Когато вярата в конспирации се превърне в шизофрения. Финландия почва битка с дезинформацията още от училищата

29.03.2023 / 14:00 0

Пиксабей: Вярата в теории на конспирации често е разглеждано като психично разстройство, което може да увреди трайно начина на живот на засегнатите лица и околните

Образованите индивиди и образованите народи са по-успешни в развитието си.

Доходите им по-високи, а продължителността им на живот по-дълга.

Вярата в теории на конспирации може да доведе до личностни проблеми и на моменти стига до форми близки до шизофрения.

В някои общества степента във вяра в конспиративни теории е толкова висока, че се превръща в проблем за националната сигурност, а както сочат статистиките населението в България е с най-високи нива на конспиративно мислене в ЕС. 

На другия полюс са страни като Финландия.

Образованието в критично мислене е единствен път към истината и ваксина срещу конспирациите и дезинформацията. 

Конспиративното мислене води до вяра в слухове и води до нерационални действия.

Критичното мислене е начин да се проверяват фактите и да се следва логика в действията.

„Приказките работят добре“, обясни финландският педагог Кари Кивинен в интервю за The Guardian, предаде psychologytoday.com. 

Кивинен говори за педагогика, насочена към развиване на критично мислене у младите хора. Той продължи: „Вземете хитрата лисица, която винаги мами другите животни с хитрите си думи. Това не е лоша метафора за определен тип политици, нали?“

Този образователен модел, разработен във Финландия, учи младите ученици да се противопоставят на „ фалшивите новини “ още в началното училище. Финландското правителство започна този педагогически тласък през 2014 г., когато руската дезинформация стана все по-разпространена във Финландия.

Подобна програма е все по-необходима, отбелязва Кивинен, тъй като финландските деца, подобно на техните колеги по света, консумират новини не от традиционни източници, а от социални медии, включително WhatsApp, Instagram и Snapchat.

Освен това той подчертава централната роля на алгоритмите при определянето на новините, които младите хора виждат, и подчертава важността на внушаването на критичен поглед у децата, докато консумират информация, прокарвана от социалните медии.

Образованието за ранна медийна грамотност работи

Изследванията показват, че инициативата на Финландия е навременна. Вярата в теориите на конспирацията изглежда започва около 14-годишна възраст, така че защо да не положим основата за подходящ скептицизъм по-рано?

Но работи ли такова ранно образование? 

С една дума да. Финландия е с огромно мнозинство челната държава в Европейския индекс за медийна грамотност.

Докладът описва Финландия и други страни с висок резултат като „най-добре подготвени да издържат на въздействието на фалшивите новини поради качеството на образованието, свободните медии и високото доверие сред хората“. 

Това ранно медийно образование е съществена част от успеха на Финландия.

Финландия е богата страна, така че може да се чудите дали такъв успех изисква определени ресурси. Това не е така, както показват две рандомизирани контролирани проучвания в Уганда.

След двудневно обучение учителите от Уганда изнесоха серия от девет урока по информационна грамотност, свързана със здравните резултати на деца на възраст 10-12 години. Изследователите съобщават за „голямо подобрение“ в информационната грамотност на децата, свързана със здравето. Те заключават, че „е възможно да се научат децата от началното училище да мислят критично в училища с голямо съотношение ученик към учител и малко ресурси“.

Не го наричайте „фалшиви новини“

Финландският педагог Кивинен обяснява, че избягва термина „фалшиви новини“ за деца и набляга на разбивката на дезинформация, дезинформация и „злоинформация“, за които писахме по- рано. 

Дезинформацията включва грешки, които може да са неволни. 

Дезинформацията включва откровени лъжи. 

А неправилната информация е това, което Кивинен нарича „клюки“. 

Неправилната информация може да е точна или неточна; и в двата случая целта е да се причини вреда. 

„Дори съвсем малки деца могат да разберат това“, каза Кивинен за тази повреда. „Те обичат да бъдат детективи.“

Светът трябва да гледа на Финландия, както и на Уганда, като модел. Образователните подходи са най-добрата стратегия за ваксиниране срещу фалшивите новини. Има редица усилия за обучение, свързано с дезинформация, на университетско ниво в Съединените щати, но има малко широко разпространени опити за обучение на по-младите ученици по тези въпроси.

 Едно възможно изключение е Checkology, инициатива на базираната в САЩ непартийна организация News Literacy Project. Надяваме се, че с готови ресурси политиците ще добавят това важно съдържание към учебните програми на началните и средните училища. Това не трябва да е приказка.



За реклама в "Петел" на цена от 60 лева без ДДС на ПР публикация пишете на info@petel.bg

Следете PETEL.BG всяка минута 24 часа в денонощието!

Последните новини виж - ТУК!


Проверка на фактите: Съобщете ни, ако видите фактологични грешки и нередности в статията или коментарите. Пишете директно на info@petel.bg. Ще обърнем внимание!


Изпращайте вашите снимки на info@petel.bg по всяко време на дежурния редактор!

 

 


Коментари
Коментирай чрез Facebook

Последни новини

 
Всички права запазени © 2011 - 2024 Petel.bg Изработка и техническа поддръжка Дот Медиа
затвори X
реклама