Кои са най-честите симптоми и терапия при дископатия

27.01.2021 / 14:03 0

Болката в областта на кръста и гърба не е непозната за голям процент от хората. Почти всички хора над 25 години поне веднъж в живота си са страдали от нещо подобно, било то поради травма при спорт, от претоварване, или неправилна стойка, при износването на ставите с възрастта, а нерядко и поради генетични предразположения. При някои това става хронично състояние, измъчващо ги на всекидневна база. Това състояние може да бъде остеохондроза, дискова херния, дегенеративна сколиоза и мн. др.

Един от сериозните здравословни проблеми, които тормозят хората днес, това е, че по-голямата част от работата вече се върши на бюро и / или пред монитор. Това допълнително усложнява нещата. 

Болката в кръста и гърба може да бъде не само неприятна, но и вредна за нас сама по себе си. Ако дискомфортът е твърде силен, пациентите са склонни да заемат позиции, които са несвойствени за тялоо. Може би така се чувстваме по-облекчени в краткосрочен план. Имайте предвид обаче, че ако твърде дълго се привеждате или изкривявате на една страна, можете да си навредите много повече.

Лежанките са начин да правим физиотерапевтични упражнения в терапевтично студио или дори в уюта на своя дом. Те са уреди, с които обръщаме позицията на тялото си напред и леко надолу, за да може гръбначният стълб да се разтегне и да се намали напрежението между прешлените.

 

Симптоми на дископатия

В повечето случаи дископатията е свързана с болка в кръста и гърба или надолу към краката. Тя е причинена от напрежението, създадено под въздействие на земното притегляне. То води до притискането на прешлените на гръбнака един към друг. Това от своя страна довежда до възпалението и дори нараняването на омекотяващите възглавнички помежду им.

Къде ще усещаме болката от дископатията зависи от това в коя част на гръбнака са нанесени щети. Ако болката слиза към краката, то тя произтича от долната част на гръбначния стълб. Гърбът и кръстът болят, когато дископатията е в горната част на гръбнака.

 

Как лекуват инверсните лежанки?

Физиотерапевтичните лежанки ни помагат, като намаляват напрежението, което гравитацията създава между прешлените ни. Това ги прави идеалната терапия при дископатия , както и за спорт и профилактика.

Лежанката ни дава сигурна подпора с помощта на коланчетата, страничните дръжки за ръце и степенките за краката. По този начин ние можем да се накланяме, без да има риск да паднем напред, назад или наобратно. Постепенно ние можем да се отпуснем и да почувстваме релакса в гърба си.

 

Ако решим, в тази позиция можем да правим упражнения и дори да добавим малки гирички.

Тези съоръжения могат да се използват при атлети, получили средни и леки травми или като част от възстановителното лечение след по-тежки инциденти и наранявания. При дископатия, по-леки дискови хернии и т.н. могат да се окажат ключа към спестяването на значително количество средства.

Плюс при лежанката е, че е доста компактна. Можем да я сгъваме и да я прибираме дори при липсата на килер или специално помещение.

 

Лежанките съдействат за разтягането и максималното отпускане на гърба, който иначе през цялото време стои компресиран под тежестта на торса върху долната част на тялото. Това помага да отнемем от натиска върху възглавничките между прешлените и да облекчим симптомите при дископатия.

Рискови групи

Терапията с лежанки не се препоръчва за хората с високо кръвно или заболявания на сърдечно-съдовата система, също и тези с проблеми на вътрешното ухо или някои очни болести, както и за бременни.

 

Съвет

За ускоряване на ефекта от терапията, можем да комбинираме с йога или друга гимнастика, а също и с хранителни добавки. Обърнете се към специалист за изготвяне на съответната програма и лечение .

 

Повече информация на тема лежанки и лечение на заболяванията на гръбначния стълб можете да намерите на уебстраницата Lejanki.bg .

* публикация



За реклама в "Петел" на цена от 60 лева без ДДС на ПР публикация пишете на info@petel.bg

Следете PETEL.BG всяка минута 24 часа в денонощието!

Последните новини виж - ТУК!


Проверка на фактите: Съобщете ни, ако видите фактологични грешки и нередности в статията или коментарите. Пишете директно на info@petel.bg. Ще обърнем внимание!


Изпращайте вашите снимки на info@petel.bg по всяко време на дежурния редактор!

 

 



Последни новини

 
Всички права запазени © 2011 - 2024 Petel.bg Изработка и техническа поддръжка Дот Медиа
затвори X
реклама