Кирил Домусчиев за държавната енергетика: Мафиотска организация, пълен бандитизъм!

22.01.2018 / 16:51 8

Снимка Булфото

Работодателските организации готвят протест заради изкуствено завишени цени на ел. енергията на свободния пазар. Той вероятно ще е в началото на февруари,стана ясно от изявление на председателя на Асоциацията на индустриалния капитал в България Васил Велев пред репортери, пише Флагман.бг.


Днес той и други представители на Асоциацията на организациите на българските работодатели (АОБР) дадоха пресконференция в БТА-София.

Председателят на Конфедерацията на работодателите и индустриалците в България (КРИБ) Кирил Домусчиев бе особено остър.
Той обясни, че се запознал с отчетите на държавните производители на ток АЕЦ „Козлодуй” и ТЕЦ „Марица Изток 2”.
Средната цена за деветмесечието на борсата била 78 лв. за ТЕЦ-а. В същото време средната цена на собствената им платформа била 67 лв.

Работодателите обвиниха държавните производители, че продават на търговци на ел. енергия евтино през платформите си. След това тези търговци продавали скъпо на фирми, на цени между 80 и 120 лв. Затова работодателите ще подадат сигнал за картел в Комисията за защита на конкуренцията (КЗК).

Според Домусчиев количествата са продадени в по-голямата си част от собствените платформи на държавните производители на ток на определени търговци, а не на борсата, където се пускали минимални количества. Така се постигало изкуствено завишаване на цената, за да може после тези търговци, които са купили с 10 лв. по-евтино, да продават между 80 и 120 лв., даже имало оферти към фирми за 130 лв.

Кирил Домусчиев коментира възмутено: „50 000 фирми са жертва на тези аферисти. АЕЦ „Козлодуй”, средна цена на енергийната борса – 78,48 лв. за деветмесечието. Средна цена „собствена платформа” – 61 лв. Щях да го разбера, ако тези предприятия работеха и тези 78 лв. бяха влезнали в техните сметки и ги използват за инвестиции, за развитие и т.н. Тези пари не влизат при тях, те продават на 61 лв. А нас ни товарят на 80 до 120 лева и неслучайно работодателските организации подготвяме и съответния документ и сигнал до Комисията за защита на конкуренцията, защото това е пълен бандитизъм. Така че, когато говорим за държавната енергетика, много рядко можем да кажем нещо хубаво и много трудно тази мафиотска организация би могла да бъде преструктурирана. В крайна сметка някой трябва да се хване да го направи.”

Домусчиев отправи остри критики към енергийния министър Теменужка Петкова. Той обвини нея за създалата се ситуация. Петкова била много против приетата законова поправка в края на миналата година, която задължи големите държавни дружества да продават енергията от свободния пазар изцяло на борсата. Собствените им платформи вече не могат да се ползват. Според работодателите обаче това не е достатъчна мярка и проблемът оставал.
Според Васил Велев това може да се отрази на цената на тока на регулирания пазар и за битовите потребители тя да се повиши с между 15 и 30%.

Кирил Домусчиев обясни, че на борсата се пускали минимални количества ел. енергия и така се формирал изкуствен дефицит. Така фирмите се принуждавали да купуват на завишени цени от образувалия се картел.

„Така че голяма част, 80% от количествата двете държавни централи ги продават под масата, да го обясня така с по-прости думи, на избрани търговци с опции да им анексират договорите, да им добавят количества; да се отказват от количества, ако не успеят да ги продадат. Останалата част – минималната, я продават на борсата с цел да се поддържа една висока цена и да се казва „ама това е борсата, това е независим орган”. Да де, ама няма количества там”, каза още Домусчиев. Това било причината за приетата законова поправка – цялата енергия на големите централи да отива на борсата. „За което министър Петкова беше много против”, обясни шефът на КРИБ.

Големият проблем бил, че в момента само две предприятия могат да бъдат на борсата. Това трябвало да се направи и за други производители на ток, включително и за частните „американски ТЕЦ-ове”.

Въпросните частни ТЕЦ-ове имали огромни оперативни печалби (EBITDA) от 50%, обясни Домусчиев - това го нямало и в държави като Колумбия.

Една от предложените от АОБР мерки е „прекратяване на държавната помощ за „американските централи” и засилване на контрола върху когенерациите и ВЕИ-тата”.

От асоциацията представиха приоритетите си за 2018 г., свързани с препоръки към държавното управление. Те са обединени в три направления – подобряване на бизнес климата; ускорено решение на проблемите с човешките ресурси; цялостна реформа в енергетиката.



За реклама в "Петел" на цена от 60 лева без ДДС на ПР публикация пишете на info@petel.bg

Следете PETEL.BG всяка минута 24 часа в денонощието!

Последните новини виж - ТУК!


Проверка на фактите: Съобщете ни, ако видите фактологични грешки и нередности в статията или коментарите. Пишете директно на info@petel.bg. Ще обърнем внимание!


Изпращайте вашите снимки на info@petel.bg по всяко време на дежурния редактор!

 

 


Коментари
Коментирай чрез Facebook
6
1
plabov1080 (преди 6 години)
Рейтинг: 48779 | Одобрение: 3989
Същата МАФИЯ е при лекарствата
plabov
8
3
kris (преди 6 години)
Рейтинг: 340558 | Одобрение: 54738
А на колко продават "небандитските" частни Марица 1, 3 и зелените, та токът в България да е безбожно скъп ? Или нещо не му изнася ?
Аз мога! Трудно е да съм съвършен, но ми се налага!
12
1
Blue hills (преди 6 години)
Рейтинг: 28900 | Одобрение: 12685
..., каза бандитът!

Последни новини

 
Всички права запазени © 2011 - 2024 Petel.bg Изработка и техническа поддръжка Дот Медиа
затвори X
реклама