Кънев: Развръзката в Украйна изглежда ясна
Кадър България он ер
Нахлувайки внезапно и с предварителна заблуда в Украйна мнозина предричаха бърза и лесна победа за Путин едва ли не без бой.
Няколко седмици по-късно нещата са напълно различни и се развиха неочаквано.
"Това е трагедията на руското самодържавие – винаги мечтае да е велика сила, без да има потенциал да бъде такава сила.
Развръзката в Украйна изглежда ясна. Това, което не е напълно ясно, е кога ще се случи поражението на Русия.", пише Евгений Кънев.
"Много хора се питат как е възможно Путин да направи такава катастрофична грешка. Много анализатори на Запад (Кенън, Миършаймър, Матлок), обилно цитирани от руската пропаганда, обвиняват Запада и разширяването на НАТО за войната в Украйна днес. Но дали е така – през призмата на столетната руска история?
С изключение на само три нашествия – на монголите, Наполеон и Хитлер, в цялата си история и стотици войни, Русия винаги е била агресор.
Според големия историк Стивън Коткин от създаването й Русия се е разширявала средно с 50 кв. мили (130 кв. км) на ден, докато достигне 1/6 от земната суша. Експанзията винаги е била нейната характерна черта.
И когато този процес получава огромен удар в края на Първата световна война със загубата на 1 млн. кв. км след договора от Брест-Литовск през март 1918 г., мисията на Сталин е да възстанови това влияние и той дори го разширява до най-мащабните някога граници, каквито достига СССР.
Сега си представете, че сте съвременен руски самодържец, който след десетата година от своето царуване вече е укрепнал вътрешната си власт – какво ще правите?
Ами естествено – ще започнете да мечтаете за място в историята. А всеки, всеки руски цар е заемал полагаемото му се място според приноса му към експанзията на територията.
А Путин щеше да си отиде не само без да добави нещо ново, но дори намалявайки територията на влияние с отскубването на Украйна. Какво НАТО, каква сигурност?
Исторически позор би го чакал в руските учебници.
И понеже тук му спира въображението, пробва същите агресии, които е учил в КГБ, без да е научил уроците от тях: бързите военни операции (затова се държи на това понятие, защото война е злепоставящо за руската мощ спрямо слаб противник!) в Унгария, Чехословакия и Афганистан, които са целели подмяна на ръководството с послушен режим!
Но кой е очаквал съпротивата на украинците. Това е характерна черта на авторитарните институции, които отглеждат кръг около владетеля, който е съветван това, което иска да чуе. И закономерно идва изненадата – украинците, вместо покорно да приемат нова руска марионетка да ги управлява, ще направят от операцията истинска война, която в най-добрия случай за Русия ще завърши с афганистански сценарий, довел до края на СССР.
Да, това е трагедията на руското самодържавие – винаги мечтае да е велика сила, без да има икономическия, политическия и дори често военния потенциал да бъде такава сила.
След поредното сблъскване с реалността – следва срив, снишаване за сдобряване с Европа, за да се усвоят нови технологии и да се преодолее голямото изоставане, докато пак Русия получи заблудата за велика сила и започне следващата експанзия.
Кой позволи на Петър Велики да модернизира Русия? Европа.
Кой индустриализира СССР и му помогна да спечели войната с Хитлер? САЩ.
Кой модернизира днешна Русия? САЩ и Европа.
Така 300 години доказват, че Русия усвоява от Запада само неговите технологии, но не и институции. За да може Русия да воюва със… Запада.
Но Западът с корективните механизми на своите институции нямаше да допусне историческата грешка „Украйна“.
За реклама в "Петел" на цена от 60 лева без ДДС на ПР публикация пишете на info@petel.bg
Следете PETEL.BG всяка минута 24 часа в денонощието!
Изпращайте вашите снимки на info@petel.bg по всяко време на дежурния редактор!