Китай за отношенията със САЩ: Плъзгаме се към неизбежен конфликт

07.03.2023 / 11:47 3

Кадър bulgarian.cri.cn

Съединените щати и Китай се плъзгат към неизбежен конфликт, ако Вашингтон не промени подхода си към Пекин. Нещо повече, САЩ нямат право да критикуват възможността азиатският гигант да помага на Русия във войната ѝ в Украйна, докато самите те предоставят оръжия на Тайван.

Това бяха част от острите послания на новия китайски външен министър Цин Ган, чиято първа пресконференция бе изпълнена с критики към САЩ и защита на връзките с Русия и обяснения за представата му каква може да е китайската алтернатива на "западната система", предаде Дневник.

Той обрисува и външнополитическите приоритети на страната. Те, по думите му, са да бъде двигател на глобалната сила и благоденствието; да вдъхновява модернизацията, особено в глобалния юг; да се обори обаче митът, че модернизацията е озападняване; да се предложат решения на глобалните проблеми - нещо невъзможно сега, тъй като друг се е хванал за микрофона.

Ако САЩ не ударят спирачките

Отношенията с Москва стават все по-необходими, колкото по-нестабилен е светът, каза Цин, който пое поста от Ван И. "Ако Китай и Русия работят заедно, светът ще има движеща сила", а "близкият контакт" между двете страни почива в голяма степен на отношенията на държавните глави. Отново обясни, че това партньорство не е насочено срещу никого. Преди десет дни Пекин предложи позиция за прекратяване на войната в Украйна след посещение на предшественика на Цин в Русия, но тя не предлагаше решение на трайните проблеми.

За него САЩ може да говорят за желанието си да се състезават с Китай, но "в действителност, така наречената конкуренция на САЩ цялостно сдържане и потискане, игра с нулев резултат, при която вие умирате, а аз живея."

Ако САЩ не ударят спирачките, а продължат да ускоряват по грешния път, никакви мантинели няма да спрат дерайлирането, със сигурност ще има конфликт и противопоставяне.

"Мантинели" или "парапети" (guardrails) са терминът, който обикновено използват САЩ, за да обяснят всички механизми, по които работят за деескалация с Китай. На среща с европейски медии, сред които и "Дневнк", през декември, представител на Държавния департамент обясни, че тези механизми се обсъждат при разговори на всякакво ниво между САЩ и Китай независимо от изострящото се съперничество. За Ган обаче представата на САЩ за "мантинелите" е, че Китай не бива да отговаря с думи или дела на атаки или клевети.

Първият дипломат даде пример и със сваления китайски балон след прелитане над САЩ, за който Вашингтон твърди, че бил шпионски, а Пекин - че събирал данни за времето. "Възприятието и мненията на САЩ за Китай са сериозно изкривени. Те смятат Китай за основен враг и най-значимо геополитическо предизвикателство. Това е като да си си закопчал накриво първото копче на ризата."

Цин също така приравни подкрепата на САЩ за Тайван, с който Китай иска "мирно обединение" (но и спрямо който не изключва употреба на сила), с евентуалната помощ за Русия във войната в Украйна.

В последните седмици Вашингтон все по-настойчиво предупреждава за риска Китай да направи подобна стъпка.

САЩ от своя страна са длъжни да помагат на Тайван да се защитава, съгласно закон, приет към края на Студената война, след като официално установиха дипломатически отношения с Китай и скъсаха тези с острова.

Китай настоява, че Тайван е "вътрешнокитайски" въпрос, макар демократично управляващият се остров да отхвърля тази теза (и подкрепата за обединението да е едноцифрена), а вчера министърът на отбраната в Тайпе да предупреди за повишаващ се риск от намеса на Пекин. Според Ган е "абсурдно" високопоставени американски представители да се месят в този проблем.

"Тайванският въпрос е крайъгълният камък в политическите основи на отношенията САЩ-Китай и първата червена линия, която не бива да се пресича в отношенията САЩ-Китай", каза още Цин.

"Невидима ръка"

Ган изрази и мнение, че войната в Украйна е достигнала до "критична точка" и ако конфликтът не спре сега, кризата ще "излезе от контрол".

Без да посочва конкретни държави или играчи, той изрази и схващането, че "невидима ръка" "използва украинската криза, за да служи на конкретен геополитически дневен ред".

За войната в Украйна Китай твърди, че е неутрален, независимо от "безграничното приятелство" с Русия. твърди, че подкрепя териториалната цялост на Украйна, но не осъжда войната, макар някои компании да спряха да правят бизнес в Русия.

От началото на войната президентът Си Цзинпин се срещна няколко пъти с руския си колега Владимир Путин, но не и с украинския Володимир Зеленски въпреки претенциите на Пекин за неутралитет. В руски медии се появи информация, че Си може да отпътува за Русия, след като приключи текущата сесия на Националния народен конгрес (структура, отговаряща по форма на парламент) ЛИНК тази седмица, но Цин не даде еднозначен отговор.



За реклама в "Петел" на цена от 60 лева без ДДС на ПР публикация пишете на info@petel.bg

Следете PETEL.BG всяка минута 24 часа в денонощието!

Последните новини виж - ТУК!


Проверка на фактите: Съобщете ни, ако видите фактологични грешки и нередности в статията или коментарите. Пишете директно на info@petel.bg. Ще обърнем внимание!


Изпращайте вашите снимки на info@petel.bg по всяко време на дежурния редактор!

 

 


Коментари
Коментирай чрез Facebook
1
4
Горан (преди 1 годинa)
Рейтинг: 12878 | Одобрение: -5057
Пазарлъкът върви открито. Китай предлага да изтъргува Русия срещу Тайван. САЩ не са съгласни - как да сменят кон за кокошка (толкова вървия Русия днес). Русофилчета, да забелязвате случайно, че никой не пита за мнението на Русия в този пазарлък? Тя е в менюто, не е на масата, но продавачът и купувачът не са съгласни за цената.
да ама не
0
0
Радостин (преди 1 годинa)
Рейтинг: 137913 | Одобрение: 6013
Това си е страшно и много сериозно.
Всеки да си получи заслуженото !

Последни новини

 
Всички права запазени © 2011 - 2024 Petel.bg Изработка и техническа поддръжка Дот Медиа
затвори X
реклама