Кирил Домусчев: Държавата да спре кражбите на ток

15.04.2018 / 18:53 5

Снимка Булфото, архив

"В европейските директиви изрично е написано, че омбудсманът няма право да се бърка в частно - правни отношения. А в България взима отношение все едно нямаме съдилища, прокуратура. Използвахме тази вратичка и затова подписахме тази жалба до Мая Манолова и ми е много любопитно българският омбусман с новата му роля да се бърка в частно - правни отношения да прекрати тази несправедливост българският народ да плаща за електроенергията за тези централи".

Това заяви в предаването "Беновска пита" по Канал 3 председателят на КРИБ Кирил Домусчиев, цитиран от Блиц. Припомняме, че работодателските организации повишиха готовността си за протести срещу цените на тока от код "жълто" на код "оранжево" - причината са неизгодните договори на държавата с т. нар. американски централи "Марица-изток" 1 и 3, заради които всяка година от джоба на всяко българско домакинство излизат по 161 лева в полза на собствениците на ТЕЦ-овете. "Г-жа Манолова с това си право ще може да изиска информация от правителство, най-вероятно ще се запознае и с решението на ЕК, където тези две централи са обявени за неправомерна държавна помощ.

И не знам защо разни енергийни експерти говорят разни щуротии, но има решение на ЕК, според което България трябва да прекрати договорите си с тези централи и да им изплати тази разлика, която се получава. Едната централа вече изцяло е изплатена и в момента говорим за надплащане, за другата е между 50 и 100 милиона. Само че трябва да има по-голяма активност от страна на институциите, за да могат тези договори да бъдат прекратени.  Имаме предложение конкретно - Фондът за енергийна сигурност да вземе заем между 50 и 100 милиона и в крайна сметка плащането за следващите години на тези пари ще бъде от порядъка на под левче. И това е обсъждано с представители на правителството и на енергийната комисия. Въпросът е кой в крайна сметка ще има воля да прекрати тези договори.

Защото всеки ден българите плащат извънземни суми за тези централи", заяви бизнесменът. "Силният бизнес трябва да си партнира с политиците в посока да се създава такава среда, че и бизнесът и обществото да са добре. Бизнесът е такава част, че е нормално политиците да се обръщат към него. Друг е въпросът е, че има изкривявания, което наблюдаваме не само последните години, че бизнесът опитва да управлява политиците. И това не само у нас. Бизнесът в България не само, че не управлява политиците, но и доста често не се слуша неговото мнение-. Ако говорим за единични хора, не е най-доброто сравнение.

Бизнесът няма това влияние, за съжаление. Това, което се опитваме да направим и се радвам, че последните две години ролята на бизнеса като влияние и начин на работа в тези организации се усилва, визирам работодателските организации, не само КРИБ, се обединихме, за да можем да влияем върху климата в страната, икономиката като цяло да бъде благоприятна", подчерта Домусчиев" "Не съм съгласен, че сме зависими. Специално за КРИБ, ако погледнете, и в УС съвет на организацията и хората, които са по-активни, няма такива, които да са зависими дали специално ще получат дадена поръчка или ще получат даден "пай", напротив, такива точно фирми са извън нашата организация и се стремим да не са такъв тип хора да не са в ръководните органи точно, за да няма лобиране. Както виждате, самият аз избягвам да участвам в обществени поръчки.  Трябва да построим супер модерен завод за биотехнологии в Пещера и 100-те милиона бяха дадени като заем за това. Горд съм с този проект, това са пари, които първо имаме отговорност да пуснем този завод, да заработи, да намерим пазари, така че това е нещо, за което пак не са ни помогнали политиците", поясни Кирил Домусчиев. "Искам да стане ясно, в управата на КРИБ се приемат фирми, не хора, не личности, в управата на КРИБ бе приета Българската банка за развитие.

Тя и друг път е работила с нас. За да влезе някой в УС, той трябва да бъде предложен от десет фирми. Мисля, че това, че Българската банка и нейният директор Стоян Мавродиев влязоха в УС, това ще бъде само от полза за КРИБ. Успяхме да направим поне първи етап в закона за трудовата емиграция и от 23 май с ролята на КРИБ ще има възможност фирмите да внасят работници отвън.  За да се внесат работници от чужбина, има законодателни изисквания, бяха необходими да се направят значителни промени в регулациите и срещнахме съпротивата на синдикатите. В същото време всеки един работник получава същите условия и защита, каквито има всеки един български работник. Така че в едно предприятие всеки един чужденец би получил същите привилегии", изрази мнение бизнесменът.

"Доволен съм, че с един активен диалог с правителство и синдикати да се отиде към формула за изчисляване, която да определя Минималната работна заплата всяка година.  Социалният министър не е нашият министър. Считаме, че включително и за формулата, за която говорим, сме доста далече и по-често социалният министър взима страната на индустрията. Фактът, че никога не съм се срещал с него, е показателен, докато другите министри винаги са се консултирали с нас. Дори и за реформата с ТЕЛК какви допирни точни да имаме, каквато и реформа да се предложи, синдикатите под натиска на улицата и да си направят пиар, я прекратиха. Години говорим за далаверите и тези пари могат спокойно да отидат за пенсии, на други места да се насочат, където системата издъхва", категоричен е председателят на КРИБ. 


 


За реклама в "Петел" на цена от 60 лева без ДДС на ПР публикация пишете на info@petel.bg

Следете PETEL.BG всяка минута 24 часа в денонощието!

Последните новини виж - ТУК!


Проверка на фактите: Съобщете ни, ако видите фактологични грешки и нередности в статията или коментарите. Пишете директно на info@petel.bg. Ще обърнем внимание!


Изпращайте вашите снимки на info@petel.bg по всяко време на дежурния редактор!

 

 


Коментари
Коментирай чрез Facebook

Последни новини

 
Всички права запазени © 2011 - 2025 Petel.bg Изработка и техническа поддръжка Дот Медиа
затвори X
реклама