Комисията по правни въпроси отхвърли президентското вето върху част от последните промени в Изборния кодекс (Обзор)

06.03.2019 / 02:07 0

focus-news.net

Единодушно Комисията по правни въпроси отхвърли ветото на президента Румен Радев върху част от последните промени в Изборния кодекс. „За“ повторното приемане на измененията в Изборния кодекс гласуваха 14 народни представители. Предстои ветото на държавния глава да се гласува окончателно в пленарна зала. „Заявявам политическата воля на ПГ на ГЕРБ и на партньорите ни, че ще предприемем законодателна инициатива, касаеща нормите за преференциалния праг. Те да бъдат такива, каквито са в действащия закон“, обяви председателят на комисията Данаил Кирилов.

Преди гласуването проф. Емилия Друмева, секретар на президента по правни въпроси, заяви, че не може да не се зачита обществената нагласа, с разбирането, че въпросното повишение на прага на преференциите, прави отстъпление от постиженията в изборното ни право. Според нея е налице промяна в концепцията и философията на преференцията като способ за личностен избор. Тя допълни, че това обезсмисля предназначението на преференцията. По думите ѝ възраженията във ветото са и към отношението спрямо машинното гласуване като вид електронно гласуване. Тя изтъкна, че способът за машинно гласуване вече е въведен и утвърден в Изборният кодекс от 2014 година. Друмева допълни, че във ветото държавният глава възразява срещу забавянето в прилагането на машинното гласуване.

Председателят на Върховния административен съд Георги Чолаков посочи, че никъде в Изборния кодекс не се предвижда необжалване на решения на ЦИК. Той заяви, че не е съгласен, че има разлика между Изборния кодекс от 2011 година и този от 2014 година. „В Изборния кодекс са изброени актовете, които подлежат на обжалване от административен съд. Всички останали пак подлежат на обжалване, но от друг съд“, заяви Георги Чолаков.

Председателят на Правната комисия и депутат от ГЕРБ Данаил Кирилов коментира, че силно се е спекулирало със законодателната процедура по промените в Изборния кодекс. „Изразявам притеснението си, че в общественото пространство много се говори, а малко се чете“, заяви той. По думите му политизирането на факти и обстоятелства може да доведе до изкривяване на общественото възприятие, в една или друга посока. Според него широкото прилагане на машинното гласуване ще доведе до технически проблеми в изборния процес. „Не препятстваме този способ, но сме длъжни да предупредим избирателите, че не машините и хартиите ще ни решат политическите проблеми и проблемите с доверието. Създаваме си ги сами“, подчерта Данаил Кирилов. По думите му истината за преференциите е, че няма нищо противоконституционно в тях.

Зам.-председателят на ПГ на ДПС Хамид Хамид заяви, че ще внесат техен законопроект за изменения в Изборния кодекс на първата минута след гласуването на ветото в пленарна зала. „Колкото до прословутите преференции, ще кажа една шега. Днес е Денят на палачинката, почти в цял свят го празнуват. Честит празник, колеги от ГЕРБ“, пошегува се Хамид Хамид.

Междувременно лидерът на БСП Корнелия Нинова обяви на пресконференция, че ако управляващите приемат ветото на президента за Изборния кодекс, ще преразгледат решението си за напускане на парламента. По думите ѝ това би било основание БСП да свика заседание на Национален съвет. „Ако отхвърлят ветото, те не изпълняват нашите искания, въпросът за връщане не стои“, подчерта Нинова.

Агенция „Фокус“ припомня: Държавният глава върна закона за ново обсъждане в парламента на 25 февруари. Според него поправките в изборното законодателство отслабват механизмите за осигуряване на честни избори. Радев наложи вето на увеличаването на прага на преференцията, както и на ограничаването на машинното гласуване. Вето беше наложено и на текстовете, според които не всички, а само част от решенията на ЦИК могат да се обжалват пред Върховния административен съд (ВАС). Върнати бяха и поправките, предвиждащи при отменено от ВАС решение на ЦИК, на общински или на районна комисия, те да вземат ново решение, но не с мнозинство от две трети, а с обикновено мнозинство на половината плюс един от членовете ѝ.

Измененията в Изборния кодекс минаха в парламента на 14 февруари. Според промените за евроизборите кандидатът трябва да получи действителни гласове не по-малко от националната избирателна квота, а за парламентарните не по-малко от регионалната квота. По този начин отпадна предишното изискване за валидност на преференцията от минимум 7% от гласовете.

След гласуването БСП напусна парламента. Няколко дни по-късно – на 18 февруари, председателят на ГЕРБ и министър-председател Бойко Борисов свика спешно заседание на Изпълнителната комисия и от партията обявиха, че ще върнат преференциите и ще задействат процедура за нова избирателна комисия. ГЕРБ внесе нови промени в Изборния кодекс за възстановяване на преференцията.

Президентът призова БСП да се върне в пленарна зала за предстоящото гласуване на промените. Опозицията приветства ветото, но обяви, че няма да бъде в парламента, докато не бъдат изпълнени всичките й условия.

Управляващата коалиция ГЕРБ и „Обединени патриоти“ взе решение да отхвърли президентското вето върху промените в Изборния кодекс с аргумент, че твърденията на държавния глава Румен Радев, че няма съдебен контрол, не отговарят на истината.



За реклама в "Петел" на цена от 60 лева без ДДС на ПР публикация пишете на info@petel.bg

Следете PETEL.BG всяка минута 24 часа в денонощието!

Последните новини виж - ТУК!


Проверка на фактите: Съобщете ни, ако видите фактологични грешки и нередности в статията или коментарите. Пишете директно на info@petel.bg. Ще обърнем внимание!


Изпращайте вашите снимки на info@petel.bg по всяко време на дежурния редактор!

 

 


Коментари
Коментирай чрез Facebook

Последни новини

 
Всички права запазени © 2011 - 2024 Petel.bg Изработка и техническа поддръжка Дот Медиа
затвори X
реклама