Компютърни съвети за сигурност: Сменяйте паролите си и ги записвайте на тефтер

15.09.2022 / 12:19 2

Редактор: Виолета Николаева

Рубриката виртуален свят с Милен Стаматов в предаването "Преди обед" дава ценни съвети как да се предпазим от редица главоболия в интернет: 

"Как да предпазите паролата си от пробив, за да не изгубите профила си във Фейсбук и електронната си поща? Има три най-големи заблуди за тъмната страна на мрежата. Днес всеки свързан с интернет има чат или видеочат програма и електронна поща. Те са безплатни, а безплатният обяд излиза някой път прескъпо. Тези програми имат достъп до имейла и телефонния ни номер. Никой не е анонимен в интернет освен най-опитните хакери. Всяка програма за комуникация, която ползвате днес, има потребителско име и парола. Програмите изискват от нас да сложим уникални имена и пароли, за да получим сигурност. Но какво се случва всъщност? 

Твърде често от мързел или да не се налага да помним десетки пароли, ние слагаме рождената си дата, а това е началото на края на сигурността онлайн. Паролите съставени от цифри са най-лесни за разбиване. От 4 до 10 цифри паролата се разбива моментално. При 13 цифри - само за 4 минути. При 15 цифри - 6 часа. При 16 - два дни, а при 18 - 9 месеца. Но почти никой няма такава парола.
Вече дори най-дългите пароли се разбиват за 3 седмици защото възможностите се развиват. 

Ето няколко трика, които ще ви спектят главоболия. Използвайте малки и големи букви, например нула вместо О. И 1 вместо L. Кльомба вместо А, и удивителни. Има и още трикове. 

Заблуда номер едно е, че хакерите ровят за данни за нас в мрежата. Не. Те или пробиват защитата на самия фейсбук и получават достъп до милиони пароли едновременно, или използват всякакви методи, за да ни прилъжат да ги споделим и да ги предоставим доброволно. Най-честият случай е изтеглянето на приложения - как ще изглеждам като остарея, как ще изглеждат децата на известни личности, любимите зодии и тяхната съвместимост и т.н. Тези програми имат достъп до мобилния ни номер, електронната ни поща, уникалния номер на мобилния ни телефон, къде се намираме, - общ адрес, всички контакти и финансова информация, снимки и аудио. 

Заблуда номер 2 - защитените пароли са неразбиваеми.  
Всичко, което е атакувано, може да бъде разбито. Защитеното, криптираното. Но онова, което не е онлайн, не може да бъде атакувано онлайн. И тук с фанфари влиза добрият стар тефтер. Запишете паролите на хартия и си ги пазете у дома. 

Заблуда номер 3 - сигурните пароли са вечни. Дори и най-сигурните пароли най-накрая се разбиват.  За това сменяйте паролата си поне веднъж на 6 месеца."



За реклама в "Петел" на цена от 60 лева без ДДС на ПР публикация пишете на info@petel.bg

Следете PETEL.BG всяка минута 24 часа в денонощието!

Последните новини виж - ТУК!


Проверка на фактите: Съобщете ни, ако видите фактологични грешки и нередности в статията или коментарите. Пишете директно на info@petel.bg. Ще обърнем внимание!


Изпращайте вашите снимки на info@petel.bg по всяко време на дежурния редактор!

 

 


Коментари
Коментирай чрез Facebook
9
5
makeo (преди 1 годинa)
Рейтинг: 33652 | Одобрение: 12922
Тоя ако е компютърен специалист аз съм квантов физик. За пароли, лични данни, банкови сметки и др. такива се използва encryption key generator със security level от 1024-bit нагоре. И задължително ключът да е на външен носител. Също така, дребна и ефективна хитринка е хората да са именували определени файлове (снимки напр.) с парол/и и когато ги въвеждат да го правят с copy/paste. Защото недоброжелателите използват кейлогъри, което ще рече, че каквато и парола да използвате и колкото и да е силна - е напълно безсмислено срещу кейлогъра. 
❗❗❗ 𝖤𝖡𝖯𝖮𝖠𝖳Л𝖠𝖧𝖳И𝖪 = БЪЛГ𝖠𝖯𝖮𝖬𝖯𝖠𝟥𝖤Ц ❗❗❗
1
0
... (преди 1 годинa)
Рейтинг: 27300 | Одобрение: 7685
.. на тефтер викаш. По-тъпо е само да напишеш на кредитната си карта пин-а с маркер в/у нея

Последни новини

 
Всички права запазени © 2011 - 2024 Petel.bg Изработка и техническа поддръжка Дот Медиа
затвори X
реклама