Каква е разликата между Фаренхайт и Целзий

01.02.2021 / 05:00 4

фото: pixabay.com

И когато става въпрос за Фаренхайт срещу Целзий, Америка е малцинството с използването на първата.

При Целзий водата замръзва при нула градуса и кипи при 100 градуса, докато във Фаренхайт тези числа са ... 32 градуса и 212 градуса

Не е тайна, че в САЩ се радват да правят нещата по различен начин от другите страни. Това е една от трите държави в света, която не използва метричната система.

Тук упорито се пише датата с месеца преди деня - нещо, което почти никоя друга държава не прави. Няколко години след победата в Революционната война американците публикуват речник, пълен с думи, написани умишлено по различен начин от британския правопис.

И на всичкото отгоре те използват различна температурна система от тази в повечето страни по света, пише profit.bg.

Нормално е температурата на въздуха да е в метрика, която всеки по света да разбере, но повечето хора се питат защо има две системи. Всъщност, те са три – има и в Келвин, но тя се изпозлва от учени по-лесно да определят температури, които не срещаме в ежедневието, като абсолютна нула или температурата на звездите.

Но защо има две различни системи за нормалните, ежедневни температури?

И когато става въпрос за Фаренхайт срещу Целзий, защо Америка е малцинството с използването на първата?

 

За повечето хора по света 40-градусовият ден е доста горещ. Но в Съединените щати това е доста приятна температура, което е изключително объркващо.

Нека не забравяме, че при Целзий водата замръзва при нула градуса и кипи при 100 градуса, докато във Фаренхайт тези числа са ... 32 градуса и 212 градуса. В кой свят се случва това?!

Е, в определен период (доста кратък, но все пак) използването на Фаренхайт е напълно логично, защото е единственият начин за измерване на температурата. В началото на 1700 г. термометрите са елементарни и неточни.

Човекът, който е изобретил първия модерен термометър, е Даниел Габриел Фаренхайт. Той е първият човек, който прави два термометъра, които показват еднакви данни. През 1724 г. той разработва скала, носеща неговото име, за измерване на температурата и определя 32 градуса като най-ниската температура. Той приближава температурата на човешкото тяло до 96 градуса като друга фиксирана точка.

Само 18 години след пробива на Даниел Фаренхайт, друг учен - Андерс Целзий, разработва втора система за измерване на температурата, която е много по-интуитивна. Тя обаче е със 100-градусова разлика между температурите на замръзване и кипене на водата.

Даниел Фаренхайт щеше да бъде забравен,  ако някои държави, включително САЩ, не бяха продължили да използват системата му и до днес.

Защо Америка използва Фаренхайт?

Само за 18-те години, когато Фаренхайт е самотният играч на температурни скали, той печели слава. Британското кралско общество я приема и Обединеното кралство я разпространява в колониите си, включително САЩ и Австралия.

Но афинитетът на Целзий към зараждащата се метрична система не може да бъде пренебрегнат, тъй като и двамата се основават на кратни на десет. Правителството на Франция оглавява приемането на метричната система и Целзий с нея. Тази интуитивна система се разпространява и в голяма част от света, но в същото време англоговорящият свят продължава да измерва по Фаренхайт.

През 60-те години Обединеното кралство най-накрая официално започва да преминава към метричната система, за да бъде в крак с останалата част от Европа. Америка обаче не направи такава промяна.

Те не успяват да въведат метричната система през 1975 г. със Закона за метричното преобразуване на Конгреса. Този акт прави приемането й „доброволно“. И за ничия изненада, хората нямат желание доброволно да нарушават системата си за измерване с нова. Ето защо САЩ не използват метричната система.

 


 


За реклама в "Петел" на цена от 60 лева без ДДС на ПР публикация пишете на info@petel.bg

Следете PETEL.BG всяка минута 24 часа в денонощието!

Последните новини виж - ТУК!


Проверка на фактите: Съобщете ни, ако видите фактологични грешки и нередности в статията или коментарите. Пишете директно на info@petel.bg. Ще обърнем внимание!


Изпращайте вашите снимки на info@petel.bg по всяко време на дежурния редактор!

 

 


Коментари
Коментирай чрез Facebook
1
1
kris (преди 3 години)
Рейтинг: 410457 | Одобрение: 70917
Голям праз.....извинявам се за известна неточност.....През 1975 се създава Метричния Съвет взел решение американците да изберат системата и затова писах : Соломоновото решение....При Рейган този съвет се закрива, като безсмислен.....!!
Аз мога! Трудно е да съм съвършен, но ми се налага!
0
1
Голям праз (преди 3 години)
Рейтинг: 38922 | Одобрение: 6617
Крис, предполагам, една грешка в бързината - през 1975г. президент е Джералд Форд.
1
2
kris (преди 3 години)
Рейтинг: 410457 | Одобрение: 70917
Статията има известни неточности, които ще се опитам да изгладя....Метричната система е едно, а Фаренхайт за мерене на температура е друга бира.....В края на 18 век, по времето на Томас Джеферсън се прави опит за приемане на метричната система, като един френски учен тръгва да носи двата еталона, за тегло и разстояние, от които в света има само 5-6 броя.....По пътя обаче е заловен от карибски пирати, едната версия, а другата - корабът потъва и тези еталони никога не стигат Америка....Случилото се променя историята на Америка.....Конгресът на САЩ е готов да приеме метричната система, но след известно чакане се отказва и остава имперската система.....Колегите ми инженери са напълно запознати обаче, както и всички рулетки и шублери са разграфени за двете системи.....Проблем има с вносните машини, които са на метрика и се налага в нашия инстроментариум да имаме ключове за двете системи - метрик и SAE......Всички обаче са на мнение, че метриката е по-добра и да не забравяме случая с НАСА, загубила спътник за $120 милиона заради грешка на компютъра заради разликата.....Случвало ми се е да оправям немски машини, поради факта, че съм запознат по-добре от колегите....Фаренхайт е друга бира, както казах.....В 1975 при Рейгън се създаде комисия, но решението и беше доста Соломоновско и повлечени от инерцията и навика американците отказаха Целзия....Въпреки, че термометрите в САЩ са разграфени за двете системи има проблем.....За да прехвърлиш едното в другото ти трябва калкулатор и също така да знаеш формулата....например : 50 по Фаренхайт е 10 по целзий, но за да го намериш трябва да умножиш 10 по 1,8 и да добавиш 32.....Не е вярно в статията, че американците се кефят на 40 градуса....В Ню Йорк и Флорида при тези градуси се потиш, без да се движиш, заради влажност 70-80%......В пустинят Невада е по-поносимо, при 30% влажност, но да са живи и здрави климатиците.....И все пак се радвам, че САЩ не са приели обратното движение на Англия......!
Аз мога! Трудно е да съм съвършен, но ми се налага!
1
2
Голям праз (преди 3 години)
Рейтинг: 38922 | Одобрение: 6617
Автора дали е чувал за Реомюр?!?!?!?

Последни новини

 
Всички права запазени © 2011 - 2025 Petel.bg Изработка и техническа поддръжка Дот Медиа
затвори X
реклама