Кандидатът на Австрия за еврокомисар: България има право да е в Шенген
Пиксабей
Цялостното присъединяване на България и Румъния към Шенгенското пространство, наред с бързото прилагане на Пакта на Европейския съюз за миграцията и приемането на нов европейски регламент за депортацията са ключови точки от дневния ред на кандидата на Австрия за еврокомисар по миграцията Магнус Брунер (на снимката по-долу), представител на Австрийската народна партия (АНП), предаде базираната във Виена информационна агенция АПА, цитирана от БТА
Изслушването на Брунер пред Европейския парламент е насрочено за 5 ноември, но той трябваше да отговори предварително на списък с въпроси, отправени от евродепутати.
„Ако България и Румъния продължат да изпълняват всички условия, за да станат пълноправни членове на Шенгенското пространство, тогава Съветът на ЕС ще има отговорността да вземе решение за отмяната на оставащия контрол по вътрешните сухопътни граници“, заяви Брунер в отговор на въпрос за Шенген. Ако това не се случи преди да започне работата на новата Европейска комисия, „аз ще продължа да поддържам този процес със същия интензитет като на своя предшественик“, допълни Брунер.
„България и Румъния имат правото да се възползват от предимствата на Шенгенското пространство в пълния им обхват“, подчерта той.
Австрия в момента блокира цялостното присъединяване на България и Румъния към Шенгенското пространство, чиито граждани от края на март не подлежат на паспортни проверки единствено при пътуване по въздух и вода.
Австрийският външен министър Герхард Карнер и други съпартийци на Брунер обясниха на последното заседание на Съвета на ЕС, състояло се преди две седмици в Люксембург, че според тях все още не е дошъл моментът за пълноправно членство на двете държави в Шенген. „Намираме се на прав път, но не и в края на пътя“, посочиха представителите на АНП.
Ханес Хайде, евродепутат от Австрийската социалдемократическа партия, която е и член на Комисията по граждански свободи, приветства позицията на Брунер.
„България и Румъния отдавна трябваше да се присъединят към Шенгенското пространство и това би било от полза и за Австрия“, заяви Хайде. Той упрекна АНП, че прекалено дълго забавя този процес чрез ветото си. „Това предизвика голямо неразбиране в ЕС, както и сред членовете на ЕП. Въпросът обаче е не само в това да се подкрепи присъединяването им, но и да се предприемат необходимите стъпки у дома," допълни австрийският евродепутат.
Хелмут Брандщетер, ръководител на делегацията в ЕП на австрийската партия „НЕОС - Нова Австрия и Либерален форум“ също коментира позицията на Брунер.
„Кандидатът за еврокомисар Брунер най-накрая каза това, което федералният министър отдавна трябваше да е заявил: България и Румъния покриват всички условия за присъединяване към Шенген“, каза Брандщетер.
„Защо тогава министърът все още не е поставил въпроса пред правителството, а вместо това поддържа ветото? Да се надяваме, че думите на Брунер са нещо повече от опит за отблъскване на политическия натиск преди изслушването и че най-накрая ще последват действия. Понеже въпросната тактическа игра държи Австрия в изолация от твърде дълго време“, заключи Брандщетер.
За реклама в "Петел" на цена от 60 лева без ДДС на ПР публикация пишете на info@petel.bg
Следете PETEL.BG всяка минута 24 часа в денонощието!
Изпращайте вашите снимки на info@petel.bg по всяко време на дежурния редактор!