Клошари изкарват по 170 лева дневно
Клошари изкарват до 170 лева дневно и крадат 25 на сто от съдържанието в боклукчийските кофи, алармират фирми за оползотворяване на отпадъците. Със създаването на системата за рециклиране на опаковките от хартия, пластмаса, стъкло и метал е било заложено фирмите да събират 70% от тези отпадъци от кофите за смет. Реално обаче от контейнерите компаниите събират само 16 на сто. За да изпълнят поставените от закона цели за оползотворяване на опаковки, фирмите с такава дейност трябва да купуват смет. “Купуваме от пунктовете отпадъците, които са били взети от клошарите от нашите контейнери. Оказва се, че плащаме двойно”, твърди изпълнителният директор на “Екопак” Тодор Бургуджиев.
Според него хората, които ровят в кофите за смет са организирана група, която успява да си докара доста добри доходи, пише "Монитор".
“Има клошари, които продават по 1 тон хартия на ден. В момента хартията струва 160-170 лева за тон”, твърди Бургуджиев.
От няколко месеца обаче най-желаният от клошарите отпадък е пластмасата, заради високата изкупна цена от 850 лв. за тон. Само до преди няколко месеца пластмасата е били с 200 лв. по-евтина. Причината за рязкото увеличение според представители на бранша е появата на нови предприятия у нас и в Румъния, които работят с този вид материал. Новите заводи се нуждаят от повече пластмаса, което автоматично е довело до скок на изкупната цена на суровината.
От бранша са категорични, че за да бъде пресечена дейността на клошарите, трябва да бъдат закрити всички незаконни пунктове за изкупуване на отпадъци. Оказва се, че дори мерки като контейнери тип “иглу” не могат да спрат набезите на скитниците. Това са съдове, които са по-високи от останалите и имат малък отвор, през който да се изхвърлят боклуците.
“Намериха начин как да взимат боклука и оттам. Събарят ги и си вземат каквото им трябва.
Тези контейнери се отварят със специална система, но и на нея и намериха начин”, заяви още шефът на “Екопак”. Той е категоричен, че дейността на клошарите демотивира хората да изхвърлят сметта си разделно. “Сутрин ме чака пред контейнера, за да ми вземе торбите с боклук от ръцете. Оказва се, че аз работя за клошаря”, признава още Бургуджиев.