Китайският елит е убеден, че САЩ са в необратим упадък
Кадър Пиксабей
Най-голямата заплаха за ролята на Америка в света е самата тя, а не Китай.
Ако САЩ изберат лидери, които презират демокрацията, етническото многообразие, глобалните съюзи, науката и разума, те със сигурност ще западнат.
Несбъдналите се пророчества за неизбежния упадък на "гнилия капитализъм", чието рухване източния блок около СССР така и не дочака 45 години, защото фалира преди това, сякаш отново са дневен ред и се радват на добра почва.
Китайският елит е убеден, че САЩ са в необратим упадък.
Това докладва Джуд Бланшет от Центъра за стратегически и международни изследвания, уважаван мозъчен тръст, базиран във Вашингтон. Това, което се случва в САЩ през последните години, особено в политиката, подкрепя тази перспектива.
Една стабилна либерална демокрация не би избрала Доналд Тръмп - човек, който няма всички необходими качества и способности - за национален лидер. Независимо от това, представата за упадък на САЩ е преувеличена. САЩ запазват големи активи, особено в икономиката, пише Мартин Улф за Financial Times в превод на Петър Нейков от investor.bg.
В продължение на век и половина Америка е най-иновативната икономика в света. Това е в основата на нейната глобална сила и влияние. Как изглежда иновативната й сила днес обаче? Отговорът е: доста добре, въпреки конкуренцията от Китай.
Фондовите пазари са несъвършени, но стойността, която инвеститорите приписват на компаниите е най-малкото относително безпристрастна оценка на техните перспективи. В момента 7 от 10-те компании с най-голяма стойност в света и 14 от топ 20 са със седалище в САЩ.
Ако не беше петролната индустрия на Саудитска Арабия, петте най-ценни компании в света щяха да бъдат американски технологични гиганти: Apple, Microsoft, Amazon, Alphabet и Facebook. Китай има две стойностни технологични компании: Tencent (на седма позиция) и Alibaba (на девета). Но това са единствените китайски компании в топ 20. Най-ценната европейска компания е LVMH - на 17-о място. И все пак LVMH е просто колекция от утвърдени луксозни марки. Това трябва да притеснява европейците.
Когато разглеждаме само технологичните компании, САЩ имат 12 в топ 20, а Китай (с Хонконг, но без Тайван) - 3. Има и две холандски компании, едната от които (ASML) е най-големият производител на машини, които правят интегрални схеми. Тайван е представен от Taiwan Semiconductor Manufacturing Company, най-големия производител в света на компютърни чипове, а Южна Корея - от Samsung Electronics.
Биологията е друг решаващ сектор за бъдещия просперитет. Тук има 7 европейски компании (с включени Швейцария и Великобритания) в топ 20. Но САЩ имат 7 в топ 10 и 11 от топ 20. Има и една австралийска и една японска компания, но няма китайска.
В обобщение, американските компании са доминиращи в световен мащаб, като почти всички най-ценни фирми извън САЩ са базирани в съюзнически страни.
Тази борсова класация очевидно изключва държавните китайски предприятия, както и нелистнатата Huawei, световен лидер в телекомуникационното оборудване. Китай претендира за лидерство в други области, особено високоскоростните железопътни линии, но произходът на тази технология е от другаде. Успехът на Китай в железопътния транспорт и няколко други области е по-скоро в скоростното и мащабно изграждане на инфраструктура.
Може да се твърди, че доминиращите американски фирми вече не са млади. Освен това американските технологични гиганти са закупили много компании, създадени другаде. Това обаче със сигурност е една от силните им страни.
Нещо повече, САЩ продължават да имат водещо място при рисковия капитал. Според Dealroom инвестициите в рисков капитал там възлизат на 487 млрд. долара в периода от 2018 г. до първото тримесечие на 2021 г., срещу 379 млрд. долара в Китай, Великобритания, Индия, Германия, Франция, Канада, Израел и Сингапур.
Дори като съотношение към БВП, американските инвестиции отстъпват само на Израел и Сингапур. По международни патенти Китай е първи през 2019 г. с 59 045, срещу 57 705 за САЩ. Но останалите държави от топ 10 са съюзници на Америка. Заедно със САЩ техните патенти са наброявали почти 175 хил.
Важни са и университетите. В една известна класация 5 от топ 10 и 10 от топ 20 университета в света са американски и само един е китайски. Освен това, както твърди Ричард Макгрегър в своята книга „Си Дзинпин: Реакцията”, централизираният контрол в Китай става все по-строг. Такъв контрол никога не насърчава оригиналността.
Като цяло картината в САЩ едва ли говори за колапс към икономическа ирелевантност, особено когато се отчетат и съюзниците им. Дори скоро Китай да стане най-голямата икономика в света по всички показатели, той пак няма да бъде най-продуктивната или най-иновативната държава. САЩ и техните съюзници би трябва да останат напред за дълго време, дори ако управлението на Си всъщност не доведе до закостенялост на китайската икономика.
Най-голямата заплаха за ролята на Америка в света е самата тя, а не Китай. Ако САЩ изберат лидери, които презират демокрацията, етническото многообразие, глобалните съюзи, науката и разума, те със сигурност ще западнат. Неосъждането на бившия президент от републиканците прави това по-вероятно. То обаче би било резултат от неуспеха да се създаде споделена визия за по-добро бъдеще.
Тогава китайските елити биха били прави, че САЩ са на път към разруха. Но те все още могат да грешат, като приемат, че тяхната посока е по-добра. Поставянето на 1,4 милиарда разумни същества под контрола на една партия, ръководена от един човек, не може да бъде най-добрият начин.
Голямо оръжие на Америка е способността й да привлича най-големите таланти в света. Двама мъже, родени в Индия, сега управляват Microsoft и Alphabet. Единият от двамата съоснователи на Google е имигрант от Съветския съюз.
Предпочитанието към местните, което сега се разгръща, противоречи на този процес. Но разнообразието, в рамките на споделени институции и ценности, все още може да бъде огромен източник на жизненост за силата на САЩ в бизнеса, културата и политиката.
САЩ едва ли ще останат доминиращата сила в света, просто защото населението на Китай е повече от четири пъти по-голямо. Но при условие че Америка остане демократична, свободна и отворена, тя има добри шансове да остане най-влиятелната държава в света задълго. Ако обаче реши да бъде това, което реакционерите в нея желаят, тя ще се провали. Но това би бил неин собствен избор, а не съдба.
За реклама в "Петел" на цена от 60 лева без ДДС на ПР публикация пишете на info@petel.bg
Следете PETEL.BG всяка минута 24 часа в денонощието!
Изпращайте вашите снимки на info@petel.bg по всяко време на дежурния редактор!