Какво представляват образователните игри и как да ги използваме правилно

08.11.2022 / 19:00 0

Всички родители искат да видят детето си развито интелектуално и физически, самостоятелно, здраво и щастливо. Всеки, гледайки детето си, иска то да се научи да ходи, да говори, да чете възможно най-скоро, да бъде независимо в самообслужването, успешно сред връстниците си. И колко хубаво е да получите приятна оценка за знанията, уменията и способностите на вашето дете от хората около вас!

Можете да научите детето на всичко сами, по прост и интересен начин с помощта на образователни игри. По-точно, то ще се научи само, с вашата малка помощ.

Всяко дете се ражда с вече заложени механизми за развитие на своята личност. Това са вродени рефлекси и умствени процеси, развиващи се в хода на живота му - памет, внимание, мислене, въображение, реч, усещания и възприятия. И механизмът за развитие на тези процеси също е заложен - това е когнитивната дейност. С прости думи това се нарича любопитство. Именно тази познавателна дейност е златната рибка, която ще изпълни желанията ви за хармонична и всестранно развита личност на вашето дете.

Образователните игри, това е, което всяка майка започва да прилага още от 6-месечна възраст на детето. Първо малкият човек грабва всичко, до което се докопа, дърпа го и го пъха в устата си. По-нататък тази дейност се разкрива като физиологичното развитие - детето пропълзява, започва да отваря всичко, да изтръсква, да разкъсва, да залепва пръстите си. На по-късен етап вече може да ходи и мащабът на дейност се увеличава многократно.

Това е самият механизъм, жизненоважен за развитието на бебето. И ако го използвате правилно, ще получите желания резултат. Вашето дете опознава себе си, света около него, свойствата на предметите и явленията.

Знанията за свойствата на нещата са в основата на развитието на умствените процеси. Колкото повече знания за околния свят и взаимодействието с него получава бебето, толкова по-бързо и по-добре ще се развият умствените процеси, резултатът от които е способността да запомня и научава нещо, т.е. - памет; способност за изграждане на логически вериги, анализиране, синтезиране, комбиниране, систематизиране и класифициране, идентифициране на модели и зависимости, грешки или недостатъци, предвиждане резултатите от своите действия и така нататък. 

Обучението на детето да придобива знания за обектите и техните свойства се нарича сензорно възпитание. И процесът на овладяване на тези знания от дете се нарича сензорно развитие.

Сензорите са механизмите на човешкото тяло, с помощта на които то възприема външния свят. Това са нашите очи, уши, нос, език, пръсти. И така, най-важният въпрос е какво ще развиваме чрез образователни игри.

Какво ще развиваме чрез образователни игри?

Визуално възприятие - способност за разграничаване и назоваване на цветове, разграничаване на цветови тонове чрез сравняване на пробата с различни обекти, намиране и определяне на обекта по контура, визуално съпоставяне на обекти по форма и размер, трениране на проследяващата функция на окото.

Слухово възприятие - способността да слуша други звуци, да ги възприема и да различава, Да разпознава или намира източници на звук чрез ухото си.

Тактилно възприятие - разпознаване на познати предмети по форма чрез докосване, разграничаване на текстури, температура, плътност, тегло на материалите, развиване на фината мускулна моторика на пръстите.

Това са основните стълбове на сензорното образование на детето.

Как да ги развием ? За тази цел има образователни игри и играчки.

Развиващите игри и играчки са специално предназначени за запознаване на децата със свойствата на обективния свят.

Целта на образователните игри и играчки е развитието на специфични умствени процеси и способности. Както знаете, игровата дейност заема специално място в живота на децата. Доказано е, че усвояването на нови знания става много по-успешно по време на игра. Забавлявайки се, детето, без да го осъзнава, получава нови знания и определени умения, които лесно могат да бъдат приложени в други ситуации.

Такива забавления могат да имат различно съдържание и характер, но всички те са насочени предимно към развитието на интелекта на детето. Ето защо не е случайно, че учителите използват игри за цялостно развитие на децата.

И накрая, още нещо много важно - образователните игри винаги трябва да бъдат избрани, като се вземат предвид възрастта на детето и неговите интереси.

 

*публикация


 


За реклама в "Петел" на цена от 60 лева без ДДС на ПР публикация пишете на info@petel.bg

Следете PETEL.BG всяка минута 24 часа в денонощието!

Последните новини виж - ТУК!


Проверка на фактите: Съобщете ни, ако видите фактологични грешки и нередности в статията или коментарите. Пишете директно на info@petel.bg. Ще обърнем внимание!


Изпращайте вашите снимки на info@petel.bg по всяко време на дежурния редактор!

 

 



Последни новини

 
Всички права запазени © 2011 - 2025 Petel.bg Изработка и техническа поддръжка Дот Медиа
затвори X
реклама