Кирил Петков: "Булгаргаз" е отказал алтернативната доставка на газ от Азербайджан
Снимка Булфото
Премиерът обяви сензационна новина за "Булгаргаз".
Високите цени на природния газ са резултат от решенията на "Булгаргаз", а в Българския енергиен холдинг (БЕХ), Министерството на енергетиката и в правителството са уверени, че газовото дружество не изпълнява своите задачи. Това заяви премиерът Кирил Петков по време на брифинг след онлайн заседанието на Министерския съвет днес, пише investor.bg.
Според него "Булгаргаз" не е направил оптималното за доставките на по-евтиния в момента газ от Азербайджан, а е купувал газ от "Газпром Експорт", чиято цена е по-висока. Това е предопределило ръста на цената на газа, смята още премиерът.
Има анекс, с който "Булгаргаз" отказва получаването на газа през алтернативната точка Неа Месемврия в Гърция. "Това е очевадна грешка или целенасочен грешен избор на доставчик", категоричен беше премиерът.
Според него фактът, че доставчикът от Азербаджан е заявил готовност да доставя допълнителни количества газ, но на по-висока цена, е доказателство, че България е можела да получи цялото количество газ от Каспийския регион.
Кирил Петков обясни още, че в следващите дни ще стане ясно защо е сменен бордът на "Булгаргаз", допълвайки, че специалните служби разследват казуса и може да има повдигнати обвинения.
Енергийният министър Александър Николов коментира още, че "Булгаргаз" не желае да разграничи регулирания и свободния пазар. Той коментира още, че цената на газа през януари 2021 година е била 27 лева за мегаватчас, а днес е над 133 лева за мегаватчас. Според него ако се сравни тенденцията на европейските пазари, цената се повишава по-сериозно.
Припомняме, че през миналата година цената на газа на европейските пазари се повиши пет пъти.
Компенсациите за скъпия газ е в размер на 42 лева за мегавтачас, което според Николов е "прекалено голямо". В сметките за електроенергия, които бизнесът ще получи през февруари, ще бъдат включени компенсациите за декември 2021 година и за януари 2022 година, допълни още премиерът.
Енергийният министър беше категоричен, че се водят преговори за ускоряване на газификацията в големите градове. Ще има предвидени и финансови инструменти за насърчаване смяната на оборудването, използващо газ.
По време на днешното онлайн заседание Министерският съвет одобри проекта за Бюджет 2022 и той ще бъде внесен за обсъждане в Народното събрание. Това е бюджет на растежа, инвестираме в човешкия капитал, коментира Кирил Петков по време на брифинга. Той уточни, че в бюджета са предвидени 5,8% от брутния вътрешен продукт инвестиции, или 8,2 млрд. лева в капиталови инвестиции. Бюджетният дефицит ще бъде 2,5%, ако не се включат Covid мерките. С тях ще бъде 4,1%.
"Дефицитът покрива изцяло инвестициите", допълни Кирил Петков.
От април детските градини и яслите ще станат безплатни, мерките в подкрепа на бизнеса остават поне още шест месеца, а заявките на правителството са още да няма пенсионер с доходи под линията на бедността.
Министрите са одобрили още и отпускането на 61 млн. лева за финансовата стабилизация на ВиК сектора заради високите цени на електроенергията, така че да няма нарушение в качеството на услугата.
За реклама в "Петел" на цена от 60 лева без ДДС на ПР публикация пишете на info@petel.bg
Следете PETEL.BG всяка минута 24 часа в денонощието!
Изпращайте вашите снимки на info@petel.bg по всяко време на дежурния редактор!