването Джеймс Дей, геолог от Института по океанография Scripps.   

“Това е малко като да правите редовни измервания на нечия кръв. В този случай “кръвта” на вулкана е разтопената лава, която изригва толкова зрелищно от него“, каза Дей.  

Изригването на Фаградалсфял произхожда от отделни магмени диги.  

Изследователите откриха, че магмата се е събрала в земната кора, преди да изригне, като изследваха елементите осмий и рений в проби от лава.  

“Това, което е полезно при използването на осмий, е, че един от неговите изотопи се произвежда от радиогенното разпадане на друг метал, рений. Тъй като елементите се държат различно по време на топене, един от елементите, рений, се обогатява в земната кора“, каза Дей.   

Установено е, че лавата от изригването на Фаградалсфял има определени комбинации от тези елементи, което показва, че те са били замърсени от земната кора и следователно, че магмата се е събрала в кората, близо до повърхността.  

Кората на нашата планета е сравнително тънка, варираща от около 3 мили под океаните до около 43 мили под континентите. Разположена под кората, мантията се простира до около 1800 мили под повърхността на Земята, много по-дебела е от кората и е изградена от полутвърда магмена скала, която може да тече бавно с течение на времето, нещо като гъст сироп. 

“Напълно очаквахме да видим следи от мантия в лавите по време на изригването“, каза Дей.    

Интересното е, че лавата от изригванията през 2021 г. се оказа замърсена, докато лавата от изригването през 2022 г. не беше.   

“Изглежда, че магмата от по-късни изригвания е използвала вече съществуващи пътища, за да стигне до повърхността“, каза Дей.  

Изригването на Фаградалсфял бележи първата вулканична дейност на полуостров Рейкявик от около 800 години, въпреки че през последните няколко месеца в региона са наблюдавани многобройни изригвания от серия кратери. Предишни изригвания на полуостров Рейкянес са продължили стотици години, така че никой не знае колко дълго ще продължи този активен период.  

“Изглежда, че вулканичните “пожари“ в Исландия ще ме надживеят. Изригванията, които вероятно ще продължат там, ще осигурят съкровищница от важна научна информация за това как работят вулканите и свързаните с тях опасности. Нашето проучване показва, че началото на изригването е не само визуално, но и геохимично“, каза Дей.   

В статията изследователите описват как изглежда, че други вулкани са започнали да изригват по същия начин, включително изригването на вулкана Таджогаит на остров Ла Палма на Канарските острови през 2021 г. Това означава, че тяхното изследване на изригването на Фаградалсфял може да помогне за прогнозиране на изригвания другаде по света.  

“Заедно с нашите проучвания от Ла Палма, това предполага, че съхранението на магма в земната кора може да бъде общ процес, участващ в подготовката за по-големи базалтови изригвания като тези в Исландия и на Канарските острови. Тази информация ще бъде важна за разбирането на вулканичната опасност в бъдеще, тъй като може да помогне за прогнозиране на вулканична активност“, каза Дей.  

  


 


За реклама в "Петел" на цена от 60 лева без ДДС на ПР публикация пишете на info@petel.bg

Следете PETEL.BG всяка минута 24 часа в денонощието!

Последните новини виж - ТУК!


Проверка на фактите: Съобщете ни, ако видите фактологични грешки и нередности в статията или коментарите. Пишете директно на info@petel.bg. Ще обърнем внимание!


Изпращайте вашите снимки на info@petel.bg по всяко време на дежурния редактор!

 

 


Коментари
Коментирай чрез Facebook

Последни новини

 
Всички права запазени © 2011 - 2024 Petel.bg Изработка и техническа поддръжка Дот Медиа
затвори X
реклама