Кои са специализираните изследвания за диабет и нивата на кои микроелементи трябва да следим?

04.02.2024 / 10:30 0

И през февруари 2024 г. медицинска лаборатория „ЛИНА” предлага високоспециализирани изследвания на намалени цени. Първите три са по метода *масспектрометрия и са насочени към диагностика на диабет и измерване на нивата на микроелементите в организма. Останалите три са *молекулярни анализи за откриване на лактозна непоносимост, високорискови типове човешки папиломен вирус и  хламидия трахоматис.

Изследванията се извършват в самостоятелните филиали на „ЛИНА” във Варна. Таксата манипулация/транспортна среда е 2 лв.

*Масспектрометрия (ICP-MS)

Микроелементи съкратен – профил: мед (Cu); цинк (Zn); селен (Se) на намалена цена от  84.00 лв. на 68.00 лв.

Тези три микроелемента оказват голямо влияние на репродуктивното здраве и на  функцията на щитовидната жлеза при двата пола. Но това не означава, че добавки или медикаменти с тях може да се приемат без контрол. Трябва да се знае, че прекомерният им прием води до прояви на токсичност. Понеже точният им баланс е от особено значение за здравето, то е препоръчително нивата им да бъдат изследвани поне веднъж в годината.

При кои случаи да посетите лабораторията? Отговорът е: кожни раздразнения, проблеми с теглото, косопад, спазването на различни хранителни режими, проблеми с концентрацията, съсредоточаването или паметта, мускулна слабост, повишена уморяемост, анемии, често боледуване и други неспецифични симптоми и състояния.

Желателно е да не се пуши преди пробовземането, а приемът на хранителни добавки, които съдържат тези микроелементи, да бъде преустановен няколко дни по-рано.

Микроелементи разширен – профил: мед (Cu); цинк (Zn); селен (Se); йод (I); кобалт (Co)  на намалена цена от 113.00 лв.  на  84.00 лв.

Този пакет надгражда предходния, тъй като в него са добавени още два микроелемента – йод и кобалт. Йодът се изследва при заболявания на щитовидната жлеза. Причината е, че той е ключов за синтеза на тироидните хормони, които регулират тази жлеза с вътрешна секреция. Нивата на кобалт може да се проследят при подозрения за анемия, свързана с липса на витамин B12. Именно кобалтът е съставна част на витамин B12, който пък играе важна роля в производството на червени кръвни клетки. Изследването на кобалт е препоръчително и при заболявания на жлъчката и тънкото черво, защото те могат да доведат до намалени нива на абсорбция на витамин B12 (и следователно на кобалт) и да предизвикат дефицит на този витамин. Дефицитът на витамин B12 може да доведе до неврологични симптоми, като например тресене на ръцете или проблеми с баланса. Изследването на кобалт се използва за оценка на витамин B12 в тези случаи.

Желателно е да не се пуши преди пробовземането, а приемът на хранителни добавки, които съдържат някои от тези микроелементи, да бъде преустановен няколко дни по-рано.

Специализирана диагностика при диабет: C-пептид; proinsulin; anti GAD 65 (анти GAD 65 антитела) количествен на намалена цена от 142.00 лв. на 99.00 лв.

Тази профилактична кампания, която „ЛИНА” предлага за първи път, дава възможност за по-детайлна оценка на ендокринната функция на панкреаса. Подходяща е за пациенти с диабет като подпомага уточняването на типа диабет и оценката на ефикасността от лечението.Полезен диагностичен подход при изясняване на причината за тежки хипогликемични състояния и диагностицирането на някои тумори на панкреаса.

Повече за анализите в пакета

Проинсулинът се произвежда от бета-клетките на панкреаса и е основната форма на съхранение на инсулина. Голяма част от него се разгражда, което води до образуването на С-пептид и инсулин в еквимоларни количества. Една много малка част се освобождава в кръвта неразградена. Нивата на проинсулин, инсулин и С-пептид отразяват състоянието на бета клетките на панкреаса. При развитие на злокачествени тумори  на панкреаса, настъпва промяна в секрецията на проинсулин, който се отделя в много големи количества.

Кога може да се назначи изследване на проинсулин?

  1. При съмнения за бета-клетъчен тумор (инсулином). Това е тумор на клетките на панкреаса, които произвеждат инсулин, който води до неговото свръх производство  и се проявява с много ниски стойности на кръвната захар. Нивата на проинсулин са важни за диагностиката и проследяване на лечението на инсулиноми.
  2. Оценка на инсулиновата резистентност в случаите, когато има съмнение за диабет тип 2 или други инсулин-резистентни заболявания като метаболитен синдром, синдром на поликистозни яйчници и др.
  3. Диференциална диагноза за разграничаване на видовете диабет или за разграничаване на екзогенно (от инжекции) или ендогенно (произведено от организма)  производство на инсулин.

Концентрациите на инсулин и С-пептид са тясно свързани, но не са идентични. Нивото на С-пептида е по-стабилен индикатор за секрецията на инсулина от бързо променящото се ниво на самия инсулин. Друго предимство на С-пептида е че чрез него може да се разграничи ендогенният инсулин от  този, въведен в организма чрез инжекции, тъй като исулиновите препарати, използвани при лечение на диабет, не съдържат С-пептид. Това позволява чрез този показател да се оценява функцията на панкреаса при пациенти, приемащи инсулин.

Тестът GAD-65 е специализиран серологичен анализ за откриване наличието на антитела срещу ензима глутамат декарбоксилаза-65, който е ключов компонент в производството на невротрансмитера гама-аминомаслена киселина. Тестът служи като отличителен белег за автоимунно медиирано разрушаване на бета-клетките на панкреаса, водещо да развитие на диабет 1-ви тип. Положителният тест за GAD-65, съчетан със симптоми на диабет като прекомерна жажда, често уриниране, отслабване на тегло и др. задължително трябва да се консултира с ендокринолог за изясняване на състоянието. Не всеки положителен тест за GAD-65 обаче означава диагноза диабет 1-ви тип. Този резултат показва един по-висок риск от общата популация за развитие на диабет, което може да се отложи във времето с редовен контрол и здравословен начин на живот. Тези антитела могат да бъдат открити години преди развитието на клинични признаци на диабет тип 1.

Важно условие при изследване на показателите от тази профилактична кампания е да бъдат извършени задължително на гладно. Някои лекарства като сулфанилурейни препарати могат да повлияят резултатите и приемът им трябва да бъде отчетен при интерпретация.

*Молекулярна диагностика

HPV - скрининг (високорискови типове) е един от най-предпочитаните тестове за човешки папиломен вирус. Изследването включва общо 14 генотипа HPV: 16, 18, 31, 33, 35, 39, 45, 51, 52, 56, 58, 59, 66, 68, които причиняват 90% от цервикалните карциноми.  HPV - скрининг (високорискови типове)  открива наличието на ДНК на изброените високорискови типове, без да се конкретизира типа. Резултатът излиза като  положителен или отрицателен за високорискови типове HPV. Важно е да се знае, че човешкият папиломен вирус инфектира жените, но мъжете могат да бъдат преносители. Затова тестът може да се извърши и от двамата партньори.

 

Какви проби за необходими?

 

Жени - за изследването е необходим цервикален секрет - проба, взета от канала на маточната шийка от лекар акушер-гинеколог. Най-подходящият период е между 8 и 20 ден от менструалния цикъл. Не се препоръчва използването на вагинални душове, тампони и вагинални медикаменти най-малко 48 часа преди пробовземането.

Мъже - препоръчва се изследването да се проведе с уретрален секрет, взет от лекар. Допуска се изследване на простатен секрет и еякулат (отделени в стерилен контейнер след тридневно въздържание) или урина - необходими са 20-40 мл, първа струя от първа сутрешна урина.  Пробите за ДНК трябва да се доставят веднага в лабораторията или да се съхраняват на 2-8 градуса до 24 часа. Резултатът е готов до 3 работни дни.

Chlamydia Trachomatis DNA на намалена цена от 35.00 лв. на 28.00 лв.

Хламидията е една от най- разпространените  полово предавани инфекции, която може да зарази както мъже, така и жени. Хламидията се нарича тиха инфекция, защото  повече от една трета от носителите са асимптоматични и сред тях по-голямата част са жени.

При наличие на симптоми те се появяват обикновено 1-3 седмици след инфекцията, и най-често включват:  парене , често и болезнено уриниране, секреция или вагинално течение. Неоткрита и нелекувана навреме, тази инфекция  може да причини сериозни, трайни увреждания на репродуктивната система на  мъжа и жената, което да затрудни или направи невъзможно забременяване. Поради всичко изброено, профилактиката  е единственият сигурен начин инфекцията да бъде забелязана навреме.

Най-чувствителният и специфичен метод за откриване на хламидийна инфекция е PCR анализът.  При PCR тестът за хламидии (или ДНК тест) се търси ДНК на микроорганизмите в проба от гениталната система. За жени - цервикален секрет или урина, а за мъже - уретрален секрет, урина, еякулат, натривка от гланса.

Резултатите са готови до 3 работни дни.

 

Лактoзна непоносимост (RT-PCR) на намалена цена от 84.00 лв. на 67.00 лв.

Това състояние представлява намалената способност да се усвоява лактозата, съдържаща сe в млякото и млечните продукти. То е провокирано от липсата на ензима лактаза, който разгражда лактозата до глюкоза и галактоза в тънките черва. Лаборатория „ЛИНА” предлага генетичен тест 7REAL-TIME PCR за лактозна непоносимост при възрастни MCM6: – 13910 T>C.  С напредване на годините способността на организма да усвоява глюкозата намалява в една или друга степен.

Изследването е подходящо за пациенти, които са забелязали, че имат коликообразни болки, подуване на корема, газове и диария след консумация на мляко и млечни произведения. Също при пациенти със синдром на раздразненото черво.

Няма специални условия и изисквания преди извършване на изследването. Резултатите за лактозна непоносимост трябва да бъдат тълкувани комплексно заедно с другите резултати от направените изследвания на пациента от лекар.

Такса манипулация/транспортна среда: 2 лв.

 

* публикация

 

 

 

 

 

 

 



Последни новини

 
Всички права запазени © 2011 - 2024 Petel.bg Изработка и техническа поддръжка Дот Медиа
затвори X
реклама